Izrada paste za ribolov

Moderator:Masterbih

Post Reply
User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA
Izrada paste za ribolov

Post by GRGA RI » 22 Jan 2014, 23:16

Može li neko dati savjet za izradu paste koja bi bila oko boile itd?
Pasta se odlično pokazala u zimskim ribolovima šarana.
Tu treba dobro ukomponirati topivost i atraktivnost paste.
Obično radim pastu koja se cijela topi nakon 2-3 sata, ovisno o dnu.
Trebalo bi napraviti pastu od atraktivnih komponenti i da stoji oko 5 sati.
To bi bilo idealno, jer tada ne bi trebalo često prezabacivati, a ona bi cijelo vrijeme polagano otpuštala.
Razmišljao sam o praškastom ljepilu za crviće ili nečem sličnom, ali nemam u tome iskustva, pa molim neki savjet.

User avatar
atoth
ViP
ViP
Posts:613
Joined:14 Feb 2012, 20:29
Location:Kanjiža, vojvodina

Re: pasta mamac

Post by atoth » 23 Jan 2014, 20:08

Nisam se nikada ozbiljno bavio šaranolovom bio sam plovkaroš a sada federaš ali i mene zanima upotreba raznih pasti koje su se prošle godine već pojavile u Mađarskoj na feder takmičenjima.Imam nekih ideja kako bi sam pravio pastu ali do sada nisam stigao.Pošto dolazi zima mislim da ću imati vremena da malo eksperimentišem.Neverujem da lepak za crve odgovara toj svrsi pošto ga redovno koristim na meč takmičenjima. Rastvara se u vodi za par minuta, možda je to u hladnoj vodi 1/2 sata ali i to je malo.Naravno da ću o eksperimentima pisati pošto će svaki savet i od drugih kolega dobro doći.

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Izrada paste za ribolov

Post by Masterbih » 23 Jan 2014, 22:21

Prvo da napomenem, takve stvari se nemogu saznati tek tako jer onda firme nebi postojale krezi::
Takodje, u nasem asortimanu ne prodajemo paste, ali ih radimo za par drugih firmi.
To znaci, sastojke (mix komponenti) znamo, medjutim takvu informaciju nemogu da iznesem javno jer bi ugrozio poslovanje ( i moje, a i drugih), a ko zna u buducnosti, mozda i mi ponudimo paste za ribolov, nikad se nezna.
Jedino sto mogu pomoci je da vam prodam (kako glupo zvuci, ali je tako) miks suspstanci za izradu profi pasti.
1kg proizvoda kosta 10€ i mijesa se 50:50 sa nekim vasim praskastim dodatcima + obicna voda.
U ovoj cijeni vam mozemo i obojiti komponentu po zelji, a nudimo u varijantama Neutral (Bezbojna smjesa), zuta, smedja, crvena, bijela, zelena, pink, crna, narandzasta, a po potrebi firmi za grabljivice ubacujemo i sjajne biorazgradive perle.
Ostale boje na upit.

Image

Fluorescentna zelena boja po zelji (+ 1€ na cijenu kilograma)

Image

Kolicina od 1kg stvarno moze dugo, dugo da traje jer se skroz malo koristi za mamac.
Naravno ne morate odma sve da izradite vec po potrebi, cak i na licu mjesta ako treba.
Ovako izradjena pasta je izuzetno postojana i dugo ostaje pod vodom, a topivost podesavate kolicinom vode.
Od 1kg smjese + 1kg praskastog vaseg dodatka mozete izraditi izmedju 3,5 i 4,0kg gotove paste.

Kako to izgleda:

Image

I efekt pod vodom:

Image

Naravno, da nebi odgovor bio samo reklama i prodaja, uvijek postoje i alternative ukoliko vam nije bas bitno da pasta bude profesionalna.
Neki od sastojaka (trenutno mi padaju na pamet) koji bi trebali solidno da vezuju pastu su psenicni gluten, zelatin (prasak), rizino brasno, whey gel, melasa (tecna) itd.
Ne poznajem da bilo koja firma nudi praskove za izradu pasti jer bi ih naveo, a svi koji znaju kombinaciju za supstancu, izradjuju sami pastu i prodaju je :)
Zima je idealna da se malo eksperimentise, pa udrite :.D

User avatar
carpier
ViP
ViP
Posts:628
Joined:13 Jan 2012, 11:10
Location:Murska Sobota, Slovenija

Re: Izrada paste za ribolov

Post by carpier » 24 Jan 2014, 05:56

Grga kao što Boris kaže nema frke...koliko te ja znam rolaš boile ko lud... bdr: ja na žalost nemam toliko vremena, bar ne za sad...odvoji malo smijese od bilo kojih boila, šaku ili dvije, i nabrijaš je do kraja sa dodacima (betain, aminokiseline, csl, melasa, arome...) koji su ti pri ruci i samo gas. To je naj jeftinije i isto služi svojoj namjeri...A kao što Boris kaže uvijek možeš i da kupiš...
I was born a carp angler and I‘ll die a carp angler.

