Snag-leader

Sve o sistemima i načinima prezentacije..

Moderator:Masterbih

Post Reply
vlada.
Keder
Keder
Posts:19
Joined:22 Sep 2016, 12:59
Location:lazarevac
Snag-leader

Post by vlada. » 23 Dec 2016, 10:00

Poštovane kolege ,prvo da Vas sve pozdravim i hteo sam da Vas pitam pošto lovim na izrazito teškim terenima(potopljeno granje,trava,podvodne prepreke itd.)jednom rečju divlje vode fideraš sam ali ona teža varijanta(method feeder)i ove godine sam imao par kidanja(imao sam par kapitalaca na udici)nepecam od juče pa da neznam šta je riba na štapu a šta grana.Kupio sam snag-lider(prologic bulldozer snag-leader35lbs)Pošto su ti šarani kidali najlone od o,40mm.bez ikakvih problema(mnogo su jaki),šta bih mi Vi preporučili,pošto se do sada nisam sretao sa njim.Koliko se on mislim metara stavlja na glavni najlon,kako se vezuje ili može li on da bude glavni najlon na štapu?Probao sam ga izuzetno je JAK,ali kako se on postavlja stvarno neznam. no:: Molim Vas ako ima neko nekakav predlog neka mi kaže?Pozdrav i bistro na vodi.
Na mršavog bika ni muva neće da sleti.

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Snag-leader

Post by Masterbih » 27 Dec 2016, 20:36

Pozdrav kolega!

Postoji tu sigurno jos vise faktora koji uticu na takav ishod..
Odnosno mislim da tvoj problem nije samo u zadnjih par metara tj. u Snag Leader-u.
Na takvim lokacijama je osnovno dobro poznavati konfiguraciju pozicije, a onda sve prepreke koje se nalaze pod vodom.
Nakon toga se pozeljno pozicionirati tako da imas mnogo vece sanse za izvuci ribu za razliku od pozicioniranja onako napamet.
Postoje tu mnoga pomagala i taktike da se riba izvadi, ali je nemoguce dati odgovor ukoliko neznamo osnovno, a to su konfiguracija i prepreke.
Jos jedna vazna stvar je da obratis paznju na jacinu stapa i osnovni najlon bez memorije jer riba ima vremena da napravi manevar od par metara sto u takvim situacijama moze biti kobno.
Ako je stap mekan + najlon rastezljiv, dovoljno je samo 1-2 sekunde i saran je vec u granju koje je bilo udaljeno nekoliko metara od mjesta kacenja.
Jos slag na tortu ako na tom granju ima skoljki i drugih ostrih predmeta = ishod znas i sam.
Sve ovo je moguce i na raznim odsjecenim obalama, raznim kosinama - skarpama gde moze biti ostrog kamenja, stijena, skoljki itd.
U sustini, ako zelis detaljnije uci u rjesavanje problema tu smo da pomognemo, ali nam je prvenstveno potrebno sto vise informacija o onome sto se nalazi ispod vode.
Sto se tice samog Snag ili Shock Leader-a mozes ga namatati od svega 5-6 metara pa do 30-ak i vise metara, odnosno po potrebi na kojem dijelu - udaljenosti ti treba ojacanje.

Evo jos i par korisnih cvorova za povezivanje sa osnovnim najlonom:

Mahin
Image

Barrel
Image

Blood
Image

Uni
Image

Dodgers Albright
Image

Shockleader
Image

User avatar
tomoZG
ViP
ViP
Posts:681
Joined:12 Jan 2012, 17:44
Location:Croatia-Zagreb

Re: Snag-leader

Post by tomoZG » 28 Dec 2016, 09:34

Kad sam ja lovio u sličnim uvjetima koristio sam prvih 15-ak metara umjesto snag leadera 0.50kruti debeli najlon sa sistemom da kod kontre olovo otpada.S tim smo pokušavali da lakše dignemo ribu na površinu da ju još i olovo od 150-200 gr. ne vuče prema dole na dno gdje je sve prekriveno oštrim školjkama koje vrlo lako sijeku najlon bez obzira na debljinu.I naravno kočnica je bila na tvrdo,nema tu drilanja ni popuštanja nego tko jači pa šta bude.Uglavnom glavni problem je bila školjka,a mislim da je i kod tebe vrlo vjerovatno .
Image

