Jezero Žabar

Sve lokacije gdje lovite, planirate loviti ili ih želite prezentovati drugima..

Moderator:Masterbih

Post Reply
User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:
Jezero Žabar

Post by Masterbih » 29 Jun 2013, 18:20

Ovo prelijepo jezero je dobilo i oficijelni sajt! piv::

Ukatko:

Jezero Žabar nastalo je iskopavanjem šljunka za potrebe izgradnje magistralnog puta Tuzla-Orašje u periodu od polovine šezdesetih do kraja sedamdesetih godina prošlog vijeka kada je i dobilo konačan (sadašnji) izgled. Kompleks Jezera zauzima površinu od 40 ha od čega je 29 ha pod vodenim ogledalom Obale Jezera su obrasle travom, šumom i ukrasnim drvećem, a priobalni dio vodenim biljem: šašom, rogozom i trskom.

Oblik Jezera je izduženo - elipsastog oblika, a obale su razuđene u obliku tri velika poluostrva i jednog ostrva sa nekoiiko zaliva. Kako je po samom svom nastanku tip Jezera šljunkara, voda je čista i puni se iz podzemnih vrela i izvora, te se na osnovu izvršenih testova i analiza pouzdano zna da je izuzetnog kvaliteta i svrstava se u kategoriju pitke vode (prva klasa boniteta). Prosječna dubina je oko 4.5 m sa mnogobrojnim varijacijama dna u smislu kanala, prelaza, kosina, čistih plićaka i plićaka djelimično obraslim vodenim biljem. Strukturu dna preko 70 % čini šljunčana podloga a ostalo čini pijesak, zemlja i mulj. Varijacije vodostaja na godišnjem nivou su od 0,8 do 1 m. U zimskom periodu površina jezera djelimično zaledi. Kompleks Jezera Žabar zaštićen je od po ribolovce negativnog uticaja „spoljnih faktora", buke, galame, blizine industrijskih postrojenja, visokofrekventnih puteva itd. te pored Jezera i u široj okolini ne postoje ni prirodni ni industrijski zagađivači vode. Do i oko Jezera izgrađeni su prilazni putevi a na samom Jezeru sva potrebna infrastruktura za obavljanje sportskog ribolova, funkcionisanje ribočuvarske službe, vođenje precizne evidencije..
Kompleks Jezera Žabar posjeduje upravnu zgradu sa opremljenim poslovnim prostorijama, struju, vodu, toalete, kante za smeće, intemet te uspostavljenu ribočuvarsku službu koja danonoćno nadgleda obavljanje ribolova i čuva kako riblji fond tako i pomenutu infrastrukturu.Na vodi se nalazi uređena staza sa 20-dvadeset numerisanih pozicija (boxova) koje nude konforno i nesmetano obavljanje kako takmičarskog tako i „slobodnog" sportsko-rekreativnog ribolova.

Od samog nastanka do danas vršena su mnogobrojna poribljavanja kvalitetnim vrstama slatkovodnih riba tako da Jezero posjeduje kapitalne primjerke šarana ,amura, tolstolobika, smuđa, štuke i soma. Takođe se zna da je vodeni ekosistem prebogat prirodnom hranom za ribe, školjke, puževi, tubifex, gamarus, krvni crv, te ostali vodeni organizmi koji ribama služe kao hrana i uz redovna dohranjivanja od strane ljudi koji gazduju Jezerom obezbjeđuju maksimalan prirast kvalitetnih vrsta ribe i rast do kapitalnih primjeraka. Ovaj prirodni kompleks stalno ili privremeno naseljavaju mnogobrojne vrste ptica, ronci, čaplje, rode, divlje guske, patke, labudovi, fazani itd. Ribolov na Jezeru Žabar obavlja se samo i isključivo po principu i u skladu sa pokretom „Uhvati i pusti"-„Catch and Release" i svi uhvaćeni primjerci ribe se nakon mjerenja i fotografisanja u što kraćem roku vraćaju u vodu. S obzirom da postoje idealni uslovi za razmnožavanje, rast i razvoj ciprinidnih vrsta ribe na Jezeru je najzastupljeniji „šaranski ribolov" savremenim metodama lova na šarana i amura a na osnovu pravilnika o ponašanju na vodi koji je izrađen u cilju unapređenja i osavremenjavanja pomenute ribolovne discipline.