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA

Re: Izrada paste za ribolov

Post by GRGA RI » 24 Jan 2014, 09:37

Da, upravo to i radim. Klasična smjesa za rolat boile, samo se ne zarola i to ide oko boile.
Super se pokazalo, najveća atraktivnost na udici koju sam do sada imao.
Imam osjećaj da riba ne može proći pored takve prezentacije a da ne gricne, bilo da je u hranilištu ili kao indijanac.

Jednom prilikom je sonar prošao ujutro cijelom površinom gdje sam lovio naredna tri dana.
Pokazao je dvije ribe i to u gornjim slojevima vode.
Sukladno tome, nisam radio veliko hranilište, već samo malo "posolio".

Odlučio sam se potruditi i testirati pastu. Svaka 3-4 sata sam prezabacivao sve štapove, ovisno o grizevima.
Jako me intreresiralo kako će biti, a riba je grizla ko luda. Znači, riba je u pokretu, traži hranu, ali i bira mamce.
Neki ribiči nisu vjerovali koliko često prezabacujem, ali bez rada u ribolovu i ribe izostaju.
Nije lako noću navijati alarm svaka 3.5 sata, dizati se iz tople vreće i u zimu, po kiši prezabacivati štapove.

Do mene je lovio Miki na dobre mamce, bez paste i imao je samo cca. ribu na 24 sata.
Svih nas je iznenadio rezultat, a u izradu paste su krenuli svi!
Međutim, nije svaka pasta ista, kao i boile, pa su nekima izostali grizevi.

Logikom sam promjenio predvez, produžio ga na 30-35 cm i stavio veću udicu, što se pokazalo odličnim.
Riba nije otpadala, osim par manjih.
Ubodi su bili kvalitetni, što opet govori da je riba bez opreza išla jesti i duboko srknula mamac, što neki puta i nije slučaj.

Slažem se sa tobom carpier, kako treba nabrijati pastu.
Trenutno mi je samo briga kako produžiti topivost (koja naravno ovisi o temperaturi vode).
Mislio sam da mogu dobiti savjet od ribiča na feder ili udicom na plovak, jer oni koriste razna ljepila za razliku od mog načina ribolova.
:HH

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Izrada paste za ribolov

Post by Masterbih » 24 Jan 2014, 11:23

Vidi Grga, to je trenutno stanje, ali vjeruj da ce vremenom i tu jako brzo ribe poceti da izbjegavaju pastu.
Na nekim napadnutim vodama gdje je proslo sve i svasta, mozes da cekas danima sa pastom, a ribe nema.
Npr. neke vode u austriji su toliko izdriblane da je nevjerovatno kako na method (hranilicom) i sa pastom prosto nemozes da ulovis ribu.
Ja licno mislim da su za to krive jeftine paste i losi mamci jer iz kvalitetne saran nemoze da tako brzo zakljuci i memorise prevaru jer je opcinjen pa se desi da jedna te ista riba bude par puta u 24h prevarena na istu pastu te se i kasnije regularno lovi.
Onaj sumnjivi (los mamac - pasta) i nakon odredjenog vremena saran ne uzima vec kruzi i ispipava ga, a kad ga odluci na jedvite jade probati i jos se zakaci (dozivi sok), zasigurno mu ostaje memorisana ta avantura i kasnije godinama izbjegava sve sto je naglo topivo i slicno (sumnjivo).
Treba onda odredjeno vrijeme da se ne susrece sa takvim i slicnim stvarima kako bi se sve vratilo u normalu.
Slicno nesto je i na Pelagicevu gdje se ocigledno dosta forsiralo paste, umeljanih mamaca u razne tekucine-praskove (smjese) itd.
Do duse tamo jos uvijek moze ponesto da se ulovi, ali taj broj naglo opada i vec u par mjeseci je doslo do toga da sa pastom moras cekati predugo da bi naisao neki halapljivi ili onaj koji se nije susreo s tim saran dok sa drugim standardnim mamcima lovis regularno.
Vazno je napomenuti da sa tom istom pastom mozes i jako da zeznes stvar ukoliko se ne pripremi dobro, odnosno ako su u njoj pogresni sastojci.
Ipak je u njoj sve sirovo (ne kuhano), a znamo kako neke stvari jednostavno ribu znaju cak i odbiti.
Treba dobro probrati sastojke i sloziti neku svoju kombinaciju.
Ukoliko si vec probao neke i rade ti dobro, onda ih ne mijenjaj jer su ocigledno dobro slozene.
U pastama je preporucljivo koristiti topive komponente, a takodje su izvanredna neka hidrolizirana brasna i proteini.
Medjutim, srazmjerno treba i onih ne bas tako topivih koji bi mogli svezati sve to jer bez njih nema efekta.
Jos jedna vazna stvar je da bez aminokiselinskog pripravka (ali kvalitetnog) pasta nije ono sto bi trebala da bude, izuzev ukoliko vec sam miks nema dodane amino kiseline u praskastoj formi (svaki Masterbih bazni miks ima ovo).
Dodavanjem male kolicine aminopripravka, smjesi povecavamo sam aminokiselinski profil sto je veoma vazno u pasti i ciljanoj instant reakciji.
Pasta bez npr. Minamina, Fruit Amina itd. je kao ona bezobrazna radnja bez kraja, znaci ovi pripravci vam dodju kao slag na tortu jer ukoliko je torta i malo losija, ovaj slag ce da joj dadne sjaj, okus i zamaskira neke od propusta.
Slaganjem paste imajte na umu i vodene slojeve!
Kombinujte vise supstanci (odmjereno) kako bi pokrili sve slojeve vode ili ciljano iz nekog navukli ribu.
Takodje obratite paznju i na tecne dodatke koji su veoma bitni.

