Lov deverike

Slobodne teme o fider i dubinskom ribolovu..

Moderator:Masterbih

User avatar
Barjak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:320
Joined:30 Jun 2012, 15:13
Location:Paracin
Lov deverike

Post by Barjak » 31 Aug 2012, 07:30

Velike deverike nisu srcani borci, ali su vrlo izbirljive, pa je prava retkost da se slucajno upecaju. Deverike do 3,6kg obicno zžive u velikim jatima, i kad upecate jednu, imacete josš ulova. Medjutim, gigantski primerci žzive usamljenickim žzivotom i jako ih je tešsko uhvatiti.
Veoma je osetljiva na promenu vremena i u to vreme je ne interesuje ponudjeni mamac. Bistra voda, nisko vodostanje i zaparan dan - siguran je ulov deverike. Pred kisšu i oluju silazi na dno i trazži rupe u kojima ce se sakriti ili cak zavuci u podlogu. Ne dira udicu pri severnom i severnoistocnom vetru, a dobro jede pri južznom i jugozapadnom vetru. U toplim danima aktivnija je po oblacnom vremenu nego po suncanom. U leto i ranu jesen, deverike se hrane u svitanje i usumrak. Kako se zima približzava, hranjenje se pomera i to najcešsce u periodu odranog jutra do podneva.
Deverika ne uzima odmah mamac, vec ga drzži u "trubici" i ne mrda sa mesta, a tek posle nekog vremena, kad resši da pocne da guta, krece. To se slazže saribolovnom literaturom(i praksom), po kojoj deverika, izdizžuci mamac, podižze i obara na vodu plovak, pa ga tek onda povlaci pod vodu. Kesega i crnooka deverika imaju griz koji se ogleda u vidu potapanja plovka, dok deverika i krupatica cesto vole da dižzu plovak, koji neretko legne na površsinu vode. Razlog takvom grizu je jednostavan. To su ribe dna. Lovimo ih na dnu, a kada uzmu mamac naprave uzgon prema povrsšini. Ukoliko imamo ovakvu vrstu griza prilikom kontriranja moramo biti jako oprezni. ŠStap ne sme biti vertikalan nego ga ukošsavamo,levo ili desno, sšto blizže vodi, jer neretko se dogodi - kontra. Riba ima uzgon prema površsini, legne na vodu, stvara otpor jer se žzeli naglo vratiti na dno, pa u vecini slucajeva dolazi do pucanja najlona ili se riba otkaci sa udice.
Najbitnije je da odredite mesto u vodi gde se nalaze deverike. To cete uraditi rano ujutro, posmatrajuci površsinu vode i tražzeci mesto gde se deverike obrcu na površsini vode. Poveržite sva takva mesta medjusobno linijama. Videcete da je povrdšina podeljena pravim linijama i lukovima. To su staze kojima se po dnu krecu deverike. Zabacaj na bilo koju putanju ce dovesti mamac pravo pred nos jatu. Ukoliko nije moguce uociti deverike na povrsšini, potražzite mesta gde se one najcešsce zadržzavaju kao šsto su panjevi, podvodne terase i bazeni, ali i najdublja mesta u vodi.
Kada birate mesto za pecanje, izaberite ono koje je najbližze ali nizvodno. Imajte na umu da se vecina velikih deverika peca na udaljenosti oko 25 m od obale. Krupnu deveriku mozžemo loviti iskljucivo na dnu. Potreban je predvez do metar duzžine. Na takav predvez stavite kuglicu olova. Deveriku mozžemo loviti raznim tehnikama: šstapovima od 2 do 10 m sa plovcima, šstapom sa masšinicom,match tehnikom, bolognessom ili dubinskom metodom.Ali najbplje se pokazala feeder tehnoka. Mamci su joj takodj erazliciti (od hleba, pijavice, durbaka, kukuruza šsecerca, crva škota ili pinkija, pa do ver de vasa).
Stap koji se koristi za pecanje deverike, je pitanje ukusa. Ipak bolje je koristiti tvrdje sštapove, kako bi preciznije zabacivali. Medjutim, izuzetno je važzno da vrh šstapa bude mek ili da ima jedan od indikatora trzaja. Srednje brz šstap,nosivosti 0,6 kg i duzžine 3,6 m je idealan.
Najlon treba da bude tanji, nosivosti do 1,8 kg, a predvez 1,6 kg. Udica velièine 14 je odlicna ukoliko se kao mamci koriste mesni crvi, kasteri ili rep kišsne gliste. Ali ukoliko su deverike uznemirene, koristite slobodno i manje udice. Za kuvani grasšak, kukuruz, crni hleb, kulju i sitne durbake i pijavice dobra je i udica velicine 12. Olovo treba da bude vezano kao klizece. Takodje, umesto olova mozžete postaviti hranilicu. Ukoliko ne žzelite da propustite trzaj koristite audio ili vizualni indikator trzaja.
