Bojkot kupovine ribolovačkih dozvola u Srbiji 2013

Pričajte o čemu želite, opušteno..

Moderator:Masterbih

Post Reply
User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:
Bojkot kupovine ribolovačkih dozvola u Srbiji 2013

Post by Masterbih » 12 Jan 2013, 14:05

Kolege u Srbiji su pokrenule akciju bojkota ne kupovanjem ribolovacke dozvole za sezonu 2013.
Revoltirani ponasanjem Ministarstva, nekih kvazi sportskih udruzenja i raznih sluzbi doslo je do ovoga, a casu je prelila kap kad su udruzenja pocela mnogo ranije da traze pare za nove dozvole koje su jos dodatno skuplje nego prosle godine.

Evo i kako izgleda plakat:
Image

Ovaj dokument je plod rada i razgovora 20-30 ljudi. Svi su ribolovci, a neki su po struci pravnici, neki ihtiolozi, a neki urednici ribolovackih magazina, neki se bave distribucijom ribolovnog pribora i imaju lični interes da se stanje na vodama popravi kako bi prodali više pribora, neki se čak korisnici ribarskih područja koji žele da se stanje popravi kako bi prodali više dozvola.
Ovo je, između ostalog, akcija koja treba ribolovcima da vrati pravo odlučivanja o bitnim pitanjima, za razliku od trenutnog stanja gde se pecaroš ništa ne pita, već se gledaju samo interesi države i korisnika ribarskih područja.



Vecina kolega na raznim forumima podrzava ovaj bojkot, tj. sigurno nekih 80% je ZA!
Misljenja su podijeljena, a evo samo nekih od zanimljivih postova:

Ja lično želim da odem 50-100 godišnje na pecanje na razne vode Srbije, od Pirota do Perućca i od Vranja do Sombora i da za to platim 50-100 evra (uključujući i pecanje na vodama gde treba doplatna dozvola), da svuda i uvek zateknem red, da povremeno, recimo na svaka 5-10 izlaska sretnem ribočuvara, da ne srećem svakodnevno lopove, da kada neka firma ubije reku bude za to kažnjena, a ne da joj država gleda kroz prste...

Ebem ti lebac, od 15 navedenih loših stvari kojima treba da se kaže "STOP", na mojim terenima ima 12-13.
Nema privrednog ribolova, ali Alase uspešno zamenjuju neki drugi kod kojih se kupovala riba na veliko oko slava.
Tek sad vidim kolko smo mi u stvari najebali..

Sto puta je napisano da na 90% voda na kojima pecamo cuvara nikad nema!
A kada bi se pojavio ribocuvar, samo bi ga pitao gde je bio sve ove godine? Nikakvu kaznu ne bi mogao da mi napise, jer od mene ne bi dobio ni jedan identifikacioni dokument.
A ako bi bas moralo, suzdrzavao bi se od ribolova sve do ispunjenja nasih legitimnih zahteva, da vidimo koliko mogu da izdrze bez nasih para.
Sigurno ne dugo
! ...A tu su i komercijalne vode... Ako budemo slozni, izguracemo stvar do kraja, jasno je ko dan.

Bilo bi dobro kada bi nas podržali i uvoznici i prodavci ribolovačkog pribora jer je njima u velikom interesu da se stanje na vodama popravi.
Manje ribe, manje para i za njih jer sama prodaja pribora opada!

Neću kupiti dozvolu, ne znam da li ću na vodu...tužan sam što mora ovako, ali mislim da mora!

Problem nasih udruzenja je sto stavljaju finansijsije u prvi plan, a ne stanje na vodi kao glavni fokus svog postojanja.
Udruzenja ne bi trebalo da budu profitne organizacije vec organizacije za okupljanje neke grupe sa zajednickim interesovanjima ciji je glavni cilj zastupanje interesa te grupe.

