Lov bucova

Slobodne teme o varaličarenju..

Moderators:Masterbih, Alas

Post Reply
User avatar
Barjak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:320
Joined:30 Jun 2012, 15:13
Location:Paracin
Lov bucova

Post by Barjak » 08 Aug 2012, 10:23

Za uspesšan lov bucova treba imati na umu gde bucov žzivi, cèime se hranii kada to cini.
Bucova treba trazžiti u jutarnjim i vecernjim casovima u delovima vode koja se peni i osvežzava kiseonikom. Kod reka, koje imaju miran tok, treba ga trazžiti u matici, šsto dalje od obale. Na Dunavu, recimo, bucov se više krece kada nivo vode stagnira ili je u blagom porastu.
Bucov se prvenstveno hrani beovicom i bodorkom, a to su ribe koje žzive na površsini vode. Dakle, treba ga tražziti tik ispod površsine vode. Od tehnika koje dolaze u obzir tu su: varalicarenje, mušicarenje, vodjenje žzivog mamaca i retko lovna plovak.
Za uspešsan lov varalicom, treba imati šstap akcije "A" ili "B", težzine bacanja u rasponu od 20 do 60, pa cak i 80 grama. Pre svega treba obratiti pazžnju na bacacèke osobine šstapa. Naime, za bucova treba baciti mamac šsto dalje od obale nekada i do 50 m. Nije losše ni koristiti masšinicu sa "long cast" šspulnom, koja dodatno olakšsava daleka zabacivanja. Takodje, zbog velike kolicine najlona koji neprekidno ide i vraca se u masinicu, masšinica treba da bude vrhunska, sa izuzetno dobrim mehanizmo slaganja najlona, mora biti i brza i nije losše da joj prenos bude1:5. Sve ovo je da bi se olaksšao lov i smanjila verovatnoca da cete zamrsiti najlon.Kapacitet šspulne treba da je šsto veci, ali u vecini slucajeva kapacitet od 100 m za najlon 0,40 je dovoljan. Najlon treba da bude mek, nosivosti do 4 kg i debljine 0,22 - 0,26 mm. Tanja kvalitetnija upredena struna od recimo 0,15 je opet prednost. Obavezno podesite kocnicu u zavisnosti od upotrebljenog najlona, jer je bucov izuzetan borac na udici. Od varalica možzete koristiti skoro sve tipove kašsika, spinere, voblere i silikonske fleksibilne varalice. Po pravilu trebalo bi da su manje i da imitiraju malu, ranjenu ribu. Varalicu vodite po povrsšini i to u gornjih 20-30 cm vode. Putanja varalice treba da je pravolinijska, a vodjenje ne preterano brzo. Pazite da vam varalica ne poskakuje iz vode, vec da ima pravilan i ujednacen rad.
Lov vesštackom musšicom je najbolji u toku toplog suncanog proleca i leti. Voda mora biti bistra, što je preduslov za mušsice uopsšte. Veštacke musšice koje se najcešsce koriste su "fantastiècne musšice", koje ne predstavljaju ni jednog stvarnog insekta iz ekosistema vode i skoje imitiraju bumbara, zulua, belogvodenog cveta i aleksandra. Takodje vrlo je cesta upotreba strimera bele ili crnobele varijante sa par zlatnih ili zžutih dlacica. Velicina mozže da varira, a musšice sevezžu na udice velicine od 1 do 1/0. Dobra je tehnika pravljenja sistema musšica na kraju najlona. Za ovu svrhu treba probati razne kombinacije boja, oblika i velicina mušsica. Dobitna varijanta ipak zavisi od mesta i vremena. Musšice treba zabacivati nizvodno ili poprecno na tok vode, a nikada uzvodno. Povlacenje treba da bude brzo, cak nešsto brzže nego kod varalica. Vrh štapa streba da je podignut. Kako je mušsice tesško baciti na vecu udaljenost, obicno se mušsicarenje radi iz camca.Udarac bucova na musicu je jak i treba lepo podesiti kocnicu. Kao i kod varalica i ovde pribor mora biti sto finiji, ali šsto kvalitetniji.
