Misljenja i savet u vezi miksa

Sve o čarobnim kuglicama..

Moderator:Masterbih

hary
Keder
Keder
Posts:22
Joined:19 Jan 2015, 12:55
Re: Misljenja i savet u vezi miksa

Post by hary » 16 Mar 2015, 22:26

hvala puno!
znaci nije lose za 1.mix,uci polako:-)
sta ubacit u boilu da se prije istopi,za 3-4h npr?I da,dobio sam whey protein za bildere...sa ukusom vanilije!
Jel to taj whey protein sto stalno citam ili...?i u kakav mix ga mogu koristiti?

Mehomil
U razvoju
U razvoju
Posts:26
Joined:28 Nov 2013, 16:34
Location:Lipovljani

Re: Misljenja i savet u vezi miksa

Post by Mehomil » 16 Mar 2015, 23:12

Sto grublja granulacija mixa prije ti otpusta,npr sjemenke raznorazne mljevene i ne mljevene.
Sto se tice whey proteina dakako da je dobar u boili,fino je poveze,obogacuje proteinima i vitaminima.
Ja ga koristio prije u bird mixevima koji su nesto slabiji energetskom vrijednosti.
E sada dal je isti ovaj whey za ribolov i za bildere dakako da nije no tu pustam da kazu momci koji su upuceniji u to.razlike ima jer nije isto sto mi mozemo probaviti a sto moze riba.
Primjer ti je kako ces dozirati whey za bildere u boilu kad imas naputak samo za ljudsku upotrebu.
Kupim orginal za ribolov i imam naputak od koliko % do koliko % doziranje i mir :)
Logicno rijesenje oko tih namirnica jer su pre skupe da bih grijesio.

hary
Keder
Keder
Posts:22
Joined:19 Jan 2015, 12:55

Re: Misljenja i savet u vezi miksa

Post by hary » 17 Mar 2015, 13:42

ne kontam to kako se misli...jako brzo se otvara?!
nakon 4-5h u vodi jos je ima,nije se istopila skroz!!
koliko otp.treba za boilu da se istopi da bi se reklo da nije tvrda?
Ova mi se nekako cini da bi mogla bit citav dan u vodi,bar na stajacoj!
Kuvana je 2min i susena 24h otp.!

hary
Keder
Keder
Posts:22
Joined:19 Jan 2015, 12:55

Re: Misljenja i savet u vezi miksa

Post by hary » 17 Mar 2015, 13:44

zabotavih,18mm

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Misljenja i savet u vezi miksa

Post by Masterbih » 17 Mar 2015, 22:38

Hary,

Ti pomalo brkas pojmove, a i pomalo uleces sa nekim frazama koje apsolutnog pocetnika (kako se predstavljas) nebi trebale da zamaraju.