U skladu sa svim ovim vrši se plansko gazdovanje u smislu poribljavanja kako „konzumnih" tako i kapitalnih primjeraka pomenutih vrsta ribe. Na osnovu izvršenih analiza i postignutih ulova poznato je da Jezero posjeduje mnogobrojne jedinke šarana i amura od 10 do preko 30 kg.

Jezero Žabar nalazi se u blizini magistralnog puta Banja Luka-Beograd u mjestu Donji Žabar i od glavnog puta udaljeno je 500 metara a svi prilazni putevi vidno su obilježeni.


http://www.zabarlake.com/" onclick="window.open(this.href);return false;


Karta i objasnjenje dolaska iz Slovenije i Hrvatske:

Za kolege iz Hrvatske je najbitnije da idu pravac Orasje i tu na granicni prelaz, tj. ulaz u BiH!
Image

Nakon toga idete samo pravo prema Loncarima!
Od Orasja do Loncara (raskrsnice) imate oko 10-11 kilometara.
Image

Na glavnoj raskrsnici idete desno prema Samcu, Obudovcu itd.., a zatim skrenete lijevo na jezero, vidjet cete tablu!
Od glavne raskrsnice iz Loncara do skretanja na jezero ima samo oko 3-4 kilometra!
Image

Karta i objasnjenje dolaska iz Srbije:
Kolege iz Srbije takodje samo pratite Loncare kao i gore sto je navedeno, u zavisnosti iz kojeg pravca dolazite.
Vjerovatno cete svi dolaziti sa granicnog prelaza Raca.
Sa Race, krecete pravac Bijeljina, a zatim pratite Brcko.
Image

Kao sto sam malopre rekao iz Bijeljine idete za Brcko, mozete kroz grad Bijeljinu, a mozete i ranije da se odvojite za Brcko.
Image

Iz Brckog krecete pravac Obudovca, Samca, tj. Loncara!
Image

Od glavne raskrsnice iz Loncara do skretanja na jezero ima samo oko 3-4 kilometra!
Image

Reklamna tabla koja se vidi sa glavnog puta:

Image

Tabla na ulaznoj kapiji

Image

3D izgled jezera:

Image

Najveca ubacena riba u jezeru, Saran 30,4kg

Image

Jezero krije dosta starih kapitalnih riba koje jos nisu ulovljene pa im se nezna tezina..

Image

Bila nam je velika cast da testeri Masterbih prvi love na ovom jezeru i prije njegovog otvorenja, a reportaza slijedi uskoro, napisat ce je kolega Linear.. piv::

User avatar
tomoZG
ViP
ViP
Posts:681
Joined:12 Jan 2012, 17:44
Location:Croatia-Zagreb

Re: Jezero Donji Žabar

Post by tomoZG » 29 Jun 2013, 20:08

Nisi samo još napomeno cijena dnevnih karata,te da li je noćni ribolov dozvoljen svakodnevno ili samo vikendom
Image

User avatar
dedoš
ViP
ViP
Posts:627
Joined:12 Jan 2012, 17:11
Location:Hrvatska, Slavonija

Re: Jezero Donji Žabar

Post by dedoš » 29 Jun 2013, 22:05

Koliko sam ja upoznat nočni ribolov je dozvoljen stalno.
A karta dan-noć iznosi 60 kn pretvoreno.
Toliko ako sam pomogao i ako je to još uvijek točno.
:HH
Bog je svakom po rođenju odredio broj dana koliko će živjeti, u to jedino ne ulaze dani provedeni u ribolovu.

