Masterbih Recepti za Boile

Sve o čarobnim kuglicama..

Moderator:Masterbih

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:
Re: Masterbih Recepti za Boile

Post by Masterbih » 24 Jun 2014, 11:28

Opaka vikend kombinacija :.D

- PLUM / GLM -

° 1kg Masterbih Premium Fish Mix
° 100g Masterbih Mussel Meal
° 20g Masterbih GLM Extract
° 7g Masterbih Betaine

° 15ml Masterbih Pure Salmon Oil
° 20ml Masterbih Minamino
° 5ml Masterbih Magic Plum Flavour
° 4ml Masterbih Intense Sweetener

Image

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Masterbih Recepti za Boile

Post by Masterbih » 30 Oct 2014, 19:41

Jesenji tip carp::
Masterbih-Recepti-Jesen.jpg
Masterbih-Recepti-Jesen.jpg (460.74KiB)Viewed 14497 times

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: Masterbih Recepti za Boile

Post by GogoRush » 31 Oct 2014, 15:18

Siguran sam da ovaj izvrstan Mix sa kombinacijama ovih izvrsnih aroma garantiraju dobar ulov.
Ovaj recept treba isprobati . Bravo !!! [superr]

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Masterbih Recepti za Boile

Post by Masterbih » 06 Nov 2014, 21:41

Evo jedan moj clanak koji sam pisao za blog, a vrijedi ga procitati i ima veze sa temom:

Biti drugaciji

Mnogo ribolovaca si je postavilo isto pitanje: Koje komponente koristiti u boilama i biti drugaciji, a samim tim i uspjesniji od drugih?
Dati odgovor na takvo pitanje je tesko, a da bi on bio kompletan morali bi tacno znati sta u sebi sadrze mamci drugih ribolovaca koji love na nasim vodama, a to je nemoguce.

