Štapovi za varaličarenje smuđa

Sve o štapovima i rolnama za varaličarenje..

Moderators:Masterbih, Alas

Jožef
U razvoju
U razvoju
Posts:27
Joined:30 May 2012, 16:42
Re: Štapovi za varaličarenje smuđa

Post by Jožef » 31 May 2012, 10:48

Alas wrote:
Limar wrote:Alase,nesto otprilike sam tako i gledao samo bese 2.40 duzine,ForceMaster Shimano,dopao mi se sto je neverovatno lagan a nije ni skup :D ...sta mislis o tako necem?
Imo ja i lovio 2-3 sezone na ForceMaster extra stap samo sto je u mene bio 3,30m ,stap nije skup a dobar
ovaj sam ja imao
Image
Što ti fali štapu od 3,3m? Za smuđa 3m 20-60gr i da je A akcija- što zači prilikom kontre trenutno ti reagira 1/3 štapa ili !/4- ovisno o proizvođaču. Smuđ nije kao štuka?, kud i kamo ima koščatija nepca a udice moraju biti kvlitetne i izvrstno oštre. kada jednom budeš na nekoj rijeci i budeš dizao smuđa iz dubine 8-10m atežine preko 5 i više kg- onda češ razumijeti Di:: Pono uspjeha i Bistro

Jožef
U razvoju
U razvoju
Posts:27
Joined:30 May 2012, 16:42

Re: Štapovi za varaličarenje smuđa

Post by Jožef » 31 May 2012, 17:02

Alas wrote:Pozdrav momci,ja koristim stap Berkly Skeletor serija 2 15-40g ,masina Ryobi Vertgo 5000 i nanofil 0,17 takodje berkly
Image
Image
Image
Image
Ovo je zadnji ulovljeni smudj ,sad primijetih da je vrijeme ponovo na vodu dugo se nije pecalo,bistro

Mozda neko pomisli da je masina za broj veca i nanofil mozda da je 0,16 ,pecam na vodi gdje se nikad nezna sta ce udariti
evo akcije gdje je Boris /masterbih/snimao sexanje sa nekom slabom strunom 0,16 ,od tada nema vise problema nanofil je cudo
Image
Štap je odličan, međutim rolna je zakon Di::

Jožef
U razvoju
U razvoju
Posts:27
Joined:30 May 2012, 16:42

Re: Štapovi za varaličarenje smuđa

Post by Jožef » 31 May 2012, 17:08

kako vidim (ne želim pametovati) vodilice imaju većinom jednu stopu, nisu li bolja vodilice sa dvije stope ? Kud i kamo su čvšći i ne treba na njih toliko paziti- jedino ako se spina na pokošenoj travi Di::

User avatar
Alas
Moderator
Moderator
Posts:366
Joined:09 Dec 2011, 17:18
Location:----Bosna & Hercegovina----

Re: Štapovi za varaličarenje smuđa

Post by Alas » 31 May 2012, 19:53

Jožef wrote:kako vidim (ne želim pametovati) vodilice imaju većinom jednu stopu, nisu li bolja vodilice sa dvije stope ? Kud i kamo su čvšći i ne treba na njih toliko paziti- jedino ako se spina na pokošenoj travi Di::
Sve mi je jasno sta zelis reci i ja bih volio da su dvostopne ali sta da radim ,Berkly je tako napravio vjerovatno iz nekog razloga jedino sta mi preostaje je da cekam da neka pukne pa da onda sve promijenim u dvostopne..stap je extra dobar lagan a ima i snagu za malo vece ribe ..Bistro

User avatar
Alas
Moderator
Moderator
Posts:366
Joined:09 Dec 2011, 17:18
Location:----Bosna & Hercegovina----

Re: Štapovi za varaličarenje smuđa

Post by Alas » 31 May 2012, 20:00

Jožef wrote:Što ti fali štapu od 3,3m? Za smuđa 3m 20-60gr i da je A akcija- što zači prilikom kontre trenutno ti reagira 1/3 štapa ili !/4- ovisno o proizvođaču. Smuđ nije kao štuka?, kud i kamo ima koščatija nepca a udice moraju biti kvlitetne i izvrstno oštre. kada jednom budeš na nekoj rijeci i budeš dizao smuđa iz dubine 8-10m atežine preko 5 i više kg- onda češ razumijeti Di:: Pono uspjeha i Bistro
Stapu od 3 m ili 3,3m nista nefali samo je problem sa njim kad se sa obale baca gdje je teren nepristupacan ,mlati po granama i tesko je sa njim u nekoj dzungli medju vrbama uopste pecati ,medzutim na sljunkarama ili iz camca je druga stvar .Ja sam sa 3,3m ForzeMasterom pecao 3 sezone odlican stap daleko baca itd ali mi se desavalo da mi je na nekim mjestima bio bas naporan zbog svoje duzine ...Bistroo

Jožef
U razvoju
U razvoju
Posts:27
Joined:30 May 2012, 16:42

Re: Štapovi za varaličarenje smuđa

Post by Jožef » 03 Jun 2012, 16:07

O da. Imao sam i ja isti problem "nepristupačnoga terena", gdje ti nad glavom vise granje, gdje ponekad moraš čučnuti da bi zabacio ali to su slatki problemi nakon željenoga ulova. A ovakova vrsta varaličenja, iziskuje odličnu tehniku zabacivanja i dobru fizičku kondiciju. I istina je (govorim iz izkustva-varaličar preko dvije decenije), kako se može i sa kraćim štapom uspješno djelovati, jer na takovim teškim terenima je kvalitetna riba, koja je dostojan protivnik jer se ima gje zavući, čak se i spasiti nije li varaličar na oprezu.Imam pet štapova za varaličarenje, od: 2,1m - 3m- raznih jačina, te mislim kako je to jedino rješenje sličnih "problema" varaličara?! Svima jedno veliko Bistro Di::

