Veličina boila...

Sve o čarobnim kuglicama..

Moderator:Masterbih

User avatar
Delboy
Guru
Guru
Posts:782
Joined:12 Jan 2012, 17:18
Location:Sarajevo
Re: Veličina boila...

Post by Delboy » 17 Feb 2012, 23:27

Image

Uploaded with ImageShack.us

svega u bozijoj basti.......:)

User avatar
dare5700
Ribolovac
Ribolovac
Posts:133
Joined:14 Jan 2012, 19:39
Location:Beograd/Rakovica

Re: Veličina boila...

Post by dare5700 » 18 Feb 2012, 14:03

Pretezno koristim 14-16 pa i zbog po-upova, ali do sad bas u sezoni sam koristio 18-20, vece nisam i nemam iskustva sa vecima. Ako neko hoce i da mi da sugestiju na vece kad i zasto ok. Hvala

User avatar
carpier
ViP
ViP
Posts:628
Joined:13 Jan 2012, 11:10
Location:Murska Sobota, Slovenija

Re: Veličina boila...

Post by carpier » 18 Feb 2012, 14:25

dare5700 wrote:Pretezno koristim 14-16 pa i zbog po-upova, ali do sad bas u sezoni sam koristio 18-20, vece nisam i nemam iskustva sa vecima. Ako neko hoce i da mi da sugestiju na vece kad i zasto ok. Hvala
Ljeti, u top sezoni kada voda predje temperaturu od 18-24C šarani su na svom vrhuncu što se tiče njihovog hranjenja. Znamo da šaran uzima hranu do 60cm na sekundu i istom brzinom je i izbacuje, ono što njemu ne valja ili kada oseti opasnost, tada se kači za naš sistem...E pa sada...po nekim terorijama VELIKI odnosno KRUPNIJI primjerci šarana baš zbog toga radje uzimaju manji promjer boila i što je još zanimljivije i drugčije boje( pop-up), više žive boje, žute, crvene, zelene...Jer njima baš boja dna odnosno boja naših mamaca nije baš nešto...I oni to izbjegavaju. Više vole da se prehranjuju sa manjim promjerom odnosno praškastom hranom...Zato se zimi i na početku ljeta proba pecati sa manjim boilama, medju ostalom oni tada nemaju tolike snage za usisivanje i hranjenje...dobro došle su i manje iduce i mekši predvezi-krači...Ali opet po mom iskustvu kako kada, tako da probaj pa sam presudi...Ja isprobavam sve što je moguče...Čak i 20mm+briket ili čak pop-up...Šarani su vrlo radoznale životinje pa ako imaš malko sreče ko zna...Rekao sam več, ja sam probao čak i Lego kocke i uhvatio 17+...Imaj povjerenje u sebe budi drugčiji nego ostali, budi inovativan i uspjeh če doči kad tad... :Dtt
I was born a carp angler and I‘ll die a carp angler.

User avatar
LunaTic
Ribarcina
Ribarcina
Posts:427
Joined:12 Jan 2012, 17:16
Location:Virovitica, Hrvatska

Re: Veličina boila...

Post by LunaTic » 18 Feb 2012, 14:32

u svojim ribolovima sam koristio mamce od 10mm do 24mm.. sve ovisi od vode na kojoj lovim (ako su to vode sa puno bijele ribe i patuljana onda su veliki mamci)... svoje najveće ribe sam ulovio na kombinaciju 18mm tonuča boila + 14mm pop up

Limar
Genije
Genije
Posts:1006
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Stara Pazova Republika Srbija

Re: Veličina boila...

Post by Limar » 18 Feb 2012, 15:17

dare5700 wrote:Pretezno koristim 14-16 pa i zbog po-upova, ali do sad bas u sezoni sam koristio 18-20, vece nisam i nemam iskustva sa vecima. Ako neko hoce i da mi da sugestiju na vece kad i zasto ok. Hvala
Brze potrosis miks a i brze izrolas boile,ocas posla sve gotovo :D
Nevolim kada mi neko stoji iza ledja dok pecam...

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Veličina boila...

Post by Masterbih » 18 Feb 2012, 21:57

Ljudi, ja na izuzetno napadnutim vodama obozavam zabaciti pop-up od 30mm.
Djeluje smijesno i ludo, ali probajte i javite, ovo pali..
Bitno je biti drugaciji i zbuniti ribu.

Evo jedan tromblo sa izuzetno napadnute vode, ulovljen na pop-up 30mm i polovicu 30-ke na podlozi od Masterbih Feeder Carp hrane.

Image

Limar
Genije
Genije
Posts:1006
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Stara Pazova Republika Srbija

Re: Veličina boila...

Post by Limar » 19 Feb 2012, 00:31

Brate pa zezam se :D ...pre svega treba se imati u vidu da kod nas vecina peca sa malim boilama,moj drugar nebi stavi vecu od 12mm da ga deres,ima voda gde je i 8mm u igri,jednostavno su nam vode takve!Ja sam poceo iz zezanja da pecam sa velikim mamcima,ljudi se sokirali kad vide udice i 2 boile,kad sam video da nema razlike u grizevima stalno sam peglao na velike osim kad odem na neko takmicenje,razlog kolicina od iste mase miksa!Kad razvucem camcicem na jako daleko apsurd bi bio metuti 1 ili 2 male boile,metes dve domacinske tretirane protiv sitne i cvergla i odma smanjujes sansu da ti neka sica napravi karambol dok iscekujes dobru ribu..
Nevolim kada mi neko stoji iza ledja dok pecam...

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA

Re: Veličina boila...

Post by GRGA RI » 19 Feb 2012, 13:25

Ljeti lovim obavezno na boile promjera 20 ili 22 mm. Na dlaci su jedna, dvije ili u kombinaciji snjegovića.
Balansirana 22 sa komadićem spužvice mi se pokazalo najbolje.
U proljeće najčešće je promjer 18 mm a zimi sve to ide na 14 mm.

User avatar
Andjelko
Guru
Guru
Posts:932
Joined:12 Jan 2012, 18:23
Location:Brcko Bosna I Hercegovina

Re: Veličina boila...

Post by Andjelko » 21 Feb 2012, 22:49

ja imam rolere od desetke do dvedesetke pa tako sve sto pravim i imam svih velicina a najvise se dobilo na 14mm i 18mm
pa tak mi je svedno koju velicinu uzima. ja ne pravim jednu vrstu ispod tri kg

igor85
Pocetnik
Pocetnik
Posts:2
Joined:30 Jan 2012, 19:27
Location:Valjevo

Re: Veličina boila...

Post by igor85 » 24 Feb 2012, 23:04

Ja koristim 10ce 12ce i 14ce nista vece,pecam uglavnom na komercijalama :Dtt

Post Reply

Return to “Boile”