Profesionalac ili amater?

Pričajte o čemu želite, opušteno..

Moderator:Masterbih

User avatar
slobodan.vukadinovic
Ribarcina
Ribarcina
Posts:469
Joined:12 Jan 2012, 21:33
Location:Sivac
Re: Profesionalac ili amater?

Post by slobodan.vukadinovic » 25 Feb 2012, 10:08

Profesionalac zivi od ribolova ! no::

Amater zivi za ribolov! :--

Ziveli AMATERI !!!! :HH

scorp_breza
Piskaralo
Piskaralo
Posts:55
Joined:15 Jan 2012, 21:14

Re: Profesionalac ili amater?

Post by scorp_breza » 25 Feb 2012, 12:46

Ja sam profesionalac u svom poslu koji radim, a koji na zalost veze nema s ribolovom pih::
Tu me placaju, a ja zauzvrat obavljam ono sto se od mene trazi i od toga zivim. Cesto mi je mrsko, ponekad ne uzivam, ali sta cu, moram.

Za ribolov me ne placa niko, ali zato tu idem kad hocu, iako ne moram, radim sta hocu i kako hocu i uvijek uzivam. Vjerovatno po tim nekim definicijama zbog toga spadam u amatere ili rekreativce, ali mi to bas nista ne predstavlja kako ce me neko zvat, bitno mi je da je meni dobro.

Tako da bi odgovori na postavljena pitanja sa pocetka teme bili:

1. Interesuje me ko su to profesionalci u saranolovu? ?
- Oni kojima je saranski ribolov profesija i od toga zive.

2. Kako se to saradzije dijele na profesionalce i na amatere?
- Dijele se u zavisnosti da li im je saranski ribolov profesija i od njega zive ili ne. Isto kao i fudbaleri profesionalci i amateri. I jedni i drugi rade istu stvar, ali je razlika u tome sto je profesionalcima to jedino zanimanje, a amateri se pored fudbala bave i nekim drugim zanimanjem koje im donosi vecinski dio prihoda.

3. Da li su to profesionalci automatski one sarandzije koje se radi svog boljeg imovinskog stanja takmice na komercijalama koje su pune ribe i pecaju automatski vise ribe od onih koji zbog slabijeg imovinskog stanja pohode divlje vode i tamo macaju velike ribe?
- Odgovor je NE, a zbog cega, to sam vec objasnio u prethodna dva odgovora. Mada se ne bi slozio i da na divlje vode idu ljudi zbog slabijeg imovnog stanja, jer ribolov na divljim vodama cesto zna kostat i dosta vise nego na komercijalama i ponekad zahtijevat dodatnu opremu (poput camca npr.) koju na komercijalama ne trebamo.

4. Ako neko peca sa vrhunskim priborom jeli to automatski znaci da je on profesionalac ili je ipak amater?
- Odgovor je ponovo NE! Sam pribor ne igra nikakvu ulogu. Govoricu o svom primjeru. Na pocetku sam imao jeftiniji pribor, sad imam skuplji i ne osjecam se nista profesionalnije. Da li cu s novim priborom imat vise, bolje, ljepse ulove...? Nesto bas i nisam siguran.

5. Na kraju svega, ko je to od nas ovdje toliko kompetentan da pravi podijele tipa "profesionalci i amateri"?
- Mislim da smo svi, jer svi imamo neko svoje misljenje bazirano na određenom iskustvu, saznanjima itd. Mozda je moje ili misljenje nekoga od nas blize ili dalje tom nekom opsteprihvacenom stajalistu, ali cim se necim bavimo, a svi se ovdje bavimo ribolovom, to nam daje za pravo da o određnim stvarima komentarisemo.

Bit svega je da se na kraju dana, kad zavrsi ribolov, lijepo osjecamo. Ako ce nekome pomoci da se bolje osjeca zbog toga sto cu ga nazvati profesionalcem, ja cu to draga srca uciniti. Sto se mene tice, ja ostajem amater koji ne peca da zaradi, vec peca da uziva i u tome mu niko ne moze i ne smije smetati.

Bistro!!!

nagual
U razvoju
U razvoju
Posts:26
Joined:25 Feb 2012, 20:05
Location:bih

Re: Profesionalac ili amater?

