Izrada boile za rijeku - proljece

Sve o čarobnim kuglicama..

Moderator:Masterbih

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA
Re: Izrada boile za rijeku - proljece

Post by GRGA RI » 05 Feb 2014, 12:30

Riblje brašno ili ne... treba vidjet na vodi kako će šta odraditi.
Slažem se da je i sa ribljim brašnom boila OK, ali treba sve probat i zato sam i napisao malo drugačie.

Protein gold je brašno na bazi kukuruza i služi kao zamjena za riblje brašno, jer sadrži visoki postotak proteina.
Koliko su uspjeli u toj zamisli je opet druga priča, jer je ribljak teško zamijeniti samo tako.
Nije skupo i košta oko 1.5 eura po kili, a u HR ga ima Kušić promet.

Ako je problem, možeš umjesto njega staviti tigernut brašno 10% i neki starter 15%.

Još samo jedna stvar... uvijek bi prvo probao sa Masterbih miksom ili gotovim boilama, a kako je Zdravko počeo priču o domaćim boilama... zato i pomažem.
:HH

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Izrada boile za rijeku - proljece

Post by Masterbih » 05 Feb 2014, 13:43

Tonac wrote:Pozdrav drugari,

Lovim sarana na Dunavu u Beogradu. Ove godine zelim dati sansu boilama i izradi istih od gotovih mikseva. Upravo imam situaciju koju je masterbih i opisao - stare cake daju rezultate ali mislim da moze mnogo bolje.

E sad : posto lov sarana na mom mestu zahteva hranilicu kao obaveznu stvar, evo sta se pitam, mozda mi mozete pomoci. Da li sastav hranilice, u koju stavljam tradicionalno prekrupu, mogu da dodam malo nekog kupovnog miksa? Da li kuvati sve zajedno ili naknadno dodavati ? Da li je ispravno staviti boilu napravljenu od istog miksa?

Radi se naravno o trenutnom vremenu, i prolecu ( u Srbiji je malo ludacko vreme, ovih dana bilo je jezivo hladno, sledece nedelje najavljuju plus dvadeset stepeni, pa je malo tesko reci prolece ili zima).
Ocigledno se radi o pripremi po sistemu kratkog kuhanja smjese i stvaranje paste-pure-kacamaka ili kako se vec kaze!?
Naravno da mozes dodati i miksa u takvu smjesu (manju kolicinu, npr. 10-20% naspram kompletne kolicine), cak sta vise jako je pozeljno.
Ispravno je staviti istu boilu kao mamac izradjenu od miksa koji si koristio u smjesi za hranilicu.

Ovo vrijeme je skroz ludo pa ribolovi i nisu bas uspjesni yapa::

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Izrada boile za rijeku - proljece

Post by Masterbih » 05 Feb 2014, 14:46

zdravko wrote:Kao prvo - Boris je napisao ono što jeste i potpuno se slažem sa njime. Dok sam aktivno radio opšte ne bi razmišljao o nekim čaranjima a došli smo u gadna vremena, penzija ne dopušta previše, pa je treba razmišljati i u drugom smjeru.
Riblje brašno htio sam dodati baš zbog toga što i Frle kaže, jer ga šaran voli ali je Grga u pravu - bolje bez. Masterbih Fish boila kod mene nije prošla jer imam previše klenova a njih se mogu napecati na trešnju ili višnju . Ovaj recept od Grge mi se sviđa ali neznam koji ti je to protein gold. Ima to Masterbih u ponudi , ja ne nađem ?
Shvatili smo da su financije problem, a da one nisu problem pa tad uzmes gotovi Masterbih miks i zavrsio si pricu.
Medjutim, situacija je trenutno takva i treba za sto manje novca iskombinovati najbolje.
Netreba zanemariti ni zrnaste mamce poput tigernut-a, kikirikija, slanutka itd. itd., ali posto se prica o mnogo sofisticiranijem mamcu (boilama), to je vec jedan visok nivo i treba dobro promisliti kako i sta.
Svi bi mi voljeli imati ubitacnu boilu za 2-3€, ali to je nemoguce.
Bacimo neku osnovnu racunicu na papir i vidjet cemo da samo banalne komponente miksa i jaja prelaze tu skromnu cijenu.
Netreba odustajati, vec treba biti fleksibilno mastovit i uporan na vodi tokom testiranja, naravno treba vremena, ali nemoze se nista zakljuciti preko noci.
Sarani su oni koji imaju zadnju rijec.
Dodatno na sve, sumnjam da ces pronaci soluciju kojom bi totalno odbio klenove i drugu ribu osim da ih barem malo usporis, a to sam naveo u prijasnjem postu kako.
Klenovi, mrene itd. jedu apsolutno sve i to ogromne kolicine krezi::

