Page 1 of 2

Lov kljunare

Posted: 13 Sep 2012, 14:36
by Barjak
Kada krenete u lov na kljunare imajte uvek na umu da su to jatne ribe i da prvo treba da pronadjete jato. A jato je tamo gde je hrana. Kako se kljunare uglavnom love u bistrim i plicim vodama, pridjite koliko mozete jatu pazeci da ga ne uplasite.
Prihrana je neophodna u lovu kljunare. Cilj je jato sto duze zadrzati na mestu pecanja. Koristite teze tipove primame koje u sebi nemaju materije koje pomazu raspadanju iste. Takodje umesite tako da bude sto je moguce tvrdja da bise kljunare duze njome bavile. Primamu bacajte uzvodno u odnosnu na mesto ribolova kako ne bi pod uticajem jake struje pala nize od zeljene tacke pecanja.
Kljunare su pretezno vegetarijanci pa su im glavna hrana zelene koncaste alge, koje struzu sa kamenog dna. Jedno od pravila,koje vazi za mnoge ribe koje se hrane algama, je da kada je dno obraslo algama ribe su site i teskoih je uloviti. Pored algi kljunare prozdiru larve insekata, racice,crvice ili gliste koje im ribolovac ponudi, kukuruz, noklu, hlebnu ruzu ili prokuvanu psenicu.
Pri ribolovu kljunare koriste se sve tehnike koje se koriste i za mrenu, ali se ipak najcesce koristi lov plovkom i lov sa zastavicom.
Za lov plovkom koriste se finiji stapovi, i manji plovci,sitne udice velicine 16-20, osnovni najlon 0,15 do 0,2 mm i predvez od 0,12 do 0,14 mm. Mamac se baca uzvodno i pusta da skakuce po dnu.Vodeni tok nosi plovak, a pecaros u rukama drzi stap i na najmanji trzaj kontrira.
Za lov zastavicom koristi se isti pribor kao i sa plovkom sem sto se umesto plovka privezuje crvena krpica ili vuneni konac na oko 1 do 2 m od kraja najlona. Funkcija ovog dodatka je da ozivi mamac na dnu. Takodje se koristi olovo stek one tezine koja omogucava dovoljno daleko zabacivanje. Baca se isto kao i sistem sa plovcima, uzvodno, najlon se uvek drzi blago zategnut, a kao indikator trzaja koristi se prst na najlonu. Kontrira se na svaki trzaj.

Re: Lov kljunare

Posted: 18 Oct 2012, 12:10
by Nemanja85
Da razjasnimo malo, kljunara je sljivar? Posto sam video u jednom od postova da si napisao nazivima skobalja da mu je jedno od imena i sljivar. Mislim da si pogresio, da je ovo o cemu ovde pises sljivar. :Dtt

Re: Lov kljunare

Posted: 18 Oct 2012, 12:30
by tomislav1960
Sljivar=skoalj

Re: Lov kljunare

Posted: 18 Oct 2012, 12:36
by Masterbih
Ja koliko znam Sljivar je jedno, a Skobalj drugo ili?

Evo Sljivar:
Image

A evo i Skobalja:
Image

krezi::

Re: Lov kljunare

Posted: 18 Oct 2012, 12:50
by Nemanja85
I ja koliko znam to su dve sasvim druge vrste ribe.Imaju slicnosti, ja ih razlikujem po tome sto skobalj ima nekako kockasta usta, a sljivar nekako okrugla sto moze da se vidi i na slikama.

Re: Lov kljunare

Posted: 18 Oct 2012, 18:12
by Masterbih
Pa da, i ovde na slikama se vidi ogromna razlika, pogledaj samo peraje i glavu, nos itd..

Re: Lov kljunare

Posted: 18 Oct 2012, 18:16
by Alas
skobalj = podust

Sljivar = nosara

Re: Lov kljunare

Posted: 18 Oct 2012, 20:12
by Masterbih
Ma dobro, negdje i Skobalja zovu Nosara..
Konkretno u Njemackoj za Skobalja kazu (Nase) - Nos, Nosara..
Npr. U mom kraju, tj. Teslic, prije se za Skobalja govorilo i Rujka krezi::

Re: Lov kljunare

Posted: 21 Oct 2012, 20:26
by Barjak
da a za kljunaru negde kazu da je plavac

Re: Lov kljunare

Posted: 22 Oct 2012, 10:34
by tomislav1960
Moguce je da Alas ima pravo. Ja sam predugo u Svedskoj, a i pocinjem lapiti te prihvacam ako sam pogresio. Medutim , sigurno neko ima knjigu od Petkovica o slatkovodnom ribolovu te nam moze nepisati sta on kaze.
Bistro, Tomislav