Post by nagual » 26 Feb 2012, 10:49

c&r carp wrote:Ja bih samo dodao u ovo pored profi, amater i sportski ribolovac, gdje bih sebe smjestio. A u profesionalce i amatere nek se trpa ko god smatra da je. Ustupam mu svoje mjesto. ihii:: ihii:: Ljude u kategorije profi i amater razdvajaju samo oni koji sebe smatraju da su na vrhu i ne vide dalje od svog nosa. Ja licno ribare razdvajam u manje iskusne, iskusne i takmicare. i to je to, a razlika izmedzu iskusnog i takmicara je samo u tome sto jedni uzivaju na takmicenju a drugi u tisini i prirodi, dok je ovaj manje iskusni onaj drugi ili treci uz ove druge i stalno zapitkuje kako ovo i kako ono. Hehehhehe... muahaha: muahaha:

Potpisujem :Dtt

nagual
U razvoju
U razvoju
Posts:26
Joined:25 Feb 2012, 20:05
Location:bih

Re: Profesionalac ili amater?

Post by nagual » 26 Feb 2012, 11:01

holcer wrote:Zato budi ono sto jesi i pecaj s cim mozes... 2::u ura::
Potpisujem i ovo...samo bih jos dodao i uzivaj maximalno u tome sto volis.....

Kirka
Piskaralo
Piskaralo
Posts:98
Joined:13 Jan 2012, 13:29
Location:Novi Sad
Contact:

Re: Profesionalac ili amater?

Post by Kirka » 02 Mar 2012, 17:48

Poznajem gospodu koja sebi mogu da priuste i po destak hilada evra da bi na jezerima i ribnjacima lovili sarana koga tamo ima u izobilju, njihovo je samo da zabace.Ja volim da pecam na Dunavu,zeleo bi da lovim pored profesinalca bas na mestima gde ja lovim. ZNAM SA SIGURNOSCU da postje ljudi koji poznaju saranski ribolov kao svoj dep,ali ipak mislim da sportskim metodama nemogu ziveti od lova sarana.Pokuso sam da organizujem takmicenje u lovu sarana,naisao sam na niz prepreka da bi mi na kraju rekli da je samo automobil kao nagrada prihvatljiv i ako nemam jake sponzore da odustanem, sto sam i ucinio. Prepotentno je sebe smatrati savrseni BOJ NE BIJE SVJETLO ORUZJE VEC BOJ BIJE SRCE U JUNAKA Oprema za ribolov je bitna ali nije presudna za ulov, lovio sam ja i na trsku,krivi bambus ali uvek sljubavlju.Veciti sam amater,a ne i lajik.
Poslednja si moja sinagoga moj si Petrovgrad i Rim
Sa tobom mogu i bez boga, bez tebe ne mogu ni s njim.....

User avatar
holcer
Guru
Guru
Posts:786
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Bosanski Brod R.S. BiH...

Re: Profesionalac ili amater?

Post by holcer » 02 Mar 2012, 18:05

Kirka wrote:Poznajem gospodu koja sebi mogu da priuste i po destak hilada evra da bi na jezerima i ribnjacima lovili sarana koga tamo ima u izobilju, njihovo je samo da zabace.Ja volim da pecam na Dunavu,zeleo bi da lovim pored profesinalca bas na mestima gde ja lovim. ZNAM SA SIGURNOSCU da postje ljudi koji poznaju saranski ribolov kao svoj dep,ali ipak mislim da sportskim metodama nemogu ziveti od lova sarana.Pokuso sam da organizujem takmicenje u lovu sarana,naisao sam na niz prepreka da bi mi na kraju rekli da je samo automobil kao nagrada prihvatljiv i ako nemam jake sponzore da odustanem, sto sam i ucinio. Prepotentno je sebe smatrati savrseni BOJ NE BIJE SVJETLO ORUZJE VEC BOJ BIJE SRCE U JUNAKA Oprema za ribolov je bitna ali nije presudna za ulov, lovio sam ja i na trsku,krivi bambus ali uvek sljubavlju.Veciti sam amater,a ne i lajik.
Svaka cast !!!
Podrzavam svaku rijec !!!
...Nije lako biti budala... Takav se moras roditi...
Destinations Point

User avatar
Daiwa
ViP
ViP
Posts:663
Joined:04 Feb 2012, 17:49
Location:Cekrcici kod Puracica

Re: Profesionalac ili amater?

Post by Daiwa » 25 Jun 2012, 19:04

Neznam u koju kategoriju ovaj spada ali peca ako sam dobro cuo za Mrco Baits ohh:

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Profesionalac ili amater?

Post by Masterbih » 01 Jul 2012, 23:29

Ovo snima televizija ili?

ohh:

Post Reply

Return to “Forumska kafana”