Malo sam razmisljao danas o tvom receptu za koji si trazio nadopune i savjete, ali imao podvuceno da sve bude sto jeftinije pa sam pokusao nesto da iskombinujem (sto nemora znaciti da je vrh jer sam imao u vidu finansijsku stranu i tesko mi je pored opasnih komponenti i kombinacija sastaviti nesto skroz jeftino, a da je ubitacno).
Prosto receno, isao sam nekako napamet (nemam specifikacije komponenti koje koristis) i sto jeftinije, a da ima efekat.

Tvoj recept:
250gr kukuruzna krupica
250gr kukuruzno brašno
200gr konopljina krupica
200gr sojino brašno
100gr Masterbih predigested fish meal
10ml M pure corn oil
15ml Minamino
10ml M intense sweetener
kašika M betain

Korigovan recept:
200gr kukuruzna krupica
200gr Psenicna krupica
50gr kukuruzno brasno
50gr rizino brasno
100gr sojino brasno
100gr konopljina krupica
100gr Masterbih Fish Meal LT-94
100gr Masterbih Salmon Fish Meal ili LT-74
50gr Masterbih Mussel Meal
50gr Masterbih Protein Mix

Opcionalno:
2-3 supene kasike Masterbih egg-albumen
1 supena kasika mljevene crvene paprike (ljuta/slatka)
1 supena kasika Masterbih GLM ili Betaine
Pola cajne kasike bijelog luka (cesnjaka) u prahu.

Tecni dodatci po godisnjem dobu:

Kraj zime/Rano proljece:
10ml Masterbih Pure Salmon oil
7ml Masterbih intense sweetener

Proljece/Pocetak ljeta:
20ml Masterbih Pure Salmon oil
5ml Masterbih intense sweetener

Ljeto/Jesen:
30ml Masterbih Fish oil
5ml Masterbih intense sweetener

Sporedni dodatci i brasna su pozeljna, a pogotovo aminokiseline (minamino - fruit Amino) te nasi tecni ekstrakti, ali sam ih izostavio zbog visoke cijene u vasem slucaju.
Izmjene, korigovanja i nadopune su itekako pozeljne, ali da ne zalazim dublje zbog budzeta, evo nesto nabrzaka.

User avatar
Linear
Genije
Genije
Posts:1096
Joined:12 Jan 2012, 21:50
Location:Gracanica, BiH

