Rod pod u vodi

Slobodne teme o šaranskom ribolovu..

Moderator:Masterbih

User avatar
crniigor
Ribarcina
Ribarcina
Posts:359
Joined:12 Jan 2012, 16:56
Location:Postojna, Slovenija
Rod pod u vodi

Post by crniigor » 28 Dec 2014, 22:51

Sve češće primećujem, da mnogi ribolovci postavljaju svoje rod podove ili band stick-ove u vodu. O tome razmišljam već dugo vremena, zašto to rade, i nikako nisam mogao da dođjem do zaključka. Razumem da se to uradi, ako nije moguće zabaciti sa obale, pa vrše zabacivanje u vodi, razumem i to da je voda jako plitka od obale, i žele na taj način da pridobiju koji metar, ako ne mogu da zabace na željeno mesto, razumem i to da se postave štapovi u vis, u slučaju da su neke prepreke u vodi (npr. granje ili je dno prekriveno sa skoljkama ili kamenom), razumem i to da neko želi da napravi cool fotku svojih štapova u vodi.
Pričao sam sa nekim ribolovcima o toj temi, i nismo mogli da nađemo neko objašnjenje za to. Ako neko od vas ima možda ideju zbog čega to rade, neka se slobodno raspiše.
evo nekoliko slika koje sam našao na netu.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image Image & Image

User avatar
aha carp
Ribarcina
Ribarcina
Posts:357
Joined:12 Jan 2012, 17:57
Location:Tešanj-BiH

Re: Rod pod u vodi

Post by aha carp » 29 Dec 2014, 07:57

Na ovoj jednoj slici se vidi da ribolovcu sa desne strane smeta drveće, zbog njega vjerovatno ne može ili mu otežava zabacivanje a sa lijeve strane mu smeta šaša ili trska.
Možda još jedan razlog je i nedostatak ili skučenost prostora na obali pa su primorani da rod podove drže u vodi.
Sve ostale razloge si naveo u svome postu a ima tu i dosta pretjerivanja, neki ribolovci jednostavno hoće da budu drugačiji od ostalih, da se malo mangupišu. :D

User avatar
CarpeR
Ribolovac
Ribolovac
Posts:129
Joined:12 Jan 2012, 18:28
Location:Ludbreg, Hrvatska

Re: Rod pod u vodi

Post by CarpeR » 29 Dec 2014, 16:39

Također sam mišljenja da iz nekog razloga tako postavljaju štapove kao što si naveo, neke prepreke ili pretežito se radi o večim akumulacijama koje imaju priobalni dio plitke vode il neko vodeno raslinje pa da se sama struna odmakne od toga da nebi došlo do oštećenja. I sam bi zbog toga na taj način postavio štapove ako bi to bilo potreno, inače preferiram sa obale jer za ovo ostalo potrebne su duže čizme.

dejak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:290
Joined:12 Jan 2012, 18:33
Location:Bačka Palanka

Re: Rod pod u vodi

Post by dejak » 29 Dec 2014, 17:21

Ako postoje prepreke razumem
Ali sve ostalo je preterivanje i pres...vanje.Možda je to jedan od načina da čovek privuče pažnju, ko zna...

User avatar
Daiwa
ViP
ViP
Posts:663
Joined:04 Feb 2012, 17:49
Location:Cekrcici kod Puracica

Re: Rod pod u vodi

Post by Daiwa » 29 Dec 2014, 21:41

Licno postavljam rod pod u vodu!!!!!!! ne zbog proseravanja ili ljepih slika nego zbog gore navedenog ( lose) uredjene pozicije !

U glavnom se to desava na divljim vodama i nikad na komercijalama , u 99% slucajeva slike sa rod pod-om u vodi su zbog drveca i ostalog rastinja

koje se nalazi ribolovcu iza ledja i koje smeta prilikom zabacaja [dedda] ....

A zna se desiti i zbog plitke vode !

Eto tosu moja neka iskustva u vezi postavljanja rod poda u vodu :Dtt

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Rod pod u vodi

Post by Beli 059 » 29 Dec 2014, 22:45

Daiwa wrote:Licno postavljam rod pod u vodu!!!!!!! ne zbog proseravanja ili ljepih slika nego zbog gore navedenog ( lose) uredjene pozicije !

U glavnom se to desava na divljim vodama i nikad na komercijalama , u 99% slucajeva slike sa rod pod-om u vodi su zbog drveca i ostalog rastinja

koje se nalazi ribolovcu iza ledja i koje smeta prilikom zabacaja [dedda] ....

A zna se desiti i zbog plitke vode !

Eto tosu moja neka iskustva u vezi postavljanja rod poda u vodu :Dtt

Slazem se sa tobom kolega to su zaista opravdani razlozi

User avatar
čipo
Genije
Genije
Posts:1487
Joined:13 Jan 2012, 17:38
Location:Sisak

Re: Rod pod u vodi

Post by čipo » 31 Dec 2014, 00:57

Moje osobno viđenje...
Često na vodama gdje mogu spuštam vrhove štapova što bliže vodi ili čak u vodu što niže,da bih i samu strunu spustio što bliže dnu,da je što manje strune podignuto od dna,znam imaju Backlead i Flying Back Lead,ali ipak uvijek mi je bolji kontakt sa ribom bez njih,a opet je struna bliže dna...,a ponekad to napravim zbog samog vjetra ako puše sa boka pa nosi kojekakvo smeće...za raspravu,ali takvo je moje mišljenje krezi:: .