Druga stvar, odgovor bi se mogao pisati na 50 stranica jer je tesko sve spakirati u jedan tekst prosjecne duzine.
Treca stvar je sto sama tematika veze vise pod tematika koje su nejasne nasim ribolovcima, a pogotovo pocetnicima, ali pokusat cu biti sto kraci i jasniji i striktno se vezati samo ove teme.
Dobiti odgovor na pitanje sta u sebi sadrze mamci drugih ribolovaca koji love na vasoj vodi je moguc u nekim granicama, ali budite sigurni i nepotpun jer vam niko nece reci neke svoje male tajne (sto je i ok).
Medjutim, idemo li drugom taktikom logike, ipak mozemo doci do zadovoljavajuceg odgovora bez da se puno raspitujemo i istrazujemo.
Sirovine zivotinjskog porijekla
Vecina ribolovaca koji sami izradjuju mamce (ali i firmi) koristi riblja brasna (sto je odlicno) u svojim mamcima, a takvi mamci rade godinama (nekad bolje, nekad losije), ali osnovno je da oni rade i puno se koriste na svim vodama.
U sustini, takvi mamci rade, a da bi bili drugaciji, trebamo iskoristiti ovaj podatak.
Vecina njih koristi dostupna riblja brasna, ali i standardne jednostavne kombinacije sa pretezno LT-94, LT-74 ribljim brasnima.
Mamce pretezno maskiraju samo novim aromama i to je to, ali..
Da li takav mamac moze doista da se maskira samo aromom?
Ja mislim da ne!
Potrebno je mnogo vise do arome, a krenuti treba upravo od osnove, tj. ribljeg brasna.
Mozemo izbaciti ili zadrzati jedan procenat standardnog recepta, a drugi dio zamijeniti nekim novim.
Zasto vi nebi pokusali sa kombinacijom brasana poput Salmon, Herring, Sardine & Anchovy ili pak unikatnim Mussel meal?
Masterbih jedini ima Mussel meal na trzistu, a ovo brasno Sarani i Amuri prosto obozavaju.
Dodatkom ovog brasna u vas mamac, imate veliku prednost u samom startu nad drugima.
Unikatno Masterbih brasno je kombinacija rijecne i morske skoljke, a u sebi sadrzi i mali procenat mrvljene ljusture skoljki za crunch (hrskavi) prirodni efekat.
Fine je granulacije i odgovara svakom miksu.
Vazno je takodje napomenuti da ovo brasno sadrzi sve svoje prirodne masnoce, tj. nije odmasceno.
Ako koristite vecu dozu ovog brasna (npr. maksimalu od 20% uz druga brasna) ili imate zastupljeno u recepturi druge masne komponente ili ulja, sporedni dodatak ulja u vas mamac morate smanjiti.
Fantastican masni dodatak imate u samom Mussel brasnu te drugi uljni dodatci nisu potrebni (kud ce bolji od prirodnog - skoljke).
Idealna i preporucena doza je 10%, a maksimalna je 20% (ako zelite da vas miks preovladava sa skoljkom).
U kombinaciji sa odmascenim Masterbih GLM ekstrakt powder-om mozete napraviti cuda i prevrnuti vode naopacke.
Maskiranje mamca
Drugi dodatak koji bi preporucio je svakako alga Spirulina.
To je fenomenalan dodatak i sastojak jako sitne granulacije (puder) koji sadrzi sve aminokiseline, minerale i vitamine. Neki je nazivaju i sastojkom buducnosti.
Mala doza moze totalno da izmjeni vas mamac te ga znatno poboljsa.
Preporucena doza je 3%, a maksimalna 7%.
Spirulina odlicno radi u kombinaciji sa fantasticnim Masterbih Protein Mix-om, tj. mlijecnim proteinima, ali treba biti oprezan pri doziranju i pridrzavati se uputstva jer u takvim miksevima moze da preovladava.
Najbolje je pak koristiti u malim dozama sa ribljim brasnima, takodje sa Krill ili Shrimp brasnima, Dried Daphina (sortu najsitnijih racica - Crustacean). itd.
Takodje spirulinu mozete da dozirate u mamac gdje zelite izbaciti ili smanjiti dozu Robin Red-a ako na vasoj vodi vecina ribolovaca koristi ovaj poznati sastojak.
Upravo neki od navedenih sastojaka se nalaze u gotovom Masterbih Green Monster Mix-u za izradu boila.
Ako zelite nesto unikatno, a nemate vremena niti zelite eksperimentisati, tad mozete kupiti ovaj gotovi proizvod.
Green Monster bazni miks za boile je apsolutno unikatan i opasno oruzije za poharati vode i vrijedi svaku paru.
No, vratimo se mi temi.
Takodje da bi bili drugaciji mozete koristiti neke od Masterbih Aditiva koji su namijenjeni za one koji zele nesto vise od svog ribolova, a sve sirovine su vrhunske kvalitete.
Ovaj dio posebno zanima takmicare jer su im potrebni sto bolji i nabrijaniji mamci, a upotrebom Masterbih praskastih aditiva, vas mamac moze postati stvarno nevjerovatan.
Praskasti aditivi su jedna posebna tema i tu bi nam trebalo par ovakvih clanaka da ih samo malo priblizimo korisnicima pa cu to ostaviti za naredne zasebne clanke koje cete moci procitati na ovom Ribolovackom blogu.
Tecni sastojci
Takodje bih toplo preporucio tecne Masterbih sastojke koji se dosta razlikuju od drugih slicnih na trzistu, a kvalitetom su fantasticni.
Kad smo kod tecnih dodataka tu bih posebno istakao tekuce ekstrakte Fish, Liver i Meat.
