Kako postavljate štapove ?

Sistemi i prezentacije za fider i dubinski ribolov..

Moderator:Masterbih

Post Reply
User avatar
Barjak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:320
Joined:30 Jun 2012, 15:13
Location:Paracin
Kako postavljate štapove ?

Post by Barjak » 25 Sep 2012, 10:22

Kako postavljate štapove u odnosu na obalu, kako na reci a kako na stajaćoj vodi? Držite li štapove vrhom prema gore ili polegnute ili nekako drugačije?
Meni je najpogodniji položaj štapova paralelno sa obalom. Vrhovi su usmereni u pravcu toka reke. Štapovi (oba) se nalaze na prednjem i zadnjem držaču. Video sam da majstori drže zadnji kraj štapa u ruci kada pecaju jednom štapom. Štap sa pogledom u nebo koristim kada rekom pliva travuljina, mada protiv trave nema apsolutnog rešenja.

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA

Re: Kako postavljate štapove ?

Post by GRGA RI » 25 Sep 2012, 10:47

U šaranskom ribolovu položaj štapova u odnosu na vodu je vrlo bitna stvar.
Ima ribiča koji postavljaju štapove u određeni položaj jer im to lijepo izgleda,
ili čak zato što susjed ribič tako ima postavljene štapove, ali to su pogreške.
Ribič mora znati zašto je postavio štapove u određeni položaj.

Npr. ako je voda na kojoj se lovi obiluje travom, lopočima i slično, tada se štapovi postavljaju u vis,
da bi struna bila u što manjem kontaktu sa travom i time izbjegli petljanje.
Drugi slučaj je kada na vodi puše jaki vjetar pa vrhove štapova uronimo u vodu par centimetara kako bi spriječili njihanje strune i negativne vibracije koje riba može osjetiti.
Ima još primjera, ali da ne davim previše...
Inače kod indikacije griza preko el. signalizatora efikasnije je kada imamo što manje kutova od udice do signalizatora.

Nemanja85
Keder
Keder
Posts:13
Joined:17 Oct 2012, 10:17

Re: Kako postavljate štapove ?

Post by Nemanja85 » 17 Oct 2012, 10:31

Ja kada pecam na reci uglavnom stapove drzim sa vrhovima uvis, zato sto manji deo strune je u vodi i tako manja verovatnocada ce neka travka, list, grana da mi zakaci strunui iskicmime da udarim kontru na playback jaoo: A na jezeru naravno na dva drzaca paralelno sa vodom.

Post Reply

Return to “Sistemi i prezentacija”