Konkretno, prvo moras da shvatis zasto je boila i izmisljena.
Tj. Jedna forma hranjivih elemenata u kuglici.
A to znaci da sve hranjive elemente zadrzi sto duze u jednoj formi + da onemoguci sitnoj bijeloj ribi da pojede ili rasturi mamce vec da oni izdrze do dolaska Sarana.
Ova teorija se uopste ne slaze sa tvojom jer ocigledno neke stvari brkas.
Nemoj da te zamara ta topivost vec idi u ribolov i eksperimentisi.
Druga stvar, velika je razlika izmedju onog moc otpustanja i topivosti, to su dve potpuno razlicite stvari.
Na kraj krajeva, ta famozna topivost i nije toliko bitna vec do ono sto se otapa!!
Druga stvar, sto vecina nasih ribolovaca ne shvata smisao boile i ja bih to nazvao tehnicku stranu kompletnog mamca, tj. velika je razlika od konstantnog laganog otapanja s vana, a zadrzavanje iste strukture i donekle svih elemenata iznutra do pak one koja brzo omekani i rapadne se kao kamara nicega.
Takav mamac koji se rasturi u par sati nema moc zdrzavanja signala jer oni iz njega izhlape u kratkom vremenu.
Kakva je to boila ako ce ti se raspasti za 4-5h, mislis da je to dovoljno da doceka sarana?
Ja mislim da nije, izuzev ako se ne radi neki instant brzi mamac ili pelet, a to je druga prica.
Zamisli situaciju da riba iz nekog razloga na tvom hranilistu nije zainteresirana za hranu i nakon 6-7h se odluci krenuti u potragu za nekim zalogajem, a ono tamo nema nicega jer je tvoj mamac ispario u 4-5h..
Opet kontra tome, postoji i slicna drugacija teorija, npr. da je riba tu, ali tvoj mamac nije dovoljno zanimljiv da bi krenula u iskusenje da ga jede.
On mozda ima sve nutritivne elemente u sebi, ali nema dovoljan prvi instant signal koji bi naveo ribu da ga proba, ali koja je to razina i vrijeme u kojem bi se odredjena kolicina signala poslala da zainteresuje ribu?
Zato i kazem, to je jedna visoka teorija koja je tesko shvatljiva bez dugogodisnjeg eksperimentisanja i nutritivne provjere mamaca nakon odlezanih 3, 6, 12, 24h u vodi itd., a i kad shvatis sve ove gore elemente tad dolazi ono famozno pitanje, kako kompletirati taj mamac i omoguciti sve te elemente (vanjska lagana topivost, moc otpustanja cestica i srazmjerno otpustanje signala, ali pak i moc dugotrajnijeg zadrzavanja vaznih elemenata itd.) u srazmjernom vremenu.
To ja nazivam kompletnim mamcem i upravo zbog toga sluzi izucavanje, istrazivanje i testiranje.
Mnogo je ulozeno novca, vremena i godina u slicne projekte.
Takve stvari nikad neces dobiti u odgovoru na gotovo (bilo uzivo, bilo na forumu, kafani itd.), a vjeruj i da na takvo pitanje postoji jako mali broj ljudi koji bi znali ili bili kompetentni da odgovore.
Ukoliko te zanimaju svi ti elementi i vazne stavke, onda moras krenuti sa izucavanjem od nule.
Ja se bavim proizvodnjom kompletnih mamaca i prodajem ih.
Isto kao kad bi dosao u nadaleko poznatu cevabdzinicu i trazio recept za cevape.
Neke stvari se mogu pomoci i usmjeriti covjeka na pravi put, al traziti nesto na gotovo i jos vrhunsko je besmisleno.
Sto bi rekao Rod Hutchinson kao odgovor na pitanje jednog kolege kako on to izradjuje aromu:
Citiram R.H.: Ja ne dijelim nit prodajem tajne, vec proizvode!
Moras izucavati i probavati, jer isuvise je ta grana slabo istrazena da neko moze izaci sa nekim tvrdnjama koje su tacne 100%.
Primjer su ti ljudi koji znaju pricati i imaju mozak da misle, pa kazu sve simptome itd., a opet neke bolesti nemaju lijeka nit znamo sto je ispravno za nas, a zamisli onda koliko je to labavo sa ribama i nutricionizmom.
Uvijek sam se divio veterinarima koji izlijece zivotinju, a ona ne moze reci sto je boli itd. dok neki doktori odsjeku nogu pa kasnije zakljuce da je to bila greska.
Svakim danom se nesto novo izuci i sazna, a mi proizvodjaci pratimo svaki njihov korak.
Ako si vec pocetnik kao sto kazes, proucavaj i probavaj.
Ocigledno lovis (ili planiras loviti) na rijekama i divljim vodama, a tu je veoma vazno da obratis paznju na hranjivu vrijednost i das mamcu kick kojeg ce sarani prihvatiti kao prirodni izvor hrane te se svakim danom hraniti sve vise i vise.
Tu ti instant reakcija nije toliko vazna jer sarani u divljini imaju izuzetno jaka osjetila te bez problema detektuju tvoj mamac.
Kvalitet mamca je takodje vazan i u njega ne treba trpati sve sto dodje po ruku.
Takodje trebas imati na umu kako je prirodna saranova hrana veoma bogata proteinima, a ti upravo trebas svojom boilom da mu ponudis kvalitetniju zamjenu.
Neki omjer /prosjek izmedju kojeg bi se trebao pridrzavati je 25 - 45% proteina u tvom mamcu.


Whey protein je Whey protein i on nemoze biti ovaj ili onaj vec samo postoje klase, kako to na engleskom kazu (Grade).
Postoji 1, 2 i 3 klasa.
U ribolovnoj industriji se koristi 1 i 2 klasa, a neki koriste i 3-cu mada je to rijetkost.
Whey takodje postoji i u dvije razlicite forme, a to je koncentrat i izolat.
Koncentrat se najcesce koristi u ribolovu i ima skracenicu WPC (Whey Protein Concentrate), a broj koji se dopisuje do ovoga je postotak proteina.
Koncentrat pretezno sadrzi 75-85% proteina mada ima i onih sa 30, 35, 55% itd.
Whey izolat je najvislja razina kvaliteta, tj. on je najcisci oblik koji nema niti jedan procenat masti, hidrata i lakoze.
Njegov sadrzaj proteina ide i preko 90%.
Preparati (suplementi) visoke kvalitete za bildere sadrze pretezno kombinaciju koncentrata i izolata jer je sam izolat preskup, a koncentrat nesto losiji od izolata pa kvalitetni proizvodu bivaju miks ova dva dok ima i losijih proizvoda koji su samo koncentrat.
U ovakve finalne preparate (suplemente kako ih nazivaju sportisti) se naknadno dodaju jos raznorazni aditivi.
Takodje i enzimi, vitamini, arome, sladila itd.
A za ribolov se koristi samo cist protein bez ikakvih dodataka, tj. bez sladila, aroma itd.
Moj savjet tebi kao pocetniku je da ne komplikujes i da ne koristis zasebno mlijecne proteine koji mogu da poboljsaju mamac, ali samo ukoliko su procentualno tacno dozirani i u kombinacijama.
U suprotnom, mala greska i mlijecni proteini ce da ti uniste mamac!
Doziranje (samostalnog) nekog mlijecnog proteina ovisi i o ostalim komponentama u miksu, ali opet kazem, najbolja efikasnost je kombinacija.
Preporuka je da koristis nas Masterbih Protein Mix koji je kombinacija svih skupih mlijecnih proteina u procentualno tacnim omjerima, a od glavnih sastojaka su kazeini, laktalbumen, kazeinati, whey protein i posebni topivi proteini.
Dozira se 5-10% u miks.

