Komponente koje najvise cijenimo pri izradi boila

Miksevi, komponente, arome, aditivi i ostala hemija..

Moderator:Masterbih

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:
Re: Komponente koje najvise cijenimo pri izradi boila

Post by Masterbih » 15 Jan 2012, 23:44

Zanimljiva tema koju bi mogao pokrenuti kao samostalnu na forumu :idea:

User avatar
Fly and Carp Fishing
Ribarcina
Ribarcina
Posts:381
Joined:12 Jan 2012, 23:16
Location:Sarajevo, BiH

Re: Komponente koje najvise cijenimo pri izradi boila

Post by Fly and Carp Fishing » 15 Jan 2012, 23:50

Otvaraj temu i prebaci postove. Hehehhehe...
Image

Dođe ponekad vrijeme kad pametan zaćuti, glup progovori, a fukara se obogati.

Ivo Andrić

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Komponente koje najvise cijenimo pri izradi boila

Post by Masterbih » 15 Jan 2012, 23:57

Ma slobodno je pokreni ti, a ovo neka stoji jer ima veze i sa ovom temom.

P.S. ovo je opusten forum piv::

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Komponente koje najvise cijenimo pri izradi boila

Post by Beli 059 » 16 Jan 2012, 00:25

c&r carp wrote:
Beli 059 wrote:
Kolege nas sport se jako brzo razvija ,ima ogromnu progresiju rasta broja zaineresovanih za ovaj sport pogoto kada se suocimo sa cinjenicom da ljudi zele hvatati samo krupnu ribu,


Druze koliko se razvija to bas neznam. Evo npr kod nas u Sarajevu ima svega oko 8-9 sarandzija. Al u cijelom Sarajevu. Recimo opstina Konjic koja ima 2 fantasticna jezera (jablanicko i boracko jezero) nema niti jednog sarandziju. Imaju interes da u udruzenju osnuju saransku sekciju vec godinu dana, a jos se nije niko prijavio da bi vodio tu sekciju. Navodno jeste neki momak kojeg niko ne poznaje i koga nema u udruzenju. Opet u prodavnicama riboopreme nemas skoro nista naci od saranske opreme. Da nije e-baya nebih skoro nista od pribora imao. Ne prodaju nista jer nemaju kome, a i ovo nesto malo sto imaju a to je 3-5 artikala cijena uzasna i stoji im godinama jer nece niko da kupi. Svu opremu sam kupovao van Sarajeva. E sad da li je to sto nam je najblize jezero udaljeno 55 km koje skoro da nema sarana, ili je ljudima daleko ici po 180 km tamo gdje ga ima, ili je opet ono sto i sami znamo a to je najskuplja ribolovna tehnika na slatkim vodama, pa ljudima mnogo jeftinije uzeti varalicarski ili musicarski stap i na vodu 10-15 km udaljenu i ceife. Malo sam zabrinut porastom populacije saranskog ribolova.
Na druzenjima ili takmicenjima su uvjek iste ekipe. 1 ili 2 u toku takmicenja da se zamjene ovisno od prisustva ekipa iz drzava okruzenja BiH i to je to.


Izvini ali ja poznajem ljude iz reprezentacije BiH,bracu Tuzlancice i jos dosta njih,te sarandzije su stizale do Juzne Afrike,a sto se tixce omasovljivanja e to je vec strategija,Srbija je utrostrucila broj sarandzija u zadnjih pet godina ,Hrvatska trakodje,zemlje iz okruzenja isto,a sta se desava u Sarajevu bez uvrede a sa velikim postovanjem zaista neznam..

User avatar
Andjelko
Guru
Guru
Posts:932
Joined:12 Jan 2012, 18:23
Location:Brcko Bosna I Hercegovina

Re: Komponente koje najvise cijenimo pri izradi boila

Post by Andjelko » 17 Jan 2012, 22:50

a koliko poznajes bracu tuzlancice i micu i radeta zuba iz nase repke,ja ih dobro znam,

User avatar
Delboy
Guru
Guru
Posts:782
Joined:12 Jan 2012, 17:18
Location:Sarajevo

Komponente koje najvise cijenimo pri izradi boila

Post by Delboy » 18 Jan 2012, 06:47

C&r glede ovo za konjicko udruzenje i za saransku sekciju, i za tog momka koji treba da vodi istu... Nisam bas siguran da ga niko nezna... Zna momka dosta ljudi i momak poprilicno zna o saranskom pecanju... A osvrt na razvoj ove vrste pecanja u BiH... Nama treba organizovanost a pecarosa ima stvarno dosta.... Nemamo mi ni udruzenja ni organizaciju... Znas i sam kako ide za finansiranje reprezentacije ako ide na svjetsko... Kao sto rekoh treba tu dosta organizacije a pecarosa ima kolko hoces...organizacija u smislu edukacija, druzenja, logistike.... U okolnim zemljama imas specijalizovane forume, radnje, edukacije svako malo... Prezentacije raznih svjetskih brendova.... Tu mi malo kasnimo... Ali sada ide Masterbih i ako Bog da doci ce to na svoje.....