- Sva ulja idu na gore.
- Minamino lebdi i lagano ide na dole.
- Fruit Amino je fantastican jer se rasprstuje u svim smjerovima kao eksplozija.
- Tecni ekstrakti (ukoliko su cisti poput Masterbih) trebaju da idu ka dnu i da se sire po njemu.

Bistro.
piv::

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA

Re: Izrada paste za ribolov

Post by GRGA RI » 24 Jan 2014, 12:07

Tako je Boris, to je trenutno stanje, ali provjereno. Uvijek kažem, ne mjenjaj konja dok dobiva utrke. p::
Na Triblju pasta još uvijek nije jako u upotrebi, a slažem se da ju treba složiti tip-top.
Ne želim pisati pojedinosti o mojoj pasti, ali zna se već da je 99% Masterbih u njoj.
Znam da sa ovim nisam otkrio Ameriku, ali uvijek nešto kemijam, kao i svi mi šaranaši.

Kako postoje neke boile koje su radile bolje prošlih godina, a sada su ispod prosjeka, čak se izbjegavaju.
Tu se očito radi o tome da ju je riba prepoznala kao opasnost i trebalo je složiti nešto drugačije.
Možda će nakon nekog vremena proraditi, i zato treba imati u svojoj arhivi sve detaljno opisano.

Tako i pasta, za sada ubija, a jako me interesira kako će ostalima raditi, jer već svako ima neku svoju u izradi.
Dok ide, ide, a poslje ćemo već nešto mjenjati. Zato i je ribolov interesantan. 2::u

User avatar
carpier
ViP
ViP
Posts:628
Joined:13 Jan 2012, 11:10
Location:Murska Sobota, Slovenija

Re: Izrada paste za ribolov

Post by carpier » 24 Jan 2014, 16:39

Baš tako Boris...neču više mudrovati i pisati i ako bi se moglo još danima...ali obojica ste sve rekli...Šarani naviknu na sve! I vidjeli su više nego svi mi na vodi! krezi:: Tako da treba i o tome voditi brigu na šta kako i kada se peca...Evo i jedne zanimljive slike iz Engleske iz jedne analize...
Image
I was born a carp angler and I‘ll die a carp angler.

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Izrada paste za ribolov

Post by Masterbih » 24 Jan 2014, 18:42

Mozda neki nece shvatiti ovu sliku. krezi::
To sam citao jos prosle godine, bilo je u Carpology magazinu.
Radi se o poskupljenjima komponenti, a samim tim i cijenom boila itd.
Pretezno pricaju o ribljim brasnima koja su sve skuplja jer nema ribe, cijene skacu, kvalitet varljiv itd.
Al, dobro ovo je vec zasebna tema..
P.S. Ako neko ima volje da prevede tekst sa engleskog, nebi bilo lose za foruma jer je tematika zanimljiva i izjave glava produkcija mamaca itd.
Tekst: https://www.carpology.net/magazine/carp ... of-boilies" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply

Return to “Praškasta hrana za fider i dubinac”