Hrana bucova u prirodi je preko 90% ribljeg porekla, pa je sasvim logicno da ce se na kedera bucov vrlo cesto prevariti. Prva varjanta ribolova bucova na kedera je vodjenje mrtvog kedera, poznato kao "ožzivljavanje kedera". Za ovu tehniku koristimo beovicu ili bodorku do 10 cm. Kedera kacimo kroz donju usnu,ali tako da vrh udice prodje kroz donji deo škrzžnih otvora. Na ovaj nacin ce keder najtezže spasti pri jakom i dalekom zabacivanju. Da bi se ojacao ceo sistem, mozžese dodati josš jedna udica, koja se kaci kederu za ledja ili bok, ali pri ovome morate paziti da ne narušsite anatomiju kedera. Kriv i deformisan keder nece imati pravu putanju kroz vodu i obazrivi bucov ce posumnjati u njega. Udice treba da budu iste velicine kao i kod musšica. Najlon mozže biti nesšto deblji, od 0,28 do 0,30 mm, dok je upredena struna od 0,15 mm ipak najpreporucljivija. ŠStap sa dobrom vrsšnom akcijom i mašsinica sa “long cast” šspulnom, kapaciteta bar 150 m 0,30 mm. Dva su osnovna nacina vodjenja ovakvog kedera.
Prvi je da zabacujete šsto dalje, nizvodno ili popreko na tok vode, pasrednje brzim namotavanjem pravolinijski privlacite mamac ka sebi. ŠStap držzite visoko kako bi keder “plivao” u gornjih 20 do 30 cm vode. Ukoliko primetite da bucov prati mamac, nikako ne usporavajte sa namotavanjem. Neka iskustva kazuju da je u tom trenutku najbolje cimnuti vrhom sštapa, što ce ubrzati kedera i eventualno nagoniti bucova na ugriz. U ovom sistemu ne treba koristiti vaser kuglu ni olova, vec je dovolja jedna kvalitetna vrtilica na oko 30 cm od udice.
Drugi metod je da kedera bacite nizvodno od mesta na kome ocekujeteda se nalazi jato ili primerak krupnijeg bucova. Najlon nakon smirivanja treba blago nategnuti i drzžati kedera u vodenoj struji da poskakuje u gornjih 20 do 30cm vode. Vrh šstapa i ovde treba da je visoko dignut. Medjutim, za ovu tehniku, potrebna vam je i vaser kugla vezana nekih 50 cm od kedera. Na vaser kuglu ka kederu, postavite virblu. Ni ovaj sistem nema olova. Polakim namotavanjem, privucite kedera na žzeljeno mesto. Cesto ce udarac biti vec u ovoj fazi, pa obratite pazžnju na kolicinu najlona na šspulni. Naime, kako je zabacivanje po pravilu dosta daleko, potrebno je da na šspulni imate josš dovoljno najlona da bi ribu uspeli daizmorite. Medjutim, ako do udarca ne dodje posle kraceg vremena, pocnite sa polakim namotavanjem najlona. Brzina treba da bude mala, po nekima i 2 do 3 puta manja od brzine vodjenja varalice. Ukoliko je bucov zainteresovan, pratice mamac i možze se desiti da zagrize tek kod obale. Udarac je i ovde snažzan i budite spremni na njega. Obratite pažnju kod privlacenja bucova sa velike daljine na njegova izuzetno meka usta, jer bucov nema zube kao šstuka. Svako prejako vucenje mozže pocepati usta bucovu i udica ce ispasti.
Poslednji metod ribolova bucova je ribolov na plovak. Ovo je najredji nacin i koristi se uglavnom iz camca, sa mostova, ustava, brana ili sa drugih prepreka koje lezže u vodi. Koriste se fiksni plovci namesšteni da udica bude na 30cm od povrsšine vode. Mozže se postaviti olovce, ali i ne mora, jer bucov uzima snažzno mamac. Plovak se pusšta nizvodno do mesta gde ocekujemo da se jato nalazi. Natezanjem najlona zaustavljamo plovak i ocekujemo udarac. Kao mamac,koriste se žzive bodorke i beovice. Pribor je isti kao i za druge nacine ribolova bucova.

User avatar
holcer
Guru
Guru
Posts:786
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Bosanski Brod R.S. BiH...

Re: Lov bucova

Post by holcer » 19 Aug 2012, 17:30

Dobar tekst...
...Nije lako biti budala... Takav se moras roditi...
Destinations Point

Post Reply

Return to “Ostalo”