Fluorocarbon

Sve o sistemima i načinima prezentacije..

Moderator:Masterbih

Post Reply
User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA
Fluorocarbon

Post by Beli 059 » 30 May 2014, 07:04

Posmatrajuci kolege kako na divljim vodama ,tako i na komercijalama primetio sam da se nerado odlucuju za upotrebu fluorocarbona kao predveza ( pogotovo ako se radi o pop up ,prezentacijama mamaca)..vec se njegova uloga svela na shockleader vezu u kojoj je naravno jako dobar..

Kakva su Vasa iskustva sa fluorocarbonom i da li ga koristite u Vasem ribolovu i na koji nacin i koje su to prezentacije mamaca u kojima ga koristite.

Mislim da ce ovo jako pomoci mladim kolegama kao i nekim starim i iskusnim koji nisu se dosad odlucivalai da ga uvrste u svoj asortiman predveza.....

Pozdarav od Di::

dejak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:290
Joined:12 Jan 2012, 18:33
Location:Bačka Palanka

Re: Fluorocarbon

Post by dejak » 30 May 2014, 19:40

Ja sa fluokarbon nemam baš dobra iskustva.
Na vodama sa preprekama se jako lako krza i mislim da nije adekvatna zamena klasičnom shockleader-u i struni
Kao predvez ga nisam ni probao a zašto ni sam ne znam

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Fluorocarbon

Post by Masterbih » 31 May 2014, 10:51

Polyvinil fluorid ili medju nama riblovcima poznatiji kao Fluorocarbon je opasno dobra stvar.
Ja ga cesto koristim, a kao shockleader je u vecini slucajeva upravo kombinacija monofila i fluorocarbon-a.
Tacnije koristim Sabre Shock od firme Rod Hutchinson koju Masterbih distribuira sirom EU.

Image

To je jak monofil oblozen fluorocarbonom koji izdrzi sve moguce i nemoguce misije.
Strunu nevolim koristiti kao shock gdje ima prepreka jer ukoliko vam riba pokida sistem sa takvim shockom moze lako da se upetlja i ugine, a da ne govorim kakva ostecenja moze struna da nanese ribi tokom zamaranja.
Druga stvar je sto struna puca kao dlaka u dodiru sa nekim preprekama u vodi dok ovaj Sabre Shock izdrzi sve.

Sto se tice sistema-predveza idealan je za bistre i plitke vode kad se treba dobro maskirati sistem, a takodje i za sve ostale uslove.
Prosto nevidljiv pod vodom i dobro tone (ako je tonuci) te lijepo legne na dno.
Neke od modernijih saranskih montaza su prosto nezamislive bez fluorokarbona.
Jedina mana (ako se to moze tako nazvati) je malo vislja cijena od obicnih najlona i njegova izdrzljivost pa je potrebno koristiti vece promjere.
Nekada su fluorokarboni bili izuzetno kruti i samo tonuci, dok danas mozete da birate i uzmete po svojoj mjeri: plutajuci, sporo tonuci, tonuci, kruti, srednji, mekani itd.

Evo i jedan tekst koji sam pisao 2010-2011 godine: Fluorocarbon

P.S. Ja inace nisam neki ljubitelj Zig-Rig sistema (osim ako se ne mora), a znamo da je i tu Fluorocarbon nezamjenljiv, pa ako je neko vise lovio i ima iskustva neka napise..

User avatar
Fanatic
Ribolovac
Ribolovac
Posts:231
Joined:01 Mar 2015, 21:14
Location:CH

Re: Fluorocarbon

Post by Fanatic » 17 Mar 2015, 19:35

Koristim Korda IQ Hooklink (Stiff-Link) fluocarbon 25lb vec neko vreme i zadovoljan
sam, kao sto je vec napisano u predhodnom postu
potpuno je nevidljiv u vodi kao i maltene da ne postoji sansa da se zamrsi zapetlja
prilikom zabacaja, inace je bas krut sto umanjuje sanse ribi da ga lako ispljune,
odlicno lezi na dnu, pretezno ga koristim u ovoj kombinaciji izbalansiran mamac
ili snesko belic kao na slici, ali i kao kombi rig i normalno na dlaku s time sto za dlaku
stavim tanji konac kako bi se mamac ponasao sto prirodnije
Attachments
IMG_5399.jpg
IMG_5399.jpg (60.23KiB)Viewed 9358 times

Post Reply

Return to “Sistemi i prezentacija”