Od pisanja i kukanja po forumima necemo imati velike koristi,a ukoliko mislimo da ovaj pocetak necega koji smo nazvali "Bojkot" ima nekog efekta,mora se preci sa reci na dela.,a to je lako kazati,a malo teze uciniti,je li tako..,Nekupovinom dozvola jednog dela ribolovaca,jer svakako to nece biti svi,necemo mnogo postici..,i nije problem u ceni dozvole koja je za nas standard preskupa,vec u tome sto su nam vode unistene raznim vidovima ribokradje..Imam utisak da dozvola recimo kosta 1000din svega ovog ne bi bilo..
Moj predlog je da se u sto vecem broju odazovemo i napravimo protestni miting ili setnju u centru Beograda,koji bi bio dobro organizovan i osmisljen od pocetka do kraja,sa eventualno nekim parolama i govorima..,ali to je vec za organizaciju..Skup treba naravno prijaviti policiji,i obavestiti sto vise medija..
Samo tako ova nasa akcija moze imati pravog odjeka,i sanse za neke promene i bolji rad robocuvarskih sluzbi..
Naravno,ovo bas nije jednostavno,i treba nekoliko hrabrih,voljnih i odgovornih ljudi da povuce sve ovo..,bez prave revolucije nema nista..
Ja mogu da kazem da bih doveo bar 10-ak kolega ribolovaca koji nisu ni na jednom forumu..,i mislim da bi nas uz dobru organizaciju moglo biti stvarno puno..,a sto vise to bolje..

Ne brinite za to što je neko već kupio dozvolu. Prošle godine se u Srbiji prodalo oko 70.000 dozvola, a garantujem da bar 30.000 ljudi nije kupilo dozvolu jer su nezadovoljni stanjem na vodama. Dakle već u startu ovaj bojkot podržava 30.000 ljudi! Neka se sada skupi još 10-20.000 ljudi koje će podržati bar tako što neće kupiti dozvolu 4 meseca i na taj način skrenuti pažnju nadležnima da tokom ove 2013. po hitnom postupku nešto moraju da promene ili će ih dočekati jedna jako teška 2014, koja će početi jednim jako dobro organizovanim generalnim bojkotom svega 30 dana nakon što (decembra 2013.) korisnici dobiju vode na novih 5 godina. Pa neke se misle sa kakvim finasijama će u novu godinu...
Ovo nije borba koja će nam doneti nešto odmah, ovo je realno borba za to da se tokom ove godine postave zdrave osnove zakona za godine koje dolaze, ovo je borba za razumne cene dozvola za 2014. godinu, za ukidanje lakrdije od navodne jedinstvene dozvole praćene sa jedno 20 doplatnih po ceni od 2.000-4.000 dinara.

Rekao bih da se zaobilazi sustina problema..,nije problem u zakonu,problem je sto se taj zakon ne primenjuje u praksi..,nije on perfektan,ali da se primenjuje takav kakav je,a smatram da u sustini nije los.,stanje na vodama bi bilo neuporedivo bolje i mi bi bili zadovoljniji.,dzaba i najbolji zakon ako se on ne primenjuje..
Sustina problema je da su nam vode poluprazne i da na njima vlada bezakonje.,odatle dolazi i polazi svako nase nezadovoljstvo.
Nije toliki problem ni u ceni dozvola,koje su svakako nerealne za nas standard.,pa jos te doplatne.,stvarno ga preterase..,ali da su nam vode bolje cuvane i da imamo bolji riblji fond,manje bi nezadovoljstvo bilo ovom realno nerealnom cenom dozvola..Kupio bih je koliko sutra,po ovoj ceni,ma i vise bih dao,samo kada bi se poboljsalo stanje na vodi i u vodi..Ribokradji se moze vrlo brzo stati na put,samo ako posteno i iskreno udju u tu borbu,a nazalost ribljem fondu ce trebati godine i godine da se oporavi..

U početku sam bio rezervisan prema celoj ovoj akciji. Pre svega, ja dozvolu moram da kupim, jer od ribolova živim, a da se krijem od čuvara ne želim. Dalje, plašim se da će biti mnogo onih koji će reći "Okej, neću da kupim dozvolu, uštedeću lovu jer sam kao za bojkot, ali ću da idem na pecanje. Ko ih j..." A to nije rešenje. Onaj ko ne kupi dozvolu ne sme sebi da dozvoli da ide na pecanje i tačka. Ne zato što će ga čuvari možda nahvatati i napisati mu prijavu, već zbog sebe samog i svoje čiste savesti.

Itd..

