Izrada boile za rijeku - proljece

Sve o čarobnim kuglicama..

Moderator:Masterbih

User avatar
zdravko
Ribarcina
Ribarcina
Posts:251
Joined:12 Jan 2012, 17:50
Location:Metlika, Slovenija
Re: Koje boile na proljece

Post by zdravko » 04 Feb 2014, 16:21

Za rijeku Kupu sastavio sam si recept za prolječe pa molim , da me stručnjaci iskritikuju a nadam se i nadopune

250gr kukuruzna krupica ili hrane za piliče
250gr kukuruzno brašno
200gr konopljina krupica
200gr sojino brašno
100gr Masterbih predigested fish meal
10ml M pure corn oil
15ml Minamino
10ml M intense sweetener
kašika M betain

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Koje boile na proljece

Post by Beli 059 » 04 Feb 2014, 16:53

Kolega ..jako je bitno da ti imas volju da razmisl;jas o tome i sam pokusavas napraviti ...to je velika stvar ...zato mislim da je nas Forum utoliko jaci od drugih sto te niko nece iskritikovati vec od srca pomoci....

Nazalost nepecam i nisam imao iskustvo sa rekom Kupom ..ali iz dosadasnjih iskustava kolega sa foruma probaj Premium river nas mix...i naravno svoj pa polako dolazi do neke zlatne sredine...

Bistro!! bdr:

User avatar
tomoZG
ViP
ViP
Posts:681
Joined:12 Jan 2012, 17:44
Location:Croatia-Zagreb

Re: Koje boile na proljece

Post by tomoZG » 04 Feb 2014, 17:27

JA bi to ovako:
20% kukuruzna krupica
20%pšenična krupica
15% soja
10% vitamelo
15%konoplja
10%predigest
10% LT
minamino i betain izvana
Ako misliš hranit većim količinama,a trebao bi zbog velike količine bijele ribe možeš si pojeftinit mix umjesto lt-a i predigesta stavi obično riblje brašno ,a minamino i betain izbaci
Image

User avatar
carpier
ViP
ViP
Posts:628
Joined:13 Jan 2012, 11:10
Location:Murska Sobota, Slovenija

Re: Koje boile na proljece

Post by carpier » 04 Feb 2014, 19:04

Onaj betain i minamino si stavi za hook boile ako več hočeš nešto probati...malo dipaj i to je to...i ako mislim da bi i u miksu bilo ok....ali kako kaže Tomo jedino zbog računice na kraju...a ako to nije problem onda samo cepaj ali po pameti...
I was born a carp angler and I‘ll die a carp angler.

User avatar
Daiwa
ViP
ViP
Posts:663
Joined:04 Feb 2012, 17:49
Location:Cekrcici kod Puracica

Re: Koje boile na proljece

Post by Daiwa » 04 Feb 2014, 20:35

Necu se mjesat u kemija:: boila ,ali mogu napisati dase meni prosle godine u maju vrlo dobro pokazala brskva i majs corn (necu pisati koje firme ) za 7dana 79 riba , i Master ima te boile pa ih toplo preporucujem da probate.
U Italiji sam pecao sa Masterovom breskvom i pokazala se [superr] [superr] , dok je kolega Alex dobijo sve svoje ribe i to velike na tu istu Masterbih breskvu [superr]

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Izrada boile za rijeku - proljece

Post by Masterbih » 04 Feb 2014, 20:38

Zdravko, nema tu nikakvog povoda za kritikom vec se radi o pomoci kolega.
Svako ima pravo da lovi na sta zeli i da ima neki svoj pravac, a mi smo tu da pomognemo ukoliko se to moze i da od ponudjenog izvucemo najbolje po sve.
Ko nema sta da kaze pametno, neka i ne pise! Prosto zar ne!?