Re: Izrada boile za rijeku - proljece

Post by Linear » 05 Feb 2014, 15:16

zdravko wrote:Kao prvo - Boris je napisao ono što jeste i potpuno se slažem sa njime. Dok sam aktivno radio opšte ne bi razmišljao o nekim čaranjima a došli smo u gadna vremena, penzija ne dopušta previše, pa je treba razmišljati i u drugom smjeru.
Riblje brašno htio sam dodati baš zbog toga što i Frle kaže, jer ga šaran voli ali je Grga u pravu - bolje bez. Masterbih Fish boila kod mene nije prošla jer imam previše klenova a njih se mogu napecati na trešnju ili višnju . Ovaj recept od Grge mi se sviđa ali neznam koji ti je to protein gold. Ima to Masterbih u ponudi , ja ne nađem ?
Zdravko ja nemam iskustva sa rijeka, ali bih se prije svega naoruzao strpljenjem kad je rijec o tim klenovima. Moje misljenje je da ne mozes klenove izbjeci nikako na vodi i nemoj to pokusavat ni da radis. Jednostavno moras sacekat da saran dodje do Tvog hranilista i rastjera za Tebe nepozvane goste, samom pojavom na hranilistu.
Do tad vadis njih. Oni su jako prozdrljivi i ako mislis da ces moci da pronadjes mamac koji bi ih selektirao odnosno na koji se nece zalijetati na Tvom hranilistu mislim da jako grijesis u tome.
Ako ih ima jako puno ja bi se onda vise bazirao na spod mix sa dosta zrnevlja i naravno preko njeg boile od onog recepta za koji se licno odlucis da pravis.
Sa klenovima Ti je jednostavno to tako na rijekama. Sa spod mixom ces imati mogucnost da zadrzis dugo ribu na hranilistu a riba ga nece tako lagano moci obrat kao boile. Ipak su to sitnija zrnevlja i veliki ih je broj na spotu. Sa njim imas vise mogucnosti da ocekujes u trenu kada dodje saran na hraniliste da znas da na tom hranilistu je i ostalo nesto sto bi ga moglo zaustaviti na njegovom putu u potrazi za hranom.
Tek kada dobijes prvog na stap, ja bi onda krenuo sa nekom ozbiljnijom prihranom boilama, jer znas da je stigao. Ako su boile kvalitetne on nema razloga da ide odatle.
Iz iskustva drugih znam da im klenovi prave dosta problema tamo gdje ih ima. Vidim da ne pominjes mrenu nego samo klena. Sreca pa nemas i nju u nekom velikom broju mada vidim da i njih pecas.
Kada sam pricao sa jednim prijateljem koji peca sarana na Dunavu u Hrvatskoj sjecam se njegovog iskustva gdje kaze: ja moram prvo sacekat da se mrene izgozbe pa onda da dodje saran na udicu. Imao sam jednom prilikom 17 mrena u velicini od 3 do 6 kg izvadjenih pa tek onda prvog sarana od 10 kg. Nema sanse za izbjec to na takvoj vodi.

Sa rijekom moras da imas strpljenja zbog te bijele ribe (klenovi, mrene najozbiljniji kandidati za zajebat zivce i ribolov) koji prvi dodju na spot da se prikljuce za njih neplaniranoj gozbi, pa i zbog saranskog migriranja u potrazi za hranom. Nije slucajno Boris napisao da mu treba nesto jaci mamac.
Njeg treba nesto da zainteresuje kada dodje tu i da ga zaustavi na tom mjestu jedno izvjesno vrijeme.

Ovo je moje misljenje oko svega toga vezanog za selektiranje ribe prilikom lova sarana na rijeci kada imas situaciju da ne znas jeli Ti to pravo mjesto za sarana i kada nisi 100% siguran da ga tu ima nego ga cekas prihranjivajuci to mjesto u nadi da ce doci.

Bistroooo :Dtt
Uhvati radi uzivanja, slikaj radi uspomene, pusti radi buducnosti!

“Budi nalik na morski rt u koji neprestano udaraju valovi a on i dalje ostaje čvrst, dok se oko njega stišava razjarena voda.”

Tonac
Pocetnik
Pocetnik
Posts:5
Joined:02 Feb 2014, 16:40

Re: Izrada boile za rijeku - proljece

Post by Tonac » 06 Feb 2014, 16:12

Masterbih wrote:
Tonac wrote:Pozdrav drugari,

Lovim sarana na Dunavu u Beogradu. Ove godine zelim dati sansu boilama i izradi istih od gotovih mikseva. Upravo imam situaciju koju je masterbih i opisao - stare cake daju rezultate ali mislim da moze mnogo bolje.

E sad : posto lov sarana na mom mestu zahteva hranilicu kao obaveznu stvar, evo sta se pitam, mozda mi mozete pomoci. Da li sastav hranilice, u koju stavljam tradicionalno prekrupu, mogu da dodam malo nekog kupovnog miksa? Da li kuvati sve zajedno ili naknadno dodavati ? Da li je ispravno staviti boilu napravljenu od istog miksa?