vlada.
Keder
Keder
Posts:19
Joined:22 Sep 2016, 12:59
Location:lazarevac

Re: Snag-leader

Post by vlada. » 31 Dec 2016, 11:39

Pozdrav i hvala drage kolege.Jednostavno rečeno to je divlja voda(jezero,velika bara)ali začudo gde ja živim izuzetno čisto.Ta voda je okružena isključivo borom i bagremom .Pre mnogo godina tu je u tu rupu ušla voda,npr.gledaš čini ti se čisto međutim kada zabaciš vidiš da si za nešto zakačio,zato su ovde feeder štapovi bezkoristni(na ovoj vodi).Ovde je jedino rešenje kada dođe na udicu odmah ga dizati sa dna i nedati mu ni malo prostora za manevar,jel kao što je maločas kolega rekao netreba mu dati prostora da on ide gde hoće,nego ga voditi linijom koju ja hoću.Isključivo sam ih dobijao na kukuruz,ali malo obogaćen,probao sam na boile(prave boile)ali pošto sam nezapošljen,nemogu to da izguram tako da sam se bazirao na kukuruz.Dubina je varira od nekih 3m-pa do na nekim mestima i preko 10-15 m.Zato je on tu i opstao ,inače bih ga mesaroši de:: odavno ispraznili,što mi je i drago na neki način. :HH Veliki pozdrav i neka su Vam sa srećom predstojeći praznici.Bistro na vodi. :.D
Na mršavog bika ni muva neće da sleti.

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Snag-leader

Post by Beli 059 » 03 Jan 2017, 17:48

Pozdrav kolega Vlado!

Ja takodje pecam na teskim terenima sa mnogo granja i loma odgovore koje si dobio od kolega su zaista efikasni ..ako opet imas problema oko vezivanja obzirom da smo komsije javi se pa cemo pomoci...
Veliki pozdrav!!

vlada.
Keder
Keder
Posts:19
Joined:22 Sep 2016, 12:59
Location:lazarevac

Re: Snag-leader

Post by vlada. » 08 Jan 2017, 09:43

Hvala drage kolege pomogli ste mi dosta [superr] .Hvala još jednom i pozdrav.
Na mršavog bika ni muva neće da sleti.

darko.glumac
Ribolovac
Ribolovac
Posts:181
Joined:14 Mar 2015, 18:04

Re: Snag-leader

Post by darko.glumac » 09 Jan 2017, 09:45

Dosta sam lovio na takvim terenima , po meni (barem se meni tako pokazalo) najučinkovitiji način je taj (kao što i Tomo reče) složiti sistem tako da olovo otpada.
Rod-pod postaviti tako da su prednje dvije noge stavljene - visoke, tako da štapovi stoje gotovo okomito, štapovi da stoje u čašicama, role zategnute i ono što je jako, jako bitno - mora se cijelo vrijeme biti uz štapove, na griz se mora reagirati u trenu!
Svako kašnjenje daje ribi mogućnost da omota strunu oko granja, klade ili što je već u vodi. :HH

vlada.
Keder
Keder
Posts:19
Joined:22 Sep 2016, 12:59
Location:lazarevac

Re: Snag-leader

Post by vlada. » 12 Jan 2017, 08:58

Ma da to je potopljena šuma-borova,ali pre mnogo godina,pričali su mi ljudi da je preko40 god.i više pod vodom,ali što je interesantno ljudi koji neznaju za tu vodu i prvi put dođu,misle Bože kakve lepote malo nekih grančica sa strane a gore kao ogledalo,zabaci štap,ćorak,zapelo za nešto.Ovde gde ja lovim ja sam koliko toliko .:) očistio to granje i napravio sam spot tu na čišćenom mestu.Zabacim obično lovim ovde na dva štapa jer čini mi se najbolje je i čak na jedan da bih imao što više mesta za manevar,imao sam ove sezone bar deset kidanja najlon 0,40 (tri,četiri zrna na stari kukuruz nanizani na dlaku)i nema trzanja ako nisi tu ode štap u vodu.Neverujem da su baš mali.(nepecam od juče šarana)a da budu toliko jaki to je nešto neverovatno.Pored šarana ima i soma i štuke.Babuške nema,verovatno je som i štuka uništila.Pozdrav.
Na mršavog bika ni muva neće da sleti.

Post Reply

Return to “Sistemi i prezentacija”