Brodic (Bait boat) Da ili Ne?

Slobodne teme o šaranskom ribolovu..

Moderator:Masterbih

Post Reply
User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:
Brodic (Bait boat) Da ili Ne?

Post by Masterbih » 15 Mar 2016, 22:49

Drage kolege,

Danas postoji dosta podijeljenog misljenja kad je sveobuhvatno u pitanju koristenje inovativnih ili uopsteno elektronskih pomagala u ribolovu.
Tako je prije par godina pojavljivanje specijalno dizajniranih bait boats (brodica za prihranu) uzburkalo scenu i tradicionalne metode prihranjivanja.
Vecina jezera je pocela da zabranjuje, a neka i dan danas ne dozvoljavaju upotrebu malih elektronskih camaca za prihranjivanje.

Image

Prateci situaciju u Evropi, nakon izvjesnog vremena, polako su neka jezera pocela da dozvoljavaju upotrebu ovog pomagala.
U samom pocetku sam svoje misljenje o brodicima mudro cuvao za sebe jer u tome nisam mogao pronaci nista lose.
Moram priznati da sam u vecini slucajeva presutkivao iz razloga da se nebih proturjecio sa ocajnim kolegama koji nisu mogli podnijeti da pojedinci odjednom love puno vise riba od njih.
Ovi koji su posjedovali brodic, jedva su docekali da se malo iskazu sa ulovima, ali i zezaju one koji ga nisu imali.
Naravno, ovi drugi su jedno vrijeme trpjeli prozivke, a onda dodje trenutak kad pojedini nemogu vise.
Padale su pogrdne rijeci koje su u sebi nosile ljubomorni prizvuk tipa: pogledaj ti njega kak nas sad j*be, a nemoze sa stapom pogodi kocku od 100 kvadrata na razdaljini od 50 metara.
Ajde ti lovi malo bez tog brodica pa da te vidimo!?
Bilo je zabavno slusati i prisustvovati takvim prozivkama koje su imale mjeru, ali kasnije je to otislo predaleko i izgubilo smisao za humor.
Generalno, meni to nije smetalo vec sam pokusao da pronadjem pouku i naucim nesto vise iz toga mjenjajuci svoju taktiku i pristup.
Cinjenica je da su pojedini ribolovci koji su ga posjedovali (i znali koristiti) bolje lovili od drugih, pogotovo na jezerima na kojima prije nije koristena ova spravica.
Takve vode su (oni koji su znali koristiti brodic) izvrtali naopacke.
Ali, isto tako sam svjedok da se na nekim jezerima nakon izvjesnog vremena "situacija preokrenula" iz mnogo razloga.
Promjenom taktike i pristupu, odredjeni ribolovci su uspjevali dobiti mnogo vise riba od onih koji su imali brodice.
Ponekad je taj cudnovati brodic bio samo sprava koja oduzima vrijeme ili sluzi za zabavu.
Odnosno, brodic u rukama pojedinaca nije bio nista drugo do obicna igracka koja kosta mnogo, a ne postize nista po pitanju napredka u ribolovu pojedinca.
Nakon par godina pracenja situacije i razgovora sa kolegama, zakljucujemo da je stanje danas 50:50 i vecina se slaze da brodic ne cini nijednog ribolovca mnogo boljim od onog koji ga nema.
Zadnje opet odlucuje covjek, npr. da pronadje spot/lokaciju koja bi po njegovom misljenju trebala biti produktivna za njegov ribolov, nahrani je i spusti sistem.
Mozda je danas jedina bitna prednost ta sto brodic sistem i prihranu moze odnijeti na veoma udaljena i precizna mjesta gdje ribolovac sa stapom nemoze zabaciti.
Generalno, ovaj period od pojavljivanja pa do danas me podsjeca na vrijeme 90-tih godina kad su se kod nas u ExYu pojavili prvi elektronski indikatori.
Vecina ribolovaca je u samom pocetku bila protiv njih.
Imali su misljenje kako ove sprave mogu uticati na to da saranski ribolov izgubi svoju car, ali..
Kako je vrijeme prolazilo sve je bivalo drugacije.
Naprotiv, Saranski ribolov je postao jos popularniji i danas je nezamislivo loviti bez indikatora.
Neka jezera odavno uopste ne dozvoljavaju ribolov ako ne posjedujete indikatore zar ne!?