Ove ekstrakte mozete koristiti apsolutno u svim vrstama mikseva, a kombinacijom medjusobno mozete dobiti nesto novo i univerzalno sto drugi nemaju.
Kombinacijom esencijalnih ulja u boilama, mozete da se poigrate i sa notama mamaca, a upotrebom aroma da imate totalno drugaciji mamac za razliku od drugih na vodi koji love sablonskim mamcima.
Ne mogu, a da ne spomenem aminokiseline koje se toplo preporucuju u svim vrstama mamaca, a zasto bih se ja odlucio na Masterbih i toplo ga preporucio?
Zato sto ovi pripravci uopste ne lice ni na jedan na trzistu, a kvalitetom mogu stati rame uz rame sa vrhunskim proizvodima.
Masterbih amino pripravci su radjeni u Americi gdje i vecina naj poznatijih kompanija izradjuje svoje amino tekucine.
Masterbih Minamino je radjen po starom dobrom i nadaleko poznatom Kryston Ambio pripravku (kojeg vise nema u prodaji) uz neke male korekcije kako bi se poboljsala efektivnost, dok je Masterbih Fruit Amino tekucina novije generacije sa vrlo slozenim sastavom, a najvise podsjeca na Multi-Stim od Mainline-a.
Ovi pripravci su cjenovno izuzetno povoljni kad se uzme u obzir sto dobijate i da im je efektivnost u mamcima ubitacna.
Ne pretjerujte
Sljedeca stvar na koju bi trebali obratiti paznju je kompletan sastav vaseg mamca, a to je da ne trpate u njega sve sto vam dodje pod ruku.
Znam da vas dosta toga buni i da znate kako kompleksni mamci sadrze mnogo toga, ali isto tako morate znati da je sve to dozirano u posebnim omjerima i provjerenim kombinacijama koje na kraju cine kompletno efektan mamac.
Ukoliko ne znate ili nemate ideje, jednostavno se pridrzavajte preporuka proizvodjaca te tako zasigurno nemozete pogrijesiti.
Potrazite savjet od vase omiljene kompanije uz obrazlozenje zasto vam bas preporucuju neku kombinaciju.
Ne dozvolite da vas se pravi naivnim jer kako vidite, danas si dosta ljudi daje za pravo da pametuje o mamcima, a prava istina je posve drugacija i pretezno se iza takvih pametnjakovica skriva neznalica ili internet ribic koji iza sebe nema bas neke pohvalne rezultate.
Idite na vodu i probavajte vase kombinacije, tu mozete dobiti jasnije odgovore.
Izradite manje kolicine mamaca i probavajte jer jedino tako mozete imati malo jasniju sliku.
Takodje je vazno da si ne stvarate pogresnu sliku na osnovu svega par ribolova ili ribolova na vasem lokalnom jezeru itd.
Potrebno je mjesecima ili pak godinama probavati u vise uvjeta i situacija, na vise razlicitih voda, pozicija, u razlicitim periodima itd., a ni tad ne mozete biti storpocentno sigurni da imate jasnu sliku jer ribolov je takav, nepredvidiv i sve se vremenom mijenja.
Naj vise tome dopridonosimo sami svojim pritiskom na odredjene vode te se iz sezone u sezonu neke stvari pokazuju bolje dok neke slabe sa ucinkom.
Da bi sve to izbjegli, budite drugaciji i ne drzite se sablona.
Zlatna alternativa
Ako nemate vremena za kemijanje i izradu, onda kupite provjerene Masterbih boile koje se po svemu razlikuju od drugih jer su posebno slozeni mamci nove generacije.
U njima nista nije prepusteno slucaju i svaki mamac je unikatan, tj. sadrzi kombinacije koje su posve drugacije od onih na koje smo navikli.
Npr. Masterbih Strawberry (Jagoda), ako gledamo banalno, pa to je jagoda kao i druge, ali zapravo nije tako jer Masterbih jagoda sadrzi jos dozu krema, miris divlje jagode, poseban miks sa aktivnim sastojcima, a pored njih su tu vrhunska pticija hrana, jajcani biskviti, mlijecni proteini, topivi mlijecni proteini, hrskavi amino omotac i jos jedna vazna stvar je prirodni konzervans koji ne uticu na rezultate u ribolovu, a u finalu poseban proces kuhanja je zadrzao savrsen miris i nutritivni signal.
To je bio samo banalni primjer koji je opisan ukratko jednog mamca, a mozete si zamisliti koliko tu jos ima razloga zbog cega su Masterbih mamci tako lovni i sve popularniji medju iskusnim ribolovcima.
Takodje banalni primjer sad vec nadaleko poznatih Masterbih Premium River boila je taj da su one godinama unazad testirane na svim tipovima voda i u svim mogucima situacijama gdje su postigle izvanredne rezultate, a tek onda su pustene u proizvodnju, tj. daljnju prodaju.
Preporucam da pogledate galeriju ulova - klikni ovdje gdje su prikazani samo neki od ulova na Masterbih proizvode jer razna testiranja i posebne ekspedicije nisu prikazane javno jer neke stvari ipak ostaju unutar firme dok se razvijaju novi ili poboljsavaju postojeci mamci.
Na hiljade ulovljenih kapitalnih riba je jasan dokaz kvaliteti i potpuno drugacijim mamcima.
Prosto receno, vrhunski proizvodi.
I za kraj, zelite biti uspjesniji?
E' onda morate biti i drugaciji.
Bistro!