Radi se naravno o trenutnom vremenu, i prolecu ( u Srbiji je malo ludacko vreme, ovih dana bilo je jezivo hladno, sledece nedelje najavljuju plus dvadeset stepeni, pa je malo tesko reci prolece ili zima).
Ocigledno se radi o pripremi po sistemu kratkog kuhanja smjese i stvaranje paste-pure-kacamaka ili kako se vec kaze!?
Naravno da mozes dodati i miksa u takvu smjesu (manju kolicinu, npr. 10-20% naspram kompletne kolicine), cak sta vise jako je pozeljno.
Ispravno je staviti istu boilu kao mamac izradjenu od miksa koji si koristio u smjesi za hranilicu.

Ovo vrijeme je skroz ludo pa ribolovi i nisu bas uspjesni yapa::

Ok, razmisljanje je u ispravnom pravcu, jos samo jedna stvar : ima li kakvog favorita za reku i hladnu vodu za doba koje nadolazi dok se voda ne zagreje. A koji bi favorit bio kad se voda zagreje (leto)? Govorim o miksu aromi i boilama, naravno sve od firme masterbih.

Hvala puno !

User avatar
Dane
Ribarcina
Ribarcina
Posts:415
Joined:15 Jan 2012, 23:00
Location:Šabac

Re: Izrada boile za rijeku - proljece

Post by Dane » 10 Feb 2014, 20:02

Tonac, druze slobodno uzmi Masterbih premium river mix i uradi ga samo uz dodatak malo ulja i liver extrata,jeftino a ubitacno (probao na Savi).I spod preli sa meat extratom, meni se prosle godine udvostrucio broj udaraca u odnosu na ranije.
Image

Tonac
Pocetnik
Pocetnik
Posts:5
Joined:02 Feb 2014, 16:40

Re: Izrada boile za rijeku - proljece

Post by Tonac » 10 Feb 2014, 22:01

Hvala Dane, a reci mi druze u poredjenju sa starim nacinima pecanja ( hranilica kukuruz), jesi li jednako ili vise uspesan na reci, i kako resavas problem spoda, kako ga zadrzis na mestu ?

User avatar
Dane
Ribarcina
Ribarcina
Posts:415
Joined:15 Jan 2012, 23:00
Location:Šabac

Re: Izrada boile za rijeku - proljece

Post by Dane » 11 Feb 2014, 21:48

Evo ovako druže, sve zavisi od mesta na kome si,od konfiguracije dna i od vodenog toka. mogu ti izneti neke sitnice oko mog mesta pa se možda negde pronađeš.Pecam na nekih 20 do 40m od obale,na sredini mesta počinje rupa,znači sa tri metra na osam,tvrdo dno i u rupi izuzetno jaka vodena struja pri dnu.Toliko je jaka da mi ponekad pomeri i olovo od 150gr,a ispred rupe i 100gr stoji. Zbog svega toga hranjenje počnem i tridesetak metara uzvodno od prvog stapa. Kolicina hrane zavisi od toga koliko ostajem,za popodne i pola noci upotrebim jedno 5kg spoda(raznog zrnevlja) i jedno pola kg boila s tim sto spod bacim u startu a boilama dohranjujem s vremena na vreme,a ako se riba javi onda ucestam sa dohranjivanjem. Spod razbacam raketom da sto više prostora pokrijem da bi lisac imao oko cega da se zanima.Kada ostajem duže,dva tri dana, sve je otprilike isto samo sto volim da po dolasku na vodu bacim kugle od spoda pomesanog u zemlju ili jarmu.Sto se tiče hranilice nju sam davno izbacio iz upotrebe ali to je stvar ličnog utiska, nije nikakva greska ni ako je koristiš. Ja umesto nje koristim sporo topivi pva.A kukuruz je posebna priča sa naših voda i ne može se zaobići, posebno noću ako na mestu imaš puno bele,mrene... Prosle godine sam radio kukuruz za udicu sa Masterbih komponentama i prezadovoljan sam rezultatima.Ipak iz mog iskustva na boile mi se puno brže javljala riba i imao sam serija udaraca.Jedno predveče neću zaboraviti, u roku od dva sata četiri udarca, tri su završila u potopljenom drvetu nekih 30m uzvodno, znaci celo drvo od nekih desetak metar sa sve krošnjom i korenom, a samo jedan u podmetaču.Kada sam ih kačio i kad bi krenuli imao sam utisak da je sa druge strane lokomotiva, ništa im nisam mogao iako mi je pribor izuzetno jak, niti ih možeš zaustaviti niti skrenuti sa puta u drvo. Okitio sam ja to drvo pošteno prošle godine.
Ovo su ti samo neke smernice i ne uzimaj ih zdravo za gotovo nego istražuj svoje mesto,menjaj dok ne nađeš dobitnu i najbolju kombinaciju za sebe.Bistro ti bilo i neka te mrežaroši i strujaroši u širokom luku zaobilaze p:p , mene su prošle godine doveli do ludila tako da od avgusta nisam ni išao,ali to je Srbija no::
Image