User avatar
slobodan.vukadinovic
Ribarcina
Ribarcina
Posts:469
Joined:12 Jan 2012, 21:33
Location:Sivac

Re: Bojkot kupovine ribolovačkih dozvola u Srbiji 2013

Post by slobodan.vukadinovic » 12 Jan 2013, 19:58

Prikljucujem se ovom bojkotu ali kako nas je proteklo vreme naucilo, bojim se da od ovog bojkota nema nista. Licno mislim da je ovakav vid protesta nepotreban u jednom savremenom drustvu i da samo pokazuje koliko je ono jadno i nesposobno ali po svemu sudeci nije samo u pitanju nerad, neznanje i javasluk. Mislim da su u pitanju i neciji licni interesi. Glupo je pricati u ovoj temi o globalnom unistenju planete i kompletnog eko sistema oko nas ali cinjenica je da svest kako politicara, upravitelja voda tako i samih nas ribolovaca u nasoj zemlji nije bas na zavidnom nivou ili bar na nivou sredjenih zemalja u EU ... Ako jedno civilizovano drustvo treba ovakve stvari da resava bojkotima i revolucijom ... tu nema srece na vidiku! Zalosno je ovo drage moje kolege. Verujte mi na rec, volim svoju zemlju, odprilike koliko i vi vasu ali zavidim nekim kolegama u drugim zemljama...

User avatar
atoth
ViP
ViP
Posts:613
Joined:14 Feb 2012, 20:29
Location:Kanjiža, vojvodina

