Ribolov u pravremena

Pričajte o čemu želite, opušteno..

Moderator:Masterbih

Post Reply
User avatar
Barjak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:320
Joined:30 Jun 2012, 15:13
Location:Paracin
Ribolov u pravremena

Post by Barjak » 30 Jun 2012, 17:27

Nekada davno,tako pocinju sve bajke pa i ova mozda izgleda ko bajka,pre 50 godina bio sam klinja koji je u 5-6 godini svog zivota zavoleo ribolov.Nikako nisam hteo niti imao volju da se sisam sem kod jednog pokojnog bricu koji je bio ribolovac.Prvo je morao da pokaze pribor za ribolov pa tek onda sisanje,koje sam ja jedva cekao da se zavrsi i dame povede na reku.Bilo je riba vala koliko hocete sada na tim mestima je toliki plicak da nemoze da se ni glezanj na nogama ukvasi a kamoli da se zamisli da je tu nekada bila riba.Moj pribor je bio jedan leskov prut,pero od guske kao pokazivac trzaja ribe,savijena spenadla(igla) koja je menjala udicu i naravno bez njega se nije moglo zameniti beo konac kao struna.i naravno samo majstorija je bila zavezati kamencic umesto olova.Al verujte mi zivota mi sa takvom skalamerijom sam uspevao da uhvatim po neku ribu.
Kasnije se pojavio prvi jednodelni bambus to je bilo luksuza ko ga je imao.Taj je bio ribolovac.Pojavio se i prvi najlon pod imenom "leska" taj najlon je bio debeo a veoma slab,malo jaca riba gaje kidala ko od sale.Al nebi bio ribolovac kada nebih prevazisao taj problem,pojavio se i prvi kupovni plovak od plute u crveno beloj boji okruglog oblika.Al bilo je ribe i hvatalo se.
Pojavio se i dvodelni bambus,vec se pocelo luksuzirati.Mnogo sam voleo da hvatam skobalja na djak gayio sam Veliku Moravu i leti i zimi postavljajuci djak sa hlebom,al sam ga hvatao non stop,kad nije radio skobalj radila je mrena,takoyvana siljka nikada se nisam vracao iz ribolova praznih ruku.
Pojavio se i prvi teleskop od neke plasticne mase i sada kad se setim dodjemi do smejanja kakva je to bila motka gibala se na sve strane,al tada bre moglo se i hvatalo se rukama,koliko je imala riba.Pojavio se i malo kvalitetniji najlon Ylatna kornjaca Sad se setim skobalja sam leti isutirao iz Morave kad se zaglavi u plicaku.Nije mi niti kom padalo napamet da ide dalje od Morave u ribolov a sada ide se po 200 km u jednom pravcu da bi se pecalo i to sta se hvata.....beda.
Bile su i vode a sada niti ima ta voda niti ce ikad vise imati ta riba sto je bila nekada.
Kako da ima voda kad sav narod pored reke je od reku napravio septicku jamu,sproveo je kanalizaciju u reku.Voda je uhvacena i cevovima sprovedena za kucne potrebe.Flasiraju je i prodaju tajfuni se bogate i ujedno upropascuju prirodu i uniostavaju riblji fond.Eto to je po mom kratak istorijat ribolova.


carp::

User avatar
Alas
Moderator
Moderator
Posts:366
Joined:09 Dec 2011, 17:18
Location:----Bosna & Hercegovina----

Re: Ribolov u pravremena

Post by Alas » 30 Jun 2012, 20:02

Sve ziva istina ,ja sa svojih 32 god sam zapamtio kako je nekad bilo par rijecica u kojima sam pecao pastrmku i klena ,sad se nezna ni gdje je korito od tih rijeka i potoka ,znam za jednu rijeku uz koju sam odrastao da se nije mogla gaziti prije 20 godina ,sad je pregazi dijete gdje god hoce ,a vrlo dobro znam da prije nisam vidio nijednog bagera ni kamiona u koritu rijeke .Sad svaka 3 kilometra mehanizacija razjeba sve zivo ,neznam sta ce biti za sledeci 20 godina i kako ce sve ovo izgledati ali cini mi se da cemo tad samo listati slike iz proslosti i suze ce same da teku ......Bistroooo

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Ribolov u pravremena

Post by Masterbih » 18 Jul 2012, 11:51

Naj veca srz samog problema je eksploatacija sljunka, ispustanje hemikalija u vodu i sjeca sume.
Sve ostalo je manje vise nevazno s cim se moze nositi..

kimmy1
Ribolovac
Ribolovac
Posts:179
Joined:12 Jan 2012, 21:24

Re: Ribolov u pravremena

Post by kimmy1 » 18 Jul 2012, 21:23

Pa ako ćemo da pokrenemo vremeplov, moji počeci su bili sa štapom od bambusa, na 20-tak cm od "rukohvata", zabijena dva eksera, na daljini od 12 - 13 cm i oko njih namotana struna. Karike od savijene žice, plovak od pera, ali imao sam prave udice. Na pecanje sam išao, sa tim štapom i praznom kutijom od šibica. Usput nahvatam skakavce, uskladištim ih u kutiju od šibica i pravac Morava ili Nišava. Bilo je i klenova i haublera, ma bilo je svega i svačega.
E kad mi je uleteo štap od punog fibera, e tad sam bio profi. Padale su i šiljke i skobalji i po koje somče.
More mogao si da biraš šta da pecaš, a danas, daj šta daš. ::oo

User avatar
Barjak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:320
Joined:30 Jun 2012, 15:13
Location:Paracin

Re: Ribolov u pravremena

Post by Barjak » 06 Aug 2012, 19:42

tada kada se pojavio karbon i drugi savremeni materijali.......tada je nestala i riba. lakse sam hvatao ribu na savijenu spenadlu a belim ili crnim koncem nego danas sa savremenom udicom savremenim monofilom .....E da znate samo koliko je nekada bilo ribe.kada se toga setim stvarno mi je zao zasto se unistava pva priroda jer verujte da druge nemamo niti je mozemo odnekuda uvesti.zamislite samo ribolov ispod vrbe hladovina majka priroda cist vazduh a sada kada naidjemo na neko mesto a ono smrdi deponije na svaki korak za hladovinu moramo nositi suncobrane,a najgore ja se secam da je voda bila cista,odakle se samo stvorile ove alge....Dali je to znak da nam reke i ostali tereni sa sigurnoscu izumiru........

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Ribolov u pravremena

Post by Masterbih » 10 Aug 2012, 19:37

Lagano tonemo krezi::

Post Reply

Return to “Forumska kafana”