- Ja bih skrenuo paznju na par stvari.
Znamo da je finansijski problem vecini ribolovaca napraviti kompleksniji i kvalitetniji mamac, ali isto tako treba imati na umu da se i sa ovim tvojim i drugim navedenim moze loviti.
Eh sad, ucinkovitost ovog ili onog, ili pak onog je druga prica i tema za diskusije koje nemaju kraja, a jedini relevantni su sarani koji trenutno ne kuckaju sa nama na forumu (bar za sad).
Na rijekama i drugim divljim vodama, kako god se nama cinilo jednostavno ipak je potreban kvalitetan mamac ukoliko zelimo konstantno loviti ribe, a pogotovo one krupnije.
Ja sam nekada ranije isto tako radio i pokusavao svasta, medjutim brzo sam primjetio da ne lovim ribe za koje znam da su tu povremeno, tj. one velike.
Imam sporadicne ulove, a one krupne nikako ili samo 1-2 godisnje.
Idealno mjesto, riba je tu, medjutim nesto ne stima.
Svasta sam probavao i mijenjao, dok nisam dosao do ideje da probam izmjeniti koncepciju mamaca, tj. uraditi ga kompleksnije - bolje.
Izradom boljeg mamca, poceo sam lagano dobijati ucestalije ribe, a vremenom i vece.
Eksperimentisanjem (mijenjanjem koncepcije) i vremenom prihranjivajuci sam to dotjerao do savrsenstva i ribolovi su bukvalno u 99% bili uspjesni za razliku od onih na pocetku kad se stedilo.
Samo kvalitetan i kompleksan mamac moze da zadrzi krupnog sarana dugo vremena i da ga dovede u fazu slobodnog hranjenja nasim mamcima u velikim kolicinama bez ikakve bojazni.
Moramo shvatiti kako saran u rijeci, jezeru, kanalu itd. ima obilje prirodne hrane koja mu je na tanjiru, a nasi mamci su nesto novo + nesigurno, sumnjivo itd.
Jos gore ako saran par puta proba nas los mamac, tad smo definitivno zavrsili.
Ulovi ce biti razrijedjeni i to u vecini slucajeva manje ribe.
Velika je razlika izmedju nasih siromasnih voda i onih u evropi gdje je populacija sarana i druge ribe mnogo veca.
U bogatim vodama prirodne hrane nekad zna da manjka na takvu populaciju, a onda dolazi do nadmetanja kako pojesti bilo sta.
Nema tu puno vremena za razmisljanje, ili pojedi ili gledaj kako drugi jedu.
To je samo jedna od mnogo stavki zasto kod nas u exyu treba jos kvalitetniji mamac od onog sto npr. koriste kolege u inostranstvu pa se svi hvataju za te prevedene tekstove koji dolaze iz engleske, holandije, belgije, francuske itd. te laprdaju po domacim forumima o nekim receptima, a 90% ih nije vidjelo rijeke, a kamol lovilo ozbiljno, a o uspjesnosti tog lova da ne pricam.
Daje si svako za pravo da lupeta pa hajd.., a ne prvo procijeni sta je prevedeno, ko ga je pisao i na sta se odnosilo.
Vode u gore navedenim drzavama su u vecini slucajeva, pa mogu rec bukvalno ribnjaci, krcato ribom, nema pritiska na vode, pa tu sarani jedu iz ruke, o cemu mi pricamo?
Ustvari to su neke druge teme, no da se vratimo nama.
Danas vecina voda ( i kod nas) koje neki nazivaju divljim su ustvari vec 50% postale (lako) komercijalne i u rangu njih, tj. tu se riba vec privikla na pritisak i raznorazne delicije koje ribolovci istovaraju u vodu, a totalna divljina i rijeka je sasvim druga prica od one za koju se dosta njih vara!

Sto se tice samog mamca Zdravko, u ovim opcijama bi svakako trebalo pojacati konzistenciju i stegnuti boilu zbog sitne ribe, ali i zbog vremena raspadanja te istu i otezati.
Tezina mamca naizgled djeluje smijesno, ali vjeruj da igra veliku ulogu, na rijeci su pozeljni tezi mamci.
Ukoliko se nasi mamci raspadnu u npr. 12h, a riba ih ne pojede, pocet ce truliti ili ce ih jednostavno rijeka saprati te sarana nece docekati.
Druga stvar, ako omekane za 5-6h, bijela riba ih rasturi zacas, pogotovo ako ima mrene i klena, a o rakovima da ne govorimo.
Pozeljno je koristiti Egg Albumin te druga razna veziva kako bi stvrdli mamac.
Takodje mamce za rijeku treba susiti 1-2 dana duze kako bi bili tvrdji.
Ovako spremljeni mamci su idealna pocetna faza pripreme mjesta, a onda kasnije, ukoliko je riba konstantno tu, moze se nastaviti sa istim tvrdim mamcima, ili koristiti za mamac mekse ili globalno mekse (hraniti takodje sa meksim) ukoliko nema ovih gore navedenih opasnosti.
Jedna takodje vazna stvar je dati neki svoj stih boili da se razlikuje od drugih.
Pogotovo je interesantna doza necega poput suhi ili tecni ekstrakata (npr. GLM) ili nekih brasana koja se doziraju u malim omjerima poput shrimp (brasno racica), spirulina, krill, kelp powder, protein mix itd.
Tu imamo na hiljade mogucnosti, a ako su bas finansije veliki problem da to nemozemo uraditi vrhunski sa pravim sastojcima, mozemo to odraditi i na jeftin i koliko toliko ucinkovit nacin dodavanjem male doze sastojaka iz domace kuhinje u mamac kao sto su npr.: mljevena slatka ili ljuta crvena paprika, grubo mljevena suha paprika ili cili, mljeveni biber, kajenski biber, bijeli luk u granulama, crveni luk u granulama, cimet, ruzmarin, origano, bujoni za supe itd. itd.
Npr. sa malom dozom Masterbih GLM-a (ekstrakta skoljke) i npr. 100g Masterbih Mussel Meal (brasno skoljke), tvoj mamac moze biti totalno drugaciji jer si ga sa ekstraktom GLM-a dodatno nabrijao i ucinio pozeljnijim, a sa Mussel meal uz sve nabrojano jos dodatno otezao i stegnuo = u globalu si dao mamcu potpuno novi stih!
Izuzetno jeftino, a veoma ubojito, samo treba biti mastovit..
Ukoliko zelis jos dalje, kombinacija je bezbroj, ali mislim da nema potrebe jer su financije problem pa da ne idem u krajnost bez potrebe.

