Varaličarenje sa obale

Sve o tehnikama i pristupu varaličarenja..

Moderators:Masterbih, Alas

Tonyboy
U razvoju
U razvoju
Posts:32
Joined:12 Jan 2012, 17:30
Varaličarenje sa obale

Post by Tonyboy » 14 Jan 2012, 16:28

Većina ljubitelja varaličarenja svoje prve korake napravi zabacujući varalice sa obale. Ovdje možemo razmjenjivati iskustva i prijedloge vezane uz ovakav način ribolova.

User avatar
Andjelko
Guru
Guru
Posts:932
Joined:12 Jan 2012, 18:23
Location:Brcko Bosna I Hercegovina

Re: Varaličarenje sa obale

Post by Andjelko » 22 Jan 2012, 19:01

volim kad nema sezone sarana otic na stuku ali na kedera i varalicu ali samo sa obale

User avatar
zdravko
Ribarcina
Ribarcina
Posts:251
Joined:12 Jan 2012, 17:50
Location:Metlika, Slovenija

Re: Varaličarenje sa obale

Post by zdravko » 23 Jan 2012, 18:31

Ja zimi jedino to i radim jer je aktivno i lakše se podnosi mraz. Imam običaj dugo bacati na jednome mjestu ( i do pola sata) i menjati varalice. Zimi koristim obično silikone ili žlice.

Toblerone
Piskaralo
Piskaralo
Posts:69
Joined:02 Feb 2012, 21:39

Re: Varaličarenje sa obale

Post by Toblerone » 08 Feb 2012, 21:25

Ribolov sa obale je ok i volim ga . Posto lovim vise vrsta grabljivica i na raznim vodama se nadjem a negde je samo sa obale i moguce loviti na varke . A mali kanali i mrtvaje i ciglane , sljunkare su zakon i provlaciti se kroz gusti trscak i gacati kroz vodu u cizmama do grudi je pravi filing i ne moze se meriti ni sa cime a tek uzbudljiva zamaranja pogotovo kada si sam.... ;-)

Saša
Napredan clan
Napredan clan
Posts:36
Joined:08 Mar 2012, 14:04
Location:Novi Bečej ( Vojvodina - Banat )

Re: Varaličarenje sa obale

Post by Saša » 21 Mar 2012, 21:30

imao bih jedno pitanje za kolege smudjarose: verovatno vam je poznata metoda varalicarenja tzv. muvanje sa zivim kederom, ta tehnika me interesuje odnosno znam da ga koriste iz camca a sa obale nisam cuo da rade tako nesto. Predpostavljam da je izvodljivo i sa obale ako bi se mamac bacao u vir ili do nekog panja blize obali, molim iskusnije da mi malo pojasne.

Jožef
U razvoju
U razvoju
Posts:27
Joined:30 May 2012, 16:42

Re: Varaličarenje sa obale

Post by Jožef » 09 Jun 2012, 10:12

Saša wrote:imao bih jedno pitanje za kolege smudjarose: verovatno vam je poznata metoda varalicarenja tzv. muvanje sa zivim kederom, ta tehnika me interesuje odnosno znam da ga koriste iz camca a sa obale nisam cuo da rade tako nesto. Predpostavljam da je izvodljivo i sa obale ako bi se mamac bacao u vir ili do nekog panja blize obali, molim iskusnije da mi malo pojasne.
Saša- ovo ti je super pitanje! Zar to nitko ne radi sa ovoga foruma?, jer niti ja tako nikada nisam lovio smuđa- mada kažu kako je uspješno čak i sa obale. I ne samo na smuđa već i štuku? Na netu ima garant, samo treba malo potražiti. Za muvanje sa obale potrebno ti je malčice duži štap (kedrer ne mora biti živ), te sve radiš sa vrhom štapa (štap može biti i teleskopski-je osobno nevolim tele štapove- i gledaj da imaju pune špiceve). Di:: Puno uspjeha kolega i Bistro.

Jožef
U razvoju
U razvoju
Posts:27
Joined:30 May 2012, 16:42

Re: Varaličarenje sa obale

Post by Jožef » 09 Jun 2012, 10:28

U proljeće i kasnu jesen-zima, najviše idem na štuke. Prilikom varaličarenja, najviše štuka sam dobio 1-3m od obale tako reći pod nogama. zato uvijek pazim da mi bude kočnica bezprekorno namještena, rola uredno podmazana, jer to su siloviti udari- kada najčešće puca najlon, a kod onih koji koriste upredenice vrh štapa. Dobijem li štuku na taj način, obavezno odrežem prvih 5-10m najlona. Vjerojatno nisam ništa novo napisao, samo da se prisjetimo Di:: Bistro

User avatar
vjeks
Keder
Keder
Posts:20
Joined:22 Jul 2012, 14:01
Location:Rijeka

Re: Varaličarenje sa obale

Post by vjeks » 18 Aug 2012, 19:13

Pa ja koristim za varaličarenje špagu a po danu stavljam 2 metra fluorocarbonski predvez 2::u
jedino kada mi je namjera loviti leptirima ili nekim rotirajućim varalicama onda uzimam špulu sa najlonom jer bi mi leptir uništio špagu pih::
A ribolov mrtvom ribicom kao varalicom jako uspješno koriste Francuzi a dobilo je naziv po Draškoviću (nekom čovjeku sa naših prostora) i zove se Drachovich sistem de::
Sistem je jednostavan i možeš ga sam napraviti mhm::
Iglom za kedera navedi predvez mrtvom kederu sa boka i izađi na usta i možeš staviti i komad olova na predvez i staviti kederu u usta (da ga sakriješ)
Ja na komad od 0,5 metara debelog fluorocarbona (0,80-0,90) montiram trokuku i tu trokuku zabijem kederu u leđa i bok ...
Tako montirana ribica će ti uvijek pasti na bok i kad budeš odizao od dna , slat češ grabežljivcu poruku da je ovo ranjena ribica koju treba smazati da ju tko drugi ne pojede ura::
Ako te još što zanima slobodno pitaj can::
Bolje mrtav pijan nego mrtav trezan.
Život je čisto dosađivanje između dva ribolova .

Limar
Genije
Genije
Posts:1006
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Stara Pazova Republika Srbija

Re: Varaličarenje sa obale

Post by Limar » 29 Oct 2012, 10:04

Zna li ko kako prevariti smudja na vodi tipa ciglana ako ima neke veze to?probao bi malo da varalicarim a neznam kako ni cime,mozda mi tvisteri deluju bolje jer su jeftini,jako puno krsa ima pod vodom....dajte neki savet,koristan...
Nevolim kada mi neko stoji iza ledja dok pecam...

tomislav1960
Ribolovac
Ribolovac
Posts:189
Joined:13 Feb 2012, 06:44
Location:Västerås, Svedska

Re: Varaličarenje sa obale

Post by tomislav1960 » 29 Oct 2012, 11:52

Muljanje sa mrtvim kederom sa udicom ispod koze radi zapinjave i polako vuci. Digovi, isto tako sa udicama u tijelu. Ako smud ganja onda vobleri.

Post Reply

Return to “Tehnike varaličarenja”