Re: Bojkot kupovine ribolovačkih dozvola u Srbiji 2013

Post by atoth » 16 Jan 2013, 21:40

Par reči u vezi ove teme, kao čoveka koji se preko 40 godina bavi sportskim ribolovom, osam godina sam predsednik udruženja i već jednom pokušao da organizujem nešto slično.
Stanje na većini naših voda je katastrofalno. Riblji fond je uništen, čuvarska služba nedovoljna (tamo gde je ima), zakonske sankcije preblage bar što se prakse tiče a većina sportskih ribolovaca nezainteresovana da učini nešto konkretno.
Od donošenja zakona o Održivom korišćenju ribljeg fonda mlogo smo očekivali.Zbog nezainteresovanosti većina udruženja sportskih ribolovaca nije učestvovala u raspravi tog zakona i nije dala svoje primedbe na isti, osim udruženja koja su članovi Ribolovačkog saveza Vojvodine koja su zajednički podnela primedbe od kojih su neka i usvojena.
Upravljačima voda koja su javna preduzeća ( a takvih je više) nije u interesu da organizuju mlogobrojnu, dobro opremljenu i efikasnu ribočuvarsku službu, da poribljavaju ili da se bave problemima ribolovaca.Oni svoja primanja ostvaruju iz budžeta i bez obzira na broj prodatih dozvola i mišljenje ribolovaca ta primanja su sigurna .
Inspekcijske službe uopšte ne rade svoj posao. Još nikada nisam čuo da je neko uhvaćen ili kažnjen zbog toga što javno prodaje ribu na pijacama ili od kuće bez obzira na vrstu, veličinu ili lovostaj. U svakom mestu ti ljudi su poznati i imaju svoje ime i prezime.
U restoranima i ribljim čardama služi se riba ispod mere ( smuđ i kečiga). Njih ni ribari a ni ribokradice ne mogu da uhvate u meri pošto takve ribe u vodi skoro i nema a kako bi ih uhvatili sportski ribolovci.
Sve je više ribolovaca ( mesolovaca) koji u ribolov idu zbog ribe, ekonomska kriza, siromaš-tvo i beda su ih naterali na to. Kada riba radi odnosi se sve što se uhvati bez obzira na vrstu, veličinu, lovostaj ili količinu ( pošto nema ribočuvara to je moguće)
Mlogo veću štetu prave profesionalni ribari. Pošto ne postoji adekvatna kontrola njima je sve dozvoljeno. Dozvolu koja košta 2000 evra treba zaraditi a treba da ostane i nešto za život. Sve u svemu sredstva se ne biraju. Šta će biti za par godina to nikoga ne zanima. Nekada su ribari ovu profesiju birali za ceo život i uvek su znali da paze da ribe bude i za sledeće godine. ( pravili su gnezda za smuđeve i nisu lovili šarana u mrestu vilama po izlivima).Inače kazna za takvo delo koje se dogodilo kod nas je 7.000,00 dinara za 130 kg ubijenih šaranskih matica koje su izašle u izliv pored nasipa da se mreste.
Najveću štetu prave ribokradice koji rade sa strujom. Dobro su opremljeni, dobro organizovani i skoro ih je nemoguće uhvatiti na delu sa dokazima. Ako se to slučajno i desi imaju takve veze u policiji ili pravosuđu da najčešće bivaju oslobođeni ili minimalno osuđeni tako da su već za par dana ponovo na vodi.
Šta da kažemo o ministarstvu koje je zaboravilo ( slučajno ili namerno) da raspiše konkurs za dodelu voda za sledeći period. Šta to ima za posledicu. Upravljači voda ( bar oni koji su do sada poribljavali) nisu izvršili poribljavanje u 2012 godini pošto nisu znali da li će oni dobiti te vode na upravljanje u sledećem periodu, isti će biti slučaj i krajem 2013. Znači ostali smo dve godine bez poribljavanja koje ionako nije adekvatno pošto se poribljava samo šaranskom mlađi a u vodi nema ni soma, štuke, smuđa i kečige.
O zagađivačima i da ne govorimo, skoro svake godine desi se neki veći pomor ribe .Krivci se ili ne nalaze ili nema dokaza a ako slučaj dođe do suda vuče se godinama dok se ne zaboravi.
Znači stanje je alarmantno a šta učiniti jer nešto se mora učiniti. Da li je bojkot rešenje ili ne.
Ako veliki broj ribolovaca stane iza ove akcije nadležni će morati da menjaju nešto.
Mi Kanjiški ribolovci smo pre par godina pokrenuli nešto slično ali na žalost mali broj sportskih ribolovaca koji gravitiraju na području Tise se priključio našoj akciji.Mukotrpnim radom sakupili smo ipak 2500 potpisa na osnovu čega sam primljen u skupštini Srbije od strane ministra ekologije i članova grupe koja je pisala nacrt zakona . Saslušali su naše zahteve i primedbe i zahvaljujući tome u Kanjiži na Tisi u dužini od 13 km nema profesionalnih ribara što se pozitivno odrazilo na riblji fond što su pokazala i brojna takmičenja kao i ulovi naših ribolovaca.
Ako do bojkota dođe to će se negativno odraziti na one upravljače koji su do sada savesno radili ( na primer RSV Novi Sad) pošto oni svoja primanja ostvaruju jedino na osnovu prodatih dozvola. Ako dozvole ne budu prodavane doći će u situaciju da će morati obustaviti svoje aktivnosti što će opet dovesti do toga da će na vodi biti svašta pošto ribokradice to jedva čekaju.
I veliki broj ribolovaca misli da će moći da iskoristi ovu situaciju i da peca bez dozvole mada zamisao onoga ko je sve ovo osmislio nije bilo to.
Nadam se da ćemo na sastanku koji će se održati sledeće nedelje u Zrenjaninu gde će se okupiti svi oni koji hoće da učine nešto da se ova situacija popravi iznaći neka rešenja kako to učiniti.
BISTRO !

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Bojkot kupovine ribolovačkih dozvola u Srbiji 2013

Post by Masterbih » 16 Jan 2013, 21:55

Veliki je propust sto ministarstvo za Vodoprivredu ima ljude koji bukvalno zabole djoka za vodama.
Nasi ministri se biraju po pijacnom sistemu, a ne po strucnoj spremi i kvalifikaciji.
U vecini slucajeva sluze da izdaju i potpisu dozvole za eksploataciju sljunka i ostalih stvari gdje se moze lova uzeti, a ribe i prirodu ko *ebe..
Npr. ministar sporta bude poljoprivrednik ili ministar Sumarstva inzinjer elektrotehnike itd..
Znaci sve dok na tim pozicijama ne budu sjedili strucni (specijalozovani) ljudi u odredjenim ministarstvima koji razumiju problem i pricaju istim jezikom, nema napretka!
Sve ostalo je izvodljivo.. Osim pravosudja koje treba da radi svoj posao i nista vise, ali nemoze kad je glava (ministar) npr. Ekonomista koji nema pojma o akvakulturi, hidrologiji..

