Pitanje stručnjacima u vezi konoplje

Sve o čarobnim kuglicama..

Moderator:Masterbih

User avatar
zdravko
Ribarcina
Ribarcina
Posts:251
Joined:12 Jan 2012, 17:50
Location:Metlika, Slovenija
Pitanje stručnjacima u vezi konoplje

Post by zdravko » 01 Feb 2014, 14:54

Imam mogučnost nabaviti po stvarno nizkoj cijeni kot čoveka koji hladno preša ulje iz konoplje, lana, oraha i vinskih grožđica, suve, sitne ostatke. Znam, da baš ulje u primjerici konoplji privlači šarana i neznam kakvu vrijednost ima suvi ostatak. Možda bi mi neko od vas mogao dati savjet da li se isplati to ukomponirati u mix i na koji način odnosno u kakvoj smjesi. Kuči sam več dopeljao konopljin ostatak u težini oko 30kg. Hvala puno na savjetu !

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA

Re: Pitanje stručnjacima

Post by GRGA RI » 01 Feb 2014, 16:05

Zdravko, sjediš na zlatnom rudniku!

Sve sjemenke koje si nabrojao možeš upotrijebiti u izradi boila za šarana.
Nakon hladnog prešanja ulja, ostatak se može još samljeti u brašno koje možeš dodavati u bazni miks.
Ostatke ćeš lakše samljeti jer više ne sadrže ulje, na odnos cijelih sjemenki.

Nakon prvog hladnog prešanja biljnih ulja dobiva se ulje imena nativ i sadrži maksimalno 2% nezasićenih kiselina.
Ako je taj postotak još niži, maksimalno 0,8%, onda govorimo o extra nativ ulju, koje je prirodno, dobiveno direktno iz biljke i najbolje je kvalitete.

Za informaciju: rijetka su ulja sjemenki dobivena CO2 ekstrakcijom.
Kod CO2 ekstrakcije uopće ne dolazi do zagrijavanja biljnog materijala, tako da ne dolazi do oštećenja nezasićenih masnih kiselina.

Kod toplog prešasnja ulja dolazimo do veće količine dobivenog ulja, ali se dodaju i razni kemiski spojevi koji nisu dobri za zdravlje ljudi.

.

User avatar
tomoZG
ViP
ViP
Posts:681
Joined:12 Jan 2012, 17:44
Location:Croatia-Zagreb

Re: Pitanje stručnjacima

Post by tomoZG » 01 Feb 2014, 18:04

Stvarno se možeš smatrat sretnim što tako lako možeš doć do takvih komponenti,kao što je Grga reko samelji u brašno i bez problema 10-20 % u mix.
Image

User avatar
zdravko
Ribarcina
Ribarcina
Posts:251
Joined:12 Jan 2012, 17:50
Location:Metlika, Slovenija

Re: Pitanje stručnjacima

Post by zdravko » 01 Feb 2014, 18:37

Ovo od konoplje je dosta sitno - kao griz, možda i sitnije i mislim da ga skoro ne bi trebao mljeti. A taj postotak me je zanimao, mislio sam , da bi moglo iči i iznad 20%. Dal da dodam i nekog ulja ? Sad za prolječe bi htio da napravim neku dobru bojlu za rijeku i mislio sam na neku kombinaciju Masterbihovog river ili nekog drugog mixa te dodatnih komponenti i pocijenio bi je sa tim ostacima kod prešanja.

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: Pitanje stručnjacima

Post by GogoRush » 01 Feb 2014, 19:05

Imaš dvije prave komponente za mix, a i za spod ( za hranilište).
Šarani i amuri obožavaju konoplju u bilo kojem obliku. Ja sam prije par godina kupio boile od konoplje i moram priznat dobro su se pokazale. Kasnije sam naišao u istom dućanu i na "dip" ali se kasnije pokazali da je to ustvaru konopljino ulje.
Kad kuham kukuruz za hranjenje obavezno ubacim i konoplju u zrnu. Kukuruz dobije jedan štih mirisa od konoplje i pojača atraktivnost a i duže zadrži ribu na hranilištu.
Nekad sam kuhao žgance (puru) i znao sam umiješati samljevenu suncokretovu pogaču ili konoplju te na to loviti ili staviti na hranilicu. Ovo će ti mrene obožavati i imat ćeš stvarno dobar ulov. Probao sam to na Kupi u Pokupskom i bila je ludnica.
Stvarno imaš sreće što si to dobio.
Pa bistro ti bilo ura::

User avatar
Dane
Ribarcina
Ribarcina
Posts:415
Joined:15 Jan 2012, 23:00
Location:Šabac

Re: Pitanje stručnjacima

Post by Dane » 01 Feb 2014, 19:52

zdravko wrote:Ovo od konoplje je dosta sitno - kao griz, možda i sitnije i mislim da ga skoro ne bi trebao mljeti. A taj postotak me je zanimao, mislio sam , da bi moglo iči i iznad 20%. Dal da dodam i nekog ulja ? Sad za prolječe bi htio da napravim neku dobru bojlu za rijeku i mislio sam na neku kombinaciju Masterbihovog river ili nekog drugog mixa te dodatnih komponenti i pocijenio bi je sa tim ostacima kod prešanja.
Probaj u Masterbih premium fish mix dodati po deset posto i konoplje i lana.Ja sam tako radio, samo sto sam mleo cela zrna i imao sam dosta lepih ulova na divljim vodama.Izuzetno brzo mi je davao ribu. 2::u
Image

User avatar
bdelitee
Ribarcina
Ribarcina
Posts:350
Joined:12 Jan 2012, 18:33
Location:Beograd-Krnjaca
Contact:

Re: Pitanje stručnjacima

Post by bdelitee » 01 Feb 2014, 20:00

Dane, e si dodavao nasu konoplju to jest konopljino brasno masterbih ili ......
Nisi izgubio kad te pobede,vec kad odustanes

User avatar
Dane
Ribarcina
Ribarcina
Posts:415
Joined:15 Jan 2012, 23:00
Location:Šabac

Re: Pitanje stručnjacima

Post by Dane » 01 Feb 2014, 21:44

bdelitee wrote:Dane, e si dodavao nasu konoplju to jest konopljino brasno masterbih ili ......
Nisam, mleo sam cela zrna u ele. mlinu za kafu. I nisam mleo do faze brasna vec sam ostavljao malo krupnije kao griz.Napravio sam i jednom drugaru par kg. ove boile i on je "razvalio" ribu na jednom jezeru u Češkoj, dok su svi okolo bili bez udarca. Sad se samo kune u tu boilu. kl::
Image

User avatar
bdelitee
Ribarcina
Ribarcina
Posts:350
Joined:12 Jan 2012, 18:33
Location:Beograd-Krnjaca
Contact:

Re: Pitanje stručnjacima

Post by bdelitee » 01 Feb 2014, 21:47

e samo me jos zanima da li si mleo sirovo zrno ili je bila termicki obradjena
Nisi izgubio kad te pobede,vec kad odustanes

User avatar
Dane
Ribarcina
Ribarcina
Posts:415
Joined:15 Jan 2012, 23:00
Location:Šabac

Re: Pitanje stručnjacima

Post by Dane » 01 Feb 2014, 21:57

Samo malo naparena u cediljci.
Image

Post Reply

Return to “Boile”