User avatar
bhd
Keder
Keder
Posts:10
Joined:03 May 2012, 10:37
Location:Sarajevo, Tuzla

Re: Štapovi za varaličarenje smuđa

Post by bhd » 04 Jun 2012, 08:31

Ako moze preporuka za takav stap - lokacija sarajevo, gdje da odem koja cjena (molim samo da se felsha, i nekom navlaci ).
Ovo govorim sto imam para samo za jedan stap, da je dobar, kvalitetan, za ribolov iz naslova.

Hvala.
mir i tisina...

Jožef
U razvoju
U razvoju
Posts:27
Joined:30 May 2012, 16:42

Re: Štapovi za varaličarenje smuđa

Post by Jožef » 04 Jun 2012, 13:29

bhd wrote:Ako moze preporuka za takav stap - lokacija sarajevo, gdje da odem koja cjena (molim samo da se felsha, i nekom navlaci ).
Ovo govorim sto imam para samo za jedan stap, da je dobar, kvalitetan, za ribolov iz naslova.

Hvala.
Prijatelju, ja bih ti od srca pomogao ali sam udaljen od Sarajeva par 100kilometara, te znam kako je u BIH sve skuplje nego u HR-u. Postoji li univerzalni štap, možda- nikako ispod 2,7m i pokušaj naći 20-60 gr ili 35-75 gr, to je malo slabo za Dunav,gje ja pecam ako ne pecam sa Rapalom. Ne znam na kavim terenima pecaš. Najbolje bi bilo da ode stobom prijatelj koji ima izkustva (smuđaroš). Puno sreće u kupovini i Bistro

User avatar
toni83
Ribolovac
Ribolovac
Posts:150
Joined:01 Feb 2012, 20:22
Location:Bregenz-Ausrija
Contact:

Re: Štapovi za varaličarenje smuđa

Post by toni83 » 04 Jun 2012, 13:45

Vidim, ima dve slicne teme "Stapovi za Smudja" i "Stapvi za Stuku".... moze mi neko objasniti u cemu je razlika ili koju karakteristiku treba da ima stap za Smudja a koju za Stuku???

Ja izaberem stap od zavisnosti s`cime cu da pecam i gde. A na koju ribu, Smudja ili Stuku to meni ne igra nikakvu ulogu pri izboru stapa. A kad Riba udari e ondah dolazi iskustvo ribolovca tj. dobra kontra sa mekim stapom ili pazljiv dril sa tvrdim stpom, itd.

Poz. Toni

Jožef
U razvoju
U razvoju
Posts:27
Joined:30 May 2012, 16:42

Re: Štapovi za varaličarenje smuđa

Post by Jožef » 04 Jun 2012, 18:19

toni83 wrote:Vidim, ima dve slicne teme "Stapovi za Smudja" i "Stapvi za Stuku".... moze mi neko objasniti u cemu je razlika ili koju karakteristiku treba da ima stap za Smudja a koju za Stuku???

Ja izaberem stap od zavisnosti s`cime cu da pecam i gde. A na koju ribu, Smudja ili Stuku to meni ne igra nikakvu ulogu pri izboru stapa. A kad Riba udari e ondah dolazi iskustvo ribolovca tj. dobra kontra sa mekim stapom ili pazljiv dril sa tvrdim stpom, itd.

Poz. Toni
Postoji razlika u štapovima i to očita. Sada ti govorim (pišem) o štapu i mjesti gdje ja pecam a to je Dunav i Dunavac. Pecam li s Rapalom smuđa npr. Rapala orginal- Floting (u praskozorje i u sumraku) štap od 2.7-3m ne mekani nego A akcija (brza) 20-60 ili 30-60,70 gr. Po zimi twisteri, dubina cca 5-10m, A-B akcija 40-80 ili 40-120 gr. Ali osobno najradije koristim A akciju i što veći razpon gramaže. I ne drži vodu, ona pričica kada smuđ vidi obalu padne u nesvjest. Di::
Štuka- Dobro je ako ima velike čistine. Hvatao sam štuke sa štapom 2,1m 10-30gr, štuke i od 5kg ali je bilo mjesta za umaranje sa osmjehom na licu. Dunavac- prepuno granja ali tu je i krokodil. Svakako štap od 2,4 ako može i od 3m i nikako ispod 40-80gr kvalitetan štap rolna bezprekorna-prednja kočnica-, ja koristim najlon 0,35-0,40, dugačak predvez oko 40-60cm jer tu nema popuštanja i B akcija. Normalno to je za teške terene i "divlje" vode. Sve se to poništava, peca li se na jezeru, gdje nema zapreka i gdje možeš puštati smuđa-štuku, par desetak metara i da se nauživaš drilanja, onda može najlon 0,22, štap 15-40 gr. ali gje ja pecam s takvom opremom bi mogli samo plakati. Da zaključimo: za smuđa možda nešto "slabiji štap" ali A akcije, dok za štuku, može i B ali jači i robusniji štap. To je moje iskustvo. Di:: Bistro

Post Reply

Return to “Štapovi i rolne”