Takodje bih posvetio jos jednu vaznu i povezanu stvar za sastojke u samom mamcu, a to je da ukoliko se u blizini jos negdje hrane pozicije, lovi itd., tad mamac mora biti jos kompleksniji jer samo tako imate sansu da zadrzite ribu, suprotno tome, kolege ce biti dosta uspjesnije od vas.
Mislim da niko nema vremena niti novaca za bacanje, da hrani jeftinim i losim mamcem obilato danima, a nema ulova.
Pa zar nije bolje skromnije, ali kvalitetnije!?
Na rijekama sarani ponekad prelaze svakodnevno kilometarske rute u potrazi za hranom, a samo kvalitet ih moze zaustavit.
Ponekad su tako blizu da to nismo ni svjesni, tj. dijeli nas tako malo od njih, ali...
Naravno da je bitna pozicija, taktika, ali i mamac igra veoma vaznu ulogu, jer dzaba taktika, pozicija i sve ako riba ponudjeni mamac zaobilazi.

Sto moj drugar Kresimir Kuri kaze: "Danas se sve okrenulo, skoro svaki ribic ulaze nevjerojatno mnogo novca u svoju opremu, slazem se potrebna je i treba si priustiti ako imamo mogucnost, ali isto tako sve vise ribolovaca manje paznje posvecuje svom mamcu s kojim hrani i lovi!
Uzalud oprema od par tisuca ili stotina evra, ako na kraju lovimo sa losim ili sumnjivim mamcem."

Nazalost takvih stvari je sve vise, a pogotovo kod nas u exyu gdje svako ima problem sa finansijama.
Medjutim, treba ukljuciti mozak i dobro sve izvagati.
Moje licno misljenje i rezime bi bio, da bi se radije mogao spustiti na opremu srednje kvalitete, ali mamac nikako nebi bio ispod vrhunskog!
Jedne godine sam nekolicini domacih ribolovaca na rijeci bosni dokazao sta znaci dobar mamac.
Naime, ljudi su maltene svakodnevno redovito hranili sa kukuruzom svoje pozicije u rasponu nekih 100 metara duzine, gdje su bile 3 male pozicije - ceke za sarana kako ih oni nazivaju..
Na dobrom su mjestu hranili, ribe ima (baca se, ruje itd.), ali su im ulovi tanki ili nikakvi.
Naime njima se ponekad (sve cesce) desavalo da dok nahrane pozicije, ribe nema po 2-3 dana, jednostavno sa kukuruzom dadnu saranu signal da dolazi opasnost te isti baceni kukuruz pomarisu mrene, klenovi itd.
Tek pokoji sitni ili naivni saran se primakne gozbi, a oni veci pobjegnu ili ako neki ostane, uopste se ne hrani kukuruzom (ako se uopste hrani).
Bio sam iznenadjen kako su vremenom istrenirali ribu, te su ih bukvalno sarani vukli za nos.
Predlozio sam jednu zamisao kako bi probali udariti kontru sa boilama.
Rekli su mi da nece loviti niti hraniti citavu sedmicu, da vide sta cu ja napraviti, ali da im dozvolim da budu tu i gledaju.
Prihvatio sam dil te su mi maltene i dan i noc pravili drustvo, ne svi, ali nekolicina na smjene.
Ja sam sa boilama nahranio skromno za takvo mjesto, tj. svega 2 puta u rasponu od 2 dana (po 2-3kg boila), a onda lovio 3 dana.
U ta 3 dana sam brojcano ulovio ribe koliko oni svi nisu za godinu dana, a velicina riba je bila ogromna naspram njihovih.
Njihov prosjek je bio 3-5kg, a moj 7-10kg.
Naucili smo svi ponesto iz toga!
Ekipa je kasnije krenula dobrim stopama, a onda ih je za neko vrijeme opet finansijska nemoc skrenula sa puta te su poceli da kupuju neke boile sumnjive kvalitete, ali njima je ocigledno bila bitnija niska cijena od dobrog mamca te su onaj rest placali na vodi bez ulova.
Pokusali su i da rade svoje mamce, ali bezuspjesno jer su odma u startu skrenuli sa kolosijeka.
Kupovinom sumnjivih sastojaka za boile i trpanjem svega i svacega u mamac su si naprosto unistili ribolov.
Nakon 1-2 godine su opet istrenirali sarane da i lose boile zaobilaze, a sad imaju opasan problem jer apsolutno nista ne prolazi osim stroge kvalitete i ako je ona ispravno upotrebljena.
Sva ova prica je samo da ti se skrene paznja na sve ono sto se moze desiti, a nadam se da ces na osnovu (makar nekih) podataka pronaci sredinu i procijeniti stanje na svom mjestu te postupiti ispravno.