I dan danas jos uvijek vagam sta je ispravnije, dozvoliti brodic ili ne? Hm..
Kakva su vasa misljenja o tome, sta mislite o upotrebi brodica (bait boats) za prihranu, koristenje sonara na istom itd.?

User avatar
tomoZG
ViP
ViP
Posts:681
Joined:12 Jan 2012, 17:44
Location:Croatia-Zagreb

Re: Brodic (Bait boat) Da ili Ne?

Post by tomoZG » 17 Mar 2016, 20:28

Teško je odgovorit sa da ili ne.
I sam bih volio ponekad da ga imam i koristim.Definitivno velika prednost pred svim ostalim,ali puno se tu gubi od one čari ribolova.Lako je proći brodićem podledat gdje su spotovi ,gdje je riba na kojoj dubini,natovarit potiho prihranu ,mamce,precizno ih razvest na spot i samo čekat.
Nema onog uzmi marker u ruke pa ajmo 2 sata traži gdje je spot ,pa ucrtaj,napravi kartu,pa onda uzmi spod pa 2-3 sata peglaj dok ne istovariš kantu prihrane na 100 i kusur metara.
Više nisam za to da se dozvoli upotreba nego jesam.Na taj način može bilo tko lovit dobro bez obzira na neko preveliko znanje ili neznanje.
Jednostavno brodić stvara preveliku prednost i olakšanje nekih temeljnih stvari u ribolovu nad onim koji ga nemaju.
Image

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Brodic (Bait boat) Da ili Ne?

Post by Masterbih » 17 Mar 2016, 20:35

Tako je Tomo, ali tu i jeste kvaka pa sam zbog toga i naveo primjer za indikatore.
Tako su onda pojedini govorili, nije to onaj gust kao kad sjedis i gledas u stap sav napet pa ga odvali, a ti kontriras itd.
Krene to sa ismijavanjem, onda nakon nekog vremena (isti takvi) nakon provedene citave neprospavane noci buljeci u vrh stapa i sa podocnjacima docekaju kolegu koji se naspavao jer ima indikatore,a riba tu noc nije jela. Doslovno pobjesne!
Eh, onda je krenulo i kritikovanje, to nema svoju car, nije to to, lako je s tim, nije fer itd.
Ustvari danas vidimo da to sve nije bas tako krezi::

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Brodic (Bait boat) Da ili Ne?

Post by Beli 059 » 17 Mar 2016, 23:12

Dobro pitanje za debatu u kojoj verovatno nebi bilo kraja hahaha!...sto ponekad i nije lose jer se ljudi -kolege medjusobno dopunjuju a ima tu i uvek mnogo toga novog iz necijeg iskustva da se cuje.

Brodici kao pomagala sigurno su pun pogodak ..pogotovo za one koji kubure sa stapom prihranjivanjem...zabacivanjem..a o sondiranju terene da i negovorimo.

Kao sto Toma rece izgubi se neka car samog tog naseg ribolova..opet sa druge strane misljenja sam da je vrlo bitno i ko kako dozivljava isti taj ribolov i sta za njega znaci uspeh ..dali je to uspeh ako sam pronadjem spot ..pravilno i precizno ga nahranim i naravno tacno pozicioniram svoj mamac na spot i usled svog tog niza stvari usledi udarac.

Mozda je opet nekima uzivanje sva ta tehnoloska dominacija na vodi koja nam daje neizmerne mogucnosti ...a opet rezultat toga bude potez u saku i prelepa slika.

A sad konkretno pitanje Brodic da ili ne....licni stav ipak ne!!

Bistro!! bdr:

User avatar
tomoZG
ViP
ViP
Posts:681
Joined:12 Jan 2012, 17:44
Location:Croatia-Zagreb

Re: Brodic (Bait boat) Da ili Ne?

Post by tomoZG » 18 Mar 2016, 13:06

Ma po meni je to super stvar i daje puno veće mogućnosti u smislu preciznog hranjenja i razvlačenja sistema pogotovo što to možeš obavit u tišini jer ima dosta voda gdje riba nije navikla na lupanje i kad nahraniš sa spodom ribe tu nema dva dana.Ali ima i negativna strana a to je da onda ljudi razvlače sisteme na drugi kraj jezera i slične gluposti.Da je to tako dobro vjerovatno bi bilo dozvoljeno na svim jezerima.
Image

User avatar
čipo
Genije
Genije
Posts:1487
Joined:13 Jan 2012, 17:38
Location:Sisak

Re: Brodic (Bait boat) Da ili Ne?