Image




Na idučoj slici mislim da ne treba objašnjavati zašto su štapovi podignuti što više u zrak i zašto su bliže preprekama u vodi...naravno da je što manje strune na granju ispred mene...




Image




Premda se ovdje vidi i porast vode pa su štapovi sve više i dalje u vodi...




Image




Dalje,zašto je ovdje na idučoj slici rod pod u vodi i vrhovi prema dolje?




Image




Zato šta se voda dizala,bilo je smeća koje je zapinjalo za strunu prilikom vjetra,a rod pod je na rubu pozicije,odatle sam i hranio jer da se pomaknem iza...smeta mi granje,a odavdje sam i bliži spotu skoro desetak metara nego da sam skroz na suhom i ne smeta mi ništa iza mene...
Ove slike šta si stavio Igore večinom su kako kaže Daiva sa divljih voda i tamo je definitivno lakše podizati rod podove ili pak stickove da su strune što više zbog prepreka u vodi...,a isto tako je lakše sve to imati u vodi jer su pozicije večinom ili na stranu ili su udaljene ili su prepreke iza leđa ili..sto stvari...uglavnom mislim da to nije nikako preseravanje već čista potreba,a ako mislite da nije...probajte loviti divljinu :.D .
Da se razumijemo...ovo su samo moja viđenja svega,a još više iskustvo :Dtt .

User avatar
čipo
Genije
Genije
Posts:1487
Joined:13 Jan 2012, 17:38
Location:Sisak

Re: Rod pod u vodi

Post by čipo » 31 Dec 2014, 01:09

Našao sam još...Donji Žabari...
Mislite li da su visoke čizme višak i da sam mogao da li bih stickove piknuo još dalje u vodu :.D ??




Image

User avatar
carpier
ViP
ViP
Posts:628
Joined:13 Jan 2012, 11:10
Location:Murska Sobota, Slovenija

Re: Rod pod u vodi

Post by carpier » 03 Jan 2015, 17:47

Igor več si si sam odgovorio na svoje pitanje...
Sve više ribolovaca postavlja ovakve slike jer oni malo "jači" ne žele više pecati na komercialama i "bazenima" jer žele imati svoj mir, u čemu je po mome i čar svega...I pošto je sve više i više ribolovaca je jedini spas, da odu na neke divlje i velike vode gde se peca na 400, 500,600 metara od obale...Zašto? Jer sa nijedne druge strane nema dostupa do vode. I drugo, 80% njih radi kobnu grešku i pecaju tamo gdje im se sviđa mjesto za pecanje umjesto, da pecaju tamo gde ima ribe, jer i one imaju tamo svoj mir. I ti to znaš gde je....daleko od obale...odnosno od one obale gde je galama i buka. Pa na drugoj strani jezera možeš pecati ispod nogu ako hočeš i možeš.
Zašto se štapovi stavlaju u vazduh-kad pecaš na par stotina metara na najlonu se to ne poznaje jer su velike daljine i lakše ti je da ide po vazduhu odnosno ispod gladine vode...ako su za to ostali vremenski uslovi...imaš više šansi da na velikoj udaljenosti dobiješ borbu sa ribom, pogotovo ako imaš čamac si u malo večoj prednosti nego ona...
Zašto špice štapova u vodu-kad se peca na malim daljinama, ako je dno ok, bez trave i koliko toliko ravno... ako puše vjetar...to je idealno, jer se svi mehanski trzljaji (nadam se da sam dobro napisao) manje prenose po struni kad ide po dnu nego iznad njega...čak se i čuje kad najlon radi svoj posao...Probajte dogovoriti sa prijateljem kad čete biti na pecanju i uzmite početak najlona i idite u suprotnom smjeru 100 ili više metara pa ga trznite kao strunu na gitari i slušajte...I opet drugi put uzmite vrh najlona i idite par stotina metara....300, 400 i neka vam kolega udari kontru sa štapom.... :.D bit čete jako iznenađeni nad rezultatom...
I na kraju-estetika fotografije. U današnje vrijeme fotografska oprema je takva da se može slikati na par stotina metara, oštro ko britvica, sa bojama kao u priči...I tako ide sve dalje sa napredkom...tako šarani kao i naše fotografije...Pozdrav!
Image
Image
Image
I was born a carp angler and I‘ll die a carp angler.

dejak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:290
Joined:12 Jan 2012, 18:33
Location:Bačka Palanka

Re: Rod pod u vodi

Post by dejak » 08 Jan 2015, 22:20

Ponavljam se:AKO POSTOJI RAZLOG prepreke iza leđa,dugačak plićak .......RAZUMEM
Ali sam isto tako viđao i da na obali bez prepreka i normalnoj dubini vode rod pod stoji u vodi e taj mi deo nije jasan.I meni su vrhovi štapova tik iznad vode- ponekad i potopljeni i taj deo mi je jasan
Imaš čist teren i nemaš potrebu da gaziš vodu svako malo i to ne malu vodu 10-15 cm nego 0,5m i više i dalje mi nije jasno kako se to zove ali poštujem .Samo pošto mi i dalje nije jasno molio bih da neko malo razjasni kakva je to potreba i šta se dobije sa tim
Pecam i ja divlje vode i razumem potrebe i kada se mora ali sve čisto a ja u vodi .......
I dalje ne razumem

Post Reply

Return to “Ostalo”