---
I am here: http://maps.google.com/maps?ll=43.865836,18.411999

User avatar
Joker
Keder
Keder
Posts:11
Joined:13 Jan 2012, 23:12
Location:Velika Plana - Srbija

Re: Komponente koje najvise cijenimo pri izradi boila

Post by Joker » 18 Jan 2012, 11:13

Malo ste se udaljili od teme, pa eva ja da se vratim zadatoj temi. Za izradu kvalitetne boile je najvazniji kvalitet miksa. Hemija je samo dodatak koji moze "nasminkati" i uciniti atraktivniju boilu ili je pak moze upropastiti. najvaznije ja sloziti takav miks koji ce sam po sebi biti hranljiv, lako svarljiv i samim tim i privlacan saranu. Cak i od najjeftinijeg miksa mozemo dobiti izuzetno kvalitetnu boilu dodavanjem prirodnih ekstrata kao sto su: pro vitamin digest, glm, soluble fish protein, squid meat, musel meat, predigest, r.red... Naravno, ne sve ovo u jednu boili i ne u preteranim kolicinama. Multimino, stimulin amino. minamino i ostale aminokiseline ucinice vasu boilu jos atraktivnijom ali ne smete preterivati. Po meni je bolje napraviti kvalitetan mix cak ni bez tecne hemije i aroma nego napraviti boilu od nekvalitetnog mixa a "nadrkanu" hemijom. Ovakva "prazna" boila mozda ce i privuci nekog sarana na prvu ali ce ga tako lako i oterati sa vaseg hranilista. Ovo je mnogo siroka tema ali evo za pocetak nekoliko mojih opaski.

User avatar
Joker
Keder
Keder
Posts:11
Joined:13 Jan 2012, 23:12
Location:Velika Plana - Srbija

Re: Komponente koje najvise cijenimo pri izradi boila

Post by Joker » 18 Jan 2012, 11:15

Malo ste se udaljili od teme, pa eva ja da se vratim zadatoj temi. Za izradu kvalitetne boile je najvazniji kvalitet miksa. Hemija je samo dodatak koji moze "nasminkati" i uciniti atraktivniju boilu ili je pak moze upropastiti. najvaznije ja sloziti takav miks koji ce sam po sebi biti hranljiv, lako svarljiv i samim tim i privlacan saranu. Cak i od najjeftinijeg miksa mozemo dobiti izuzetno kvalitetnu boilu dodavanjem prirodnih ekstrata kao sto su: pro vitamin digest, glm, soluble fish protein, squid meat, musel meat, predigest, r.red... Naravno, ne sve ovo u jednu boili i ne u preteranim kolicinama. Multimino, stimulin amino. minamino i ostale aminokiseline ucinice vasu boilu jos atraktivnijom ali ne smete preterivati. Po meni je bolje napraviti kvalitetan mix cak ni bez tecne hemije i aroma nego napraviti boilu od nekvalitetnog mixa a "nadrkanu" hemijom. Ovakva "prazna" boila mozda ce i privuci nekog sarana na prvu ali ce ga tako lako i oterati sa vaseg hranilista. Ovo je mnogo siroka tema ali evo za pocetak nekoliko mojih opaski.

User avatar
Fly and Carp Fishing
Ribarcina
Ribarcina
Posts:381
Joined:12 Jan 2012, 23:16
Location:Sarajevo, BiH

Re: Komponente koje najvise cijenimo pri izradi boila

Post by Fly and Carp Fishing » 18 Jan 2012, 12:05

Delboy druze, komsija kako god. Ja cekam od ljetos da mi neko iz udruzenja javi ko je taj momak i da mi da njegov kontakt, a tek mi je neki dan javio jedan od ljudi iz uprave da se doselio negdje u konjic, ili je preselio u drugi stan blize ovome i da ce navodno ove godine nekad poceti sa radom. Pitao sam i Dzenana, i Hrabrena, i Amira, i Bradu, i Amcuku, i druge, i niko mi do neki dan nije znao reci ko je taj momak. Svakako mi je drago da je tu jer opet kad skontam da pored onakva dva jezera konjic ima samo 1 sarandziju. Jadno druze. Da i ja i ti pored takva dva jezera idemo po 180- 200 km u jednom pravcu do treceg jezera na kojem lovimo ribu, jer blize nemamo kvalitetnije jezero. Boli to druze.

Hajde da se vratim na komponente. Nisu hemija i nisu stetni vec naprotiv puni vitamina i svega drugog a to su Pivski kvasac, psenicne i zobene klice. Nijedan mix ne pravim bez ova 3 sastojka. U vocne boile skoro uvjek dodajem pored ova 3 navedena sastojka i mljeveni rogac. Od tecnih hemija u mix dodajem samo aromu i to je to. Kad izvadim boile iz serpe nakon kuhanja na 1 kg boila dodam oko 20-25 ml minamino kiseline ostavim da upije pri susenju i to je to.
Image

Dođe ponekad vrijeme kad pametan zaćuti, glup progovori, a fukara se obogati.

Ivo Andrić

User avatar
Delboy
Guru
Guru
Posts:782
Joined:12 Jan 2012, 17:18
Location:Sarajevo

Komponente koje najvise cijenimo pri izradi boila

Post by Delboy » 18 Jan 2012, 12:31

Bas sam jutros razgovarao sa njim, pitao ga sta je sa tom sekcijom i sta se radi, sve mrtav status... Nista se ne desava... Jest tuga sto pored takvih jezera mora se putovati.... Ali zadnji put kad sam bio na jablanickom, ali bukvalno bio sam ogradjen mrezama koje sam vidio... Kacio i vadio.... Sta reci....


---
I am here: http://maps.google.com/maps?ll=43.858200,18.427357

Post Reply

Return to “Komponente i ostala hemija”