Post by čipo » 18 Mar 2016, 16:10

Da...o ovom se podosta pričalo i pisalo...moj osobni stav je da ne,ali ne poradi gušta i uživanja,daleko lakše bi mi bilo istrpati faktoricu na sto metara brodićem nego kao budala na + 40 stupnjeva mlatarati spodom,a svi znaju kolika sam lijenčina krezi:: .
Ne je samo poradi toga šta neki ribolovci,ne kažem svi,čak što više...upotrebljava brodić na krivi način,odnosno ili uzima pozicije od susjeda...ne jednom sam gledao svađe ili odlazi iza granja i tamo iskrcava prihranu ili odlazi na ogromne daljine...,a to mislim sve škodi ribama,odnosno one najviše trpe...tako da bih rekao ipak ne,ali samo poradi tog jednog broja neodgovornih ljudi. piv::

Plut
Guru
Guru
Posts:891
Joined:12 Jan 2012, 17:21
Location:Sisak

Re: Brodic (Bait boat) Da ili Ne?

Post by Plut » 21 Mar 2016, 15:12

Meni se brodić odlično pokazao za lov na jednoj zatvorenoj vodi jako davno kada sam ga koristio za lov na komad ribe i na živi mamac.S njime sam na velikoj udaljenosti hranio sa komadima ribe gdje je bilo nemoguće zabaciti živi i mrtvi mamac.Rezultati su bili odlićni i ja sam za takvu opciju ako se koristi na razuman način.

User avatar
Fanatic
Ribolovac
Ribolovac
Posts:231
Joined:01 Mar 2015, 21:14
Location:CH

Re: Brodic (Bait boat) Da ili Ne?

Post by Fanatic » 27 Mar 2016, 18:40

Koristim brodic nekih par godina na vodama gde je to naravno i dozvojeno (kod mene u Svajcarskoj je zabranjen na svim vodama) hranim i razvlacim montazu, ali pritom nikog ne ugrozavam i ne smetam.
I sam ribolovac je u velikoj prednosti mnogo brze i lakse plasira hranu na zeljenom mestu,kao i razvuce montazu na ne pristupacnim mestima gde je skoro pa nemoguce zabaciti.
Brodic da ili ne Da, ali pritom nikog ne ugrozavati i smetati.
Posteno na vodi.

User avatar
Dane
Ribarcina
Ribarcina
Posts:415
Joined:15 Jan 2012, 23:00
Location:Šabac

Re: Brodic (Bait boat) Da ili Ne?

Post by Dane » 18 May 2016, 09:43

DA. I koristim ga vec dvanaest godina. Velike su prednosti ribolova sa brodicem, posebno kod kratkih ribolova jer se sve potrebno odradi mnogo brze i lakse.Verujte da ribolov sa brodicem ne znaci uvek uspesan ribolov. Ima na sajtu jedna tema, kako izbeci belu ribu na hranilistu i tu brodic dosta pomaze koncentrisuci hranu na uzem prostoru.Kada lovim amura, duplo bolji su mi rezultati sa brodicem nego bez njega. Sonar mi je u nekom kratkorocnom planu da nabavim ,samo zbog novih voda koje posecujem.
Bistro!!!!
Image

darko.glumac
Ribolovac
Ribolovac
Posts:181
Joined:14 Mar 2015, 18:04

Re: Brodic (Bait boat) Da ili Ne?

Post by darko.glumac » 27 Mar 2017, 08:35

Sva tehnička pomagala su dobro došla, pa tako i brodić za prihranu, ali ja sam protivnik te stvarčice iz jednostavnog razloga - ova naprava ribolov zaokreće u jednom smjeru koji se meni jednostavno ne sviđa. Upotrebom brodića za prihranu , pa još uz njega i sonar znanje, preciznost kod zabacivanja i sve ostale radnje koje se stječu samo pustim vježbanjemjednostavno padaju u vodu. Naći sprud sa sonarom i na njega odvući prihranu i na to postaviti mamac , pa to može bez problema i djete iz prvog razreda. ne, jednostavno ne, upotreba tih stvarčica jednostavno mi se ne sviđa :HH .

Post Reply

Return to “Ostalo”