User avatar
tomoZG
ViP
ViP
Posts:681
Joined:12 Jan 2012, 17:44
Location:Croatia-Zagreb

Re: Jezero Donji Žabar

Post by tomoZG » 30 Jun 2013, 10:37

Hvala Dedoš, uskoro idem na godišnji i ako bude prilike volio bi svakako posjetit ovu vodu jer mi je dosta blizu još me samo zanima jel potrebna kakva najava ribočuvarskoj službi kad se dolazi ili ne
Image

User avatar
Delboy
Guru
Guru
Posts:782
Joined:12 Jan 2012, 17:18
Location:Sarajevo

Re: Jezero Donji Žabar

Post by Delboy » 30 Jun 2013, 12:55

dali ima neka slika jezera sa ucrtanim pozicijama???

hvala

User avatar
Linear
Genije
Genije
Posts:1096
Joined:12 Jan 2012, 21:50
Location:Gracanica, BiH

Re: Jezero Donji Žabar

Post by Linear » 01 Jul 2013, 13:35

Masterbih wrote:
Bila nam je velika cast da testeri Masterbih prvi love na ovom jezeru i prije njegovog otvorenja, a reportaza slijedi uskoro, napisat ce je kolega Linear.. piv::
Ja se izvinjavam al' nemam vremena za to, ovih dana imam obaveza, ne znam gdje udaram. Uskoro idem i u Italiju na mjesec ipo tako da ..... A plus ima kolega i koji su bili a nisu bas trosili tastaturu na neke reportaze pa eto im prilike da malo piskaraju.

Pa eto bujrum i njima prilika da vidimo kako to oni rade!!!!


Bistrooooo :Dtt
Uhvati radi uzivanja, slikaj radi uspomene, pusti radi buducnosti!

“Budi nalik na morski rt u koji neprestano udaraju valovi a on i dalje ostaje čvrst, dok se oko njega stišava razjarena voda.”

User avatar
Andjelko
Guru
Guru
Posts:932
Joined:12 Jan 2012, 18:23
Location:Brcko Bosna I Hercegovina

Re: Jezero Donji Žabar

Post by Andjelko » 01 Jul 2013, 20:45

Linear wrote:
Masterbih wrote:
Bila nam je velika cast da testeri Masterbih prvi love na ovom jezeru i prije njegovog otvorenja, a reportaza slijedi uskoro, napisat ce je kolega Linear.. piv::
Ja se izvinjavam al' nemam vremena za to, ovih dana imam obaveza, ne znam gdje udaram. Uskoro idem i u Italiju na mjesec ipo tako da ..... A plus ima kolega i koji su bili a nisu bas trosili tastaturu na neke reportaze pa eto im prilike da malo piskaraju. Da ne bude na kraju pisu reportaze jedni te isti.

Pa eto bujrum i njima prilika da vidimo kako to oni rade!!!!


Bistrooooo :Dtt
e jesi neki tarik neces da pisesal ma ajd a sretan ti put
miso je na boccu pa cekamo sarancice

User avatar
Linear
Genije
Genije
Posts:1096
Joined:12 Jan 2012, 21:50
Location:Gracanica, BiH

Re: Jezero Donji Žabar

Post by Linear » 03 Jul 2013, 15:34

Andjelko wrote: e jesi neki neces da pisesal ajd a sretan ti put
miso je na boccu pa cekamo sarancice
Napisao sam da NEMAM KAD!

Miso nije na Boccu nego na Limu! 100% provjerena informacija. c:c
Uhvati radi uzivanja, slikaj radi uspomene, pusti radi buducnosti!

“Budi nalik na morski rt u koji neprestano udaraju valovi a on i dalje ostaje čvrst, dok se oko njega stišava razjarena voda.”

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Jezero Donji Žabar

Post by Masterbih » 07 Jul 2013, 17:35

Ribolov je dozvoljen svaki dan, a cijena karte za 24h je 10€.
tomoZG wrote:Nisi samo još napomeno cijena dnevnih karata,te da li je noćni ribolov dozvoljen svakodnevno ili samo vikendom

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Jezero Donji Žabar

Post by Beli 059 » 08 Jul 2013, 20:57

Znaci poskupelo je...i kod Mise hahahahah..ja sa kolegom u Avgustu eto nas da vidimo kako ce biti....valjda ce za nas iz Mastera biti neki popust koji evric hahhahh!!

Post Reply

Return to “Rijeke, jezera, kanali i ostale destinacije”