User avatar
atoth
ViP
ViP
Posts:613
Joined:14 Feb 2012, 20:29
Location:Kanjiža, vojvodina

Re: Bojkot kupovine ribolovačkih dozvola u Srbiji 2013

Post by atoth » 16 Jan 2013, 22:14

Poštovani predstavnici ribolovačkih udruženja i klubova,kao i ribolovci koji su spremini da ličnim autoritetom i doprinosom podrže akciju "BOJKOT" ribolovnih dozvola za 2013.god,pozivaju se da dana 22.01.2013. u 18h prisustvuju sastanku koji će se održati u prostorijama KSR"BANAT"u zrenjaninu.
Tema sastanka će biti prevashodno podnošenje zajedničkog protesnog pisma resornom ministarstvu,koje će overiti predstavnici udruženja iz cele vojvodine i šire.
Takođe se očekuje da se konsolidujemo u jedan zajednički "SINDIKAT" ribolovaca,koji će se baviti problematikom običnog ribolovca,zaštitom njegovih prava,kao i zaštitom ribolovnih terena i ribljeg fonda.
u raspravi će prvenstveno učestvovati predstavnici udruženja,javne ličnosti iz sveta ribolova i novinari.
Ostali se pozivaju da masovnošću daju doprinos.
ŽELIMO VAM BISTRO I DOBRO DOŠLI!

User avatar
Barjak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:320
Joined:30 Jun 2012, 15:13
Location:Paracin

Re: Bojkot kupovine ribolovačkih dozvola u Srbiji 2013

Post by Barjak » 17 Feb 2013, 11:49

U pravu ste drage kolege udruzenja su preterale sa cenama uzimaju i kapom i sakom,ja posto sam ove godine po prvi put da vadim dozvolu kao invalid rada i oslobodjen sam svih placanja sem nekih 100 dinara.Sto ruku na srce nije skupo ali kada sam otisao u radnju gde mi Paracinci vadimo dozvole eeeeeeee tu me je ocekivalo veliko razocarenje kada sam cuo da dozvola jeste 100 din ali clanarina je 500 din boze koje clanstvo kada ja i neznam da u Paracinu postoji ribolovacko udruzenje
I sada se pitam zasto se nama uzimaju tih 500 din na oku to je zanemariva suma ali kada se to pomnozi sa brojem ribolovaca u Paracinu to ispada i te kako ozbiljna suma.A gde idu te pare,dal su organizovali neki odlazak na nekoj jacoj vodi na izlet ne nisu i kada im to spomenes odgovor je da te pare nisu namenjene za to.NEGO ZASTO SU da jedna odredjena grupa ribolovaca se setka po ex-yu i da sa nasim parama se sepure kao neki velemajstori ribolova.A ribolovne terene na Velikoj Moravi su dozvolili da privatnici prorovare kopajuci i prodavajuci pesak eeeeeee onda se tek mozemo pitati gde su te pare u ciji racun su legle i kose dobro popario sa tim.A mi ribolovci nemamo gde da pecamo Paracin je ostao bez terena za ribolov.al nismo ostali bez ribolovackih dozvola koje vadimo mi zaljubljenici pecanja pa vadimo ih i znajuci da nemamo gde u ribolov potrebno je preci oko 200 kn u jednom pravcu da bi pecali.Vala mogao bih o tome mnogo pisati al nema zasta oni ce kazati da je to pisao neki koji pojma nema o ribolovu al ja im mogu na to reci NEKA MI IZADJU NA CRTU....