U sustini sto se tice Whey proteina, to je jedna zasebna tema pa se moze u drugoj namjenjenoj temi ili upitu samo o njemu (dio foruma Komponente i ostala hemija) , dok je ovo kratko pitanje pa da ne duzim..
piv::

hary
Keder
Keder
Posts:22
Joined:19 Jan 2015, 12:55

Re: Misljenja i savet u vezi miksa

Post by hary » 18 Mar 2015, 14:59

Hvala na odgovoru!
Pa ja i jesam pocetnik zato i brkam stvari,a da nebi bilo tako zato su iskusniji tu da kazu svoje misljenje :HH
Citam o boilama vec dosta dugo po kojekakvim forumima i bljuzga receptima zato ih nisam ni pravio!E sad posto hocu i ja da ih pocnem pravit,i naisao sam na ljude koji su ih napravili brdo i imaju iskustva u tom...
da ja nebi pravio bljuzge i bacao bez veze pare tu su iskusniji ljudi da te izvedu na pravi put!
Nije problem uzet MB protein mix,glm,spirulinu i ostalo,vec je problem pocetniku kako-sta i sa cim?!
Citam stalno pa sam postavio 1. svoj recept koji sam sastavio i napisao ga da vidim kako mi je krenulo sa slagenjem kockica u glavi i podelio ga sa vama...
Jedino je jedan kolega napisao kako bi on to sastavio,i hvala mu na tom.To su mi smernice kad neko kaze ovo izbaci,ovo ubaci,visak ovo,to nepotrebno u takvom mix-u itd.
I mozda je glupo pitanje brza topivost boile i vise se necu smarat sa tim,hvala na savetu!I nisam mislio da mi neko u 3pitanja kaze tajne do kojih je dosao nakon god.provedenih na vodi!
Ja samo hocu da pecam i uzivam u prirodi,a ako iskusniji hoce da pomognu savetima hvala im na tom,bistro!

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Misljenja i savet u vezi miksa

Post by Masterbih » 19 Mar 2015, 00:00

Kolega Hary, tesko je bilo sto napisati jer nije budzet svakog ribolovca isti i sve zavisi koliko je spreman izdvoti za svoj mamac.
Meni je najlakse da ti napisem treba to i to i da zavrsis pricu, ali je to malo neukusno jer neznamo koliko si spreman ulozit u svoj ribolov..

User avatar
rocko
Ribolovac
Ribolovac
Posts:151
Joined:12 Jan 2012, 03:45
Location:Austria

Re: Misljenja i savet u vezi miksa

Post by rocko » 19 Mar 2015, 12:45

Hary ja ti preporucujem da prvo kupis makar kilogram kvalitetnog miksa i vidis kako to izgleda jer nemozes nesto pravit a ne znati kako to treba da izgleda. Izrolas boile i odes na pecanje sa nekim tvojim domacim boilama i ovim drugim pa ces odma da vidis razliku 2::u
Masterbih miksevi su visoka razina kvaliteta i lovnosti. po meni jedni medju najlovnijim.
Ja kad se sjetim svojih pocetaka i gresaka koje sam pravio glavom bi udarao od zid jer sam mislio da sve znam a i novca - vremena potrosio mnoooogo. Izaslo me to sve mnogo skupo, a malo toga sam naucio i napredovao jer sam slusao svakoga. Imas srecu sto si na ovom forumu dok bi na drugim bio zatrpan sa 30 recepata u danu koje ti isti forumasi nisu nikad ni vidjeli a ni napravili boilie. Danas su svi nesto pametni, internet je cudo.
Ja sam isto tako prosao tezu skolu i osjetio sve na svojoj kozi samo nesto ranije. Umjesto da sam kupio par nekih mikseva i probao, osjetio itd. a onda po nekoj svojoj ideji radio domaci miks nadogradjivao i eksperimentisao. Onako sam bacio silne pare u vodu bez rezultata al valjda je tako sudbina htjela da naucim na tezi nacin krezi::

hary
Keder
Keder
Posts:22
Joined:19 Jan 2015, 12:55

Re: Misljenja i savet u vezi miksa

Post by hary » 19 Mar 2015, 21:48

Imam mb creamy nut mix i betain,drugo nista za sad!Koliko savetujute bataina u taj gotov mix i dali ima potrebe jos po njima ka su gotove?
Koliko jaja(domacih)po vasem da bi mix bio ok za rolanje?

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Misljenja i savet u vezi miksa

Post by Masterbih » 19 Mar 2015, 22:08

Dodaj 10-15g Masterbih Betaina na 1kg miksa.
Na 1kg miksa ide 7-8 jaja u zavisnosti od njihove velicine.

Post Reply

Return to “Boile”