Original sa slikama:
http://ribolovacki.blogspot.com/2014/11 ... aciji.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Masterbih Recepti za Boile

Post by Masterbih » 22 Jan 2015, 20:43

Zimski recept za boile
Attachments
Zimski-recept-za-boile.jpg
Zimski-recept-za-boile.jpg (539.65KiB)Viewed 14214 times

User avatar
čipo
Genije
Genije
Posts:1487
Joined:13 Jan 2012, 17:38
Location:Sisak

Re: Masterbih Recepti za Boile

Post by čipo » 23 Jan 2015, 08:36

Creamy Nut mix sam koristio i mislim da nema vode gdje nisam ulovio ribu,čak što više na nekima sam se i jaaaaako dobro nalovio i to recimo na ˝mojoj˝ domačoj vodi...Hesovoj koja baš i nije recimo ˝lagana˝ jedino šta sam koristio drugačije tekuće komponente jer je i doba godine bilo drugačije,ljeto i jesen,ali sam zato lovio i na Mrežnici i opet dobro lovio i to po zimi :.D
Ova kombinacija mi se čini jaaako,jako dobra i nadam se da ću je imati priliku probati ::]

hary
Keder
Keder
Posts:22
Joined:19 Jan 2015, 12:55

Re: Masterbih Recepti za Boile

Post by hary » 23 Jan 2015, 13:53

Bolje vas nasao :)
uffffffff,a ja samo citam i citam,muku mucim dok ne naucim,bojim se da se ne izgubim u ovom svemu kako-sta!Citam vase postove i mislim da su puuuuuno iskreniji i ispravniji od raznih foruma koje sam citao i nisam pisao ni na jednom zbog kojekakvih prepirki,pametovanja itd.Ne zelim nikog da vredjam vec da nesto naucim,a mislim da je ovo jedan od ispravnijih foruma i ljudi na njemu!
evo jedno pitanje,ili vise?
ove komponente:mussel meal,glm,spirulina,protein mix,i kril meal mogu ici zajedno(naravno u preporucenim dozama)?
I dali bi u to sve bilo pogresno ubaciti "domace" komponente:konoplja,hrana za ptice,sojino brasno,griz,palenta,kuk.brasno,riblje brasno(sardina recimo)?
Pitam za ove komponente zbog ustede i kolicine ali i da bude solidan mamac,bistro!

User avatar
LunaTic
Ribarcina
Ribarcina
Posts:427
Joined:12 Jan 2012, 17:16
Location:Virovitica, Hrvatska

Re: Masterbih Recepti za Boile

Post by LunaTic » 23 Jan 2015, 13:58

Dapače da se može, no treba znati da svaka od tih komponenti koju ste vi naveli ima ulogu za sebe u jednome mixu.. tako da trebate dobro razmisliti kakav mamac želite i tako ih ukomponirati..

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Masterbih Recepti za Boile

Post by Masterbih » 23 Jan 2015, 20:13

Kako rece kolega Lunatic svaka ima svoju ulogu i mogu se kombinirati, ali ako se radi bas u ustedi, skroz male doze tih komponenata onda ne dolaze do izrazaja, ajmo reci kao da ih i nema.
To je onaj problem na koji vecina ribolovaca ne obraca pozornost.
U svakom slucaju gust i jeste eksperimentirati i doci do neke svoje kombinacije koja ce da zadovolji tvoje potrebe, a ako si vec kako rece pocetnik onda samo opusteno i bez mnogo gomilanja u glavu da te sve to nebi zbunilo prilikom izrade domaceg miksa - boila krezi::

hary
Keder
Keder
Posts:22
Joined:19 Jan 2015, 12:55

Re: Masterbih Recepti za Boile

Post by hary » 24 Jan 2015, 11:37

Ako sam dobro shvatio,sporedne komponente i ne treba da dolaze do izrazaja,vec da dobijem malo vise kolicinski a da one previse ne uticu na glavne sastojke mussel meal,spirulinu...
Prosle god.sam poceo(i pokusao napravit)pravit boile sto rukama sto svakako...citao neke recepte na net-u,izmisljao svoj neki,trosio pare,kuvao i pario,prao kuhinju,zena pa skoro isterala iz kuce i ni kvrc!Pa sam se malo obeshrabrio i mislio da nisam jos spreman za to.Ali opet nova sezona dolazi i ne odustajem!
Razmisljam?!Ove komponente bi mi dale oko 7kg boila,sto bi me kostalo oko 10 E kg,naravno mixaj,kuvaj,peri,zena p:p i + sto jos nemam iskustva sa tim.Naravno svaki sarandzija(pogotovo pocetnik kao ja)voli da upeca sarana na svoj mix!A sa druge strane gledajuci mozda je bolje dati par E vise,postedit se sve te gnjavaze i uzeti proveren boile!
A sa trece onda nikad neces imati "svoju" boilu,sto mi nije cilj!Samo komentarisem,trazim misljenja,ucim.

Post Reply

Return to “Boile”