User avatar
atoth
ViP
ViP
Posts:613
Joined:14 Feb 2012, 20:29
Location:Kanjiža, vojvodina

Re: Bojkot kupovine ribolovačkih dozvola u Srbiji 2013

Post by atoth » 17 Feb 2013, 13:36

Poštovani prijatelji ribolovci
Puno toga se desilo otkad je u Srbiji pokrenut bojkot kupovine dozvola za sportski ribolov.Pošto na ovom forumu ima nas malo iz Srbije koje ova tema interesuje nisam zdravo ni forsirao da tu pišem pošto vidim da ovo interesuje mali broj ljudi.Inače veliki broj ribolovaca u Srbiji podržava bojkot i želi da se nešto promeni. Postignuti su već i prvi rezultati, predstavnike ribolovaca su primili nadležni i porazgovarali sa njima. Prema informacijama u toku je izrada novog zakona o ribarstvu koji će biti na javnoj raspravi za oko 2 meseca. E onda treba svi ribolovci da se oglase i daju svoje primedbe na taj zakon. Na žalost koliko će ovo biti masovno i konstruktivno uveliko zavisi od udruženja i njihovih rukovodstava. Kako udruženja dole u Srbiji rade nije mi poznato ali kako se to radi kod nas u Vojvodini itekako jeste pošto sam i sam predsednik udruženja već osam godina a kako izgleda biću još četiri. Svake godine na godišnjoj skupštini na kojoj se pojavi većina članova podnose se izveštaji o proteklom periodu, donose planovi za tekuću godinu podnosi se izveštaj o svakom dobijenom dinaru i gde je potrošen. O svemu odlučuju ribolovci. Kod nas su lica starija od 65 godina i invalidi počasni članovi i ne plaćaju članarinu.Znači rukovodstvo udruženja je zaduženo da zastupa ribolovce i njihove interese i zato ako neradi kako treba nebude ponovo birano. Evo kako izgleda poziv sa dnevnim redom za našu sledeću skupštinu


USR “BRATSTVO” KANJIŽA
RIBARSKA BB 24420 KANJIŽA

“ TESTVÉRISÉG “ SHE
24420 MAGYARKANIZSA
HALÁSZ UTCA SZÁM NELKÜL

TEL 024-873 119
MOB. 063-1065-694
email atoth@potisje-kanjiza.com

PIB 100788041 BR Ž.R. 205-35889-91


POZIV

Za gospodina ....................................................................................................

SRDAČNO VAS OČEKUJEMO NA REDOVNOJ , IZBORNOJ GODIŠNJOJ SKUPŠTINI USR “BRATSTVO” KANJIŽA KOJA ĆE SE ODRŽATI DANA 02-OG MARTA 2013 GODINE (SUBOTA) SA POČETKOM OD 17,00 ČASOVA U SVEČANOJ SALI SKUPŠTINE OPŠTINE KANJIŽA. ZA SKUPŠTINU PREDLAŽEM SLEDEĆI :

D N E V N I R E D

1. IZBOR RADNIH TELA :
RADNO PREDSEDNIŠTVO, ZAPISNIČAR,
DVA OVERIVAČA ZAPISNIKA, VERIFIKACIONA KOMISIJA.
2. POZDRAVNI GOVOR PREDSEDNIKA UDRUŽENJA.
3. USVAJANJE DNEVNOG REDA .
4. IZVEŠTAJ O RADU ZA PERIOD 2009-2013 SA POSEBNIM OSVRTOM NA 2012 GOD.
5. FINANSIJSKI IZVEŠTAJ ZA 2012 G. I IZVEŠTAJ NADZORNOG ODBORA
6. POZDRAVNA REČ GOSTIJU I DODELA PRIZNANJA
7. DISKUSIJA PO PODNETIM IZVEŠTAJIMA I NJIHOVO USVAJANJE.
8. IZBOR PREDSEDNIKA POTPREDSEDNIKA UPRAVNOG ODBORA I NADZORNOG ODBORA USR BRATSTVO
9. USVAJANJE PROGRAMA RADA ZA 2013 GOD.
10. USVAJANJE FINANSIJSKOG PLANA ZA 2013 GODINU
11. PITANJA I PREDLOZI

PREDSEDNIK USR “ BRATSTVO “
ANDRAŠ TOT sr.

SRDAČNO VAS OČEKUJEMO !




OBAVEŠTENJE

Za tačku 8 dnevnog reda !


Predloge za kandidate za članove rukovodstva ( upravni i nadzorni odbor) USR “BRATSTVO” za period 2013-2016 godine.
mogu dati članovi sa uplaćenom članarinom za 2012 ili 2013 godinu.Svaki član može dati samo jedan predlog
Predlozi se mogu predati u prodavnici
“ EUROTREND” do 20 februara

Post Reply

Return to “Forumska kafana”