Tonac
Pocetnik
Pocetnik
Posts:5
Joined:02 Feb 2014, 16:40

Re: Izrada boile za rijeku - proljece

Post by Tonac » 11 Feb 2014, 23:23

Vrlo sam se nasao u tvom postu , jer sam ove godine na Dunavu gledao prijatelja kako bukvalno ima lokomotivu na stapu, nikad nesto slicno nisam ni video ... dodusw taj sam prizor samo jednom video a nazalost saran je negde uglavio u panj.

Slican nacin sa spodom radim i ja, s time da mi je dodatna mogucnost da bacim zavezan kanapom dzak u koji stavim kamen i prihranu, jer pecam na ispod 10 metara od obale.

Hvala veliko, probam pa javljam rezultate.

Pozdrav

User avatar
Fly and Carp Fishing
Ribarcina
Ribarcina
Posts:381
Joined:12 Jan 2012, 23:16
Location:Sarajevo, BiH

Re: Izrada boile za rijeku - proljece

Post by Fly and Carp Fishing » 13 Feb 2014, 00:39

Malo sam Borisov recept korigovao. Nadam se da nece smetati, jer samo dajem svoje misljenje kako je vec i receno na postovima iznad.

Korigovani recept:
150 gr kukuruzna krupica
150gr Psenicna krupica
50gr kukuruzno brasno
50gr rizino brasno
100gr sojino brasno
50gr konopljina krupica
150gr Masterbih Fish Meal LT-94
50 gr mljevene hrane za kanarince
20 gr nigera ne mljevenog
50gr Masterbih Protein Mix
50 gr psenicnih klica
50 gr razevo brasno (kako bi dobio tvrdzu boilu)
50 gr surutke u prahu
2 supene kasike pivskog kvasca

Ovako bi dobio jedan fino nabrijan mix sa dosta svega sto saran prepoznaje kao odlicnu hranu. A kad se napapa ovih sastojaka eto ga opet po jos.

Na rijekama bih se bazirao na aromu kukuruza, a isti u ovom mixu pomalo i prednjaci. Kad saberemo krupicu, brasno i protein mix to je to negdje.
Takodzer bih koristio i aditiv Masterbih Corn likv. nekih 30 ml.

Ostalo: jaja, zasladzivac po zelji, ali ipak ne vise od 20 ml, kasika morske soli, 2 cajne kasicice cilija, 30 ml ribljeg ulja (koje imas).
Minamino ili Feed stim + betain na tople boile.

Boile bih susio neka 3 dana na prozracnom niti toplom niti hladnom mjestu. Skonjeno od suncevih zraka.

Nakon susenja bih izdvojio nesto boila koje bih koristio kao mamac. Spremio ih u neku kesicu ili kutijicu i prelio ih mjesavinom corn likv. i minamina ili feed stima ovisno sta bi koristio za preljev po toplim boilama.

Bistro...
Image

Dođe ponekad vrijeme kad pametan zaćuti, glup progovori, a fukara se obogati.

Ivo Andrić

Post Reply

Return to “Boile”