Bistro.

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA

Re: Izrada boile za rijeku - proljece

Post by GRGA RI » 05 Feb 2014, 07:46

Evo i moje verzije boila za Kupu.

Prva vrsta boile bi bila od Masterbih Creamy Nut Mix.
Osim jaja iznutra samo ulje, jer je miks sam po sebi kvalitetan.

Drugo što bi naveo je miks bez ribljeg brašna.
Ako u vodi ima puno klenova, a u miksu ribljeg brašna, nećeš ih se rješiti. Zamjena je protein gold.
Ovo je tvrda postojana boila koja će izdržati nalete male ribe.

25% protein gold
30% krupica (pola pšenica, pola kukuruz)
10% mlijeko u prahu
10% soja
10'% konoplja
5% Masterbih Protein Mix
5% riža
5% rogač

15 ml suncokret ulje
15 ml konoplja ulje
sladilo po želji

Svakako bi probao sa ove dvije vrste boila.
Što se tiče kemije bio bi oprezan, jer ako riba nije upoznata sa boilom, izostavio bi ju je u cjelosti.
Pogotovo bi izostavio mirise, a kasnije ih možda postepeno uvodio, ovisno o ulovima.
Za ove boile naćeš potrošiti puno novca, a opet imaš dvije različite verzije boila sa kojima ćeš pokriti veliki prostor ukusa i potreba riba.
piv::

User avatar
frle
Ribolovac
Ribolovac
Posts:188
Joined:14 Jan 2012, 12:14
Location:Varaždin, Hrvatska

Re: Izrada boile za rijeku - proljece

Post by frle » 05 Feb 2014, 08:25

Moja preporuka bi bila Masterbih Premium Fish mix.
Ako odluka padne na domaći mix, obavezno 20 % ribljeg brašna ( lt i predigest).
Iako ga vole klenovi i bijela riba, isto tako ga vole i debeli šarani.
jaja + voda, ulje i sladilo.Aroma po meni nepotrebna.

Tonac
Pocetnik
Pocetnik
Posts:5
Joined:02 Feb 2014, 16:40

Re: Izrada boile za rijeku - proljece

Post by Tonac » 05 Feb 2014, 09:24

Pozdrav drugari,

Lovim sarana na Dunavu u Beogradu. Ove godine zelim dati sansu boilama i izradi istih od gotovih mikseva. Upravo imam situaciju koju je masterbih i opisao - stare cake daju rezultate ali mislim da moze mnogo bolje.

E sad : posto lov sarana na mom mestu zahteva hranilicu kao obaveznu stvar, evo sta se pitam, mozda mi mozete pomoci. Da li sastav hranilice, u koju stavljam tradicionalno prekrupu, mogu da dodam malo nekog kupovnog miksa? Da li kuvati sve zajedno ili naknadno dodavati ? Da li je ispravno staviti boilu napravljenu od istog miksa?

Radi se naravno o trenutnom vremenu, i prolecu ( u Srbiji je malo ludacko vreme, ovih dana bilo je jezivo hladno, sledece nedelje najavljuju plus dvadeset stepeni, pa je malo tesko reci prolece ili zima).

User avatar
zdravko
Ribarcina
Ribarcina
Posts:251
Joined:12 Jan 2012, 17:50
Location:Metlika, Slovenija

Re: Izrada boile za rijeku - proljece

Post by zdravko » 05 Feb 2014, 10:14

Kao prvo - Boris je napisao ono što jeste i potpuno se slažem sa njime. Dok sam aktivno radio opšte ne bi razmišljao o nekim čaranjima a došli smo u gadna vremena, penzija ne dopušta previše, pa je treba razmišljati i u drugom smjeru.
Riblje brašno htio sam dodati baš zbog toga što i Frle kaže, jer ga šaran voli ali je Grga u pravu - bolje bez. Masterbih Fish boila kod mene nije prošla jer imam previše klenova a njih se mogu napecati na trešnju ili višnju . Ovaj recept od Grge mi se sviđa ali neznam koji ti je to protein gold. Ima to Masterbih u ponudi , ja ne nađem ?

Post Reply

Return to “Boile”