Takodje možzete koristiti lake fluo prstenove koji se postavljaju na sam najlon izmedju poslednje vodjice i masšinice.
Kod sistema sa plovcima koristite mec šstapove duzžine od 3,5 do 4 m iš spulnu sa najlonom nosivosti 1,5 kg debljine 0,10 mm. Podvez možze biti od tanjeg najlona 0,08 mm nosivosti 0,45 kg ukoliko se pecaju sitnij primerci, pa sve do 1,5 kg za krupnije komade. Plovci iglice od 4 x 12 do 4 x 10 ili plovci izduzženog tela s podebljanim završsetkom jajolikog oblika, gramazže 0,5 pa do 3 g. Ovakva vrsta plovaka je iskljucivo za stajace vode. Plovak mora biti izrazito dobro tempiran tako da viri samo antena. Klasicno vagler vezivanje plovka je do sada dalo najbolje rezultate ukoliko se peca na tekucim vodama mach tehnikom. Treba upotrebljavati vaglere 3 + 1 pa do 25 grama. Ukoliko lovimo šteskom potrebni su plovci oblika suze ili oblika obrnute suze. Za bolognesse su potrebni plovci oblika sšargarepe ili burenceta u zavisnosti od protoka vode. Koristite udice velièine od20 za mesne crvice, pa sve do 10 za hleb ili gliste.
Za lov dubinskom-feeder metodom potreban vam je sštap koji na vrhu ima quivertip ili swingtip, masšinicu sa sšpulnom najlona nosivosti 1,4-1,8 kg. Mozžete postaviti veci broj udica na kraj najlona, a velicine udica su iste kao i kod pecanja plovkom. Nije lošse na kraj postaviti i hranilicu. Swingtip je najosetljiviji indikator trzaja koji se primenjuje pri pecanju dubinskom metodom i nezamenjiv je za pecanje deverika. Swingtip se vrlo malo promenio od svog nastanka 1950. godine kada ga je Džek Klejton izmislio. Originlni swingtip je bio izradjen od najlona i bio je mnogo osetljiviji od danasšnjih silikonskih, ali je mogucnost umrsšenja bila daleko veca. Duzžina swingtipa zavisi od vrste vode na kojoj se peca. Šsto je voda dublja i brzža, potreban je duzži swingtip. Minimalna dužzina je 25 cm, dok je maksimum nekih 50. tak cm.
U malu kolicinu primame dodajte kastere i par iseckanih glista, tek toliko da se kugla ne raspadne u vazduhu kada se stisne u ruci. Dobra je varijanta dodavanja crvica u sredinu kugle ili hranilice. Na ovaj nacin se crvici nece odmah osloboditi iz primame, vec ce postepeno, jedan za drugim izlaziti, što ce deveriku dužze drzžati na jednom mestu.
Pretpostavimo da pecate na reci dubokoj 2,5 m iš sirokoj oko 30 m. Dodajte najkraci swingtip od 25 cm.Šstapove treba da zakosite nizvodno i u pravcu duvanja vetra. Zabacite oko 5 m od druge obale, pravo izmedju primame. Na taj nacin cete pecati samo one najgladnije ribe kojesu se izdvojile iz jata ka primami, a necete preplašsiti glavno jato. Zategnite blago najlon. Sacekajte par trenutaka sa primamom, da ne biste rasterali jato deverika, u slucaju da je vec tu. Ukoliko nema trzaja, bacite pet kugli velicine mandarine. Nemojte ih sve bacati na istomesto. Prve tri bacite u liniju iza žzeljenog mesta pecanja, a dve bacite malo ispredka vama.
Ugriz deverike je lako prepoznatljiv jer ima samo horizontalno komponentu, buduci da deverika po pravilu krene pravo uzvodno kada uzme mamac.
Kada ugrizi pocnu da jenjavaju, pravo je vreme za jošs malo primame.Pazite da ne preplašsite ribu. Zato u ovoj fazi bacajte maksimalno po jednu kuglu primame i to po rasporedu, tri iza, jedna ispred.
Ukoliko ugrizi prestanu nakon bacanja kugle, stanite sa primamom isacekajte da se jato opet prikupi. Obratite pazžnju, da deverike vole da se ocesšu o najlon. Potrebno vam je iskustvo da znate da razlikujete reakciju šstapa na to cešsanje i na pravi trzaj. Naravno, ukoliko koristite quiver tip ove nedoumice nece biti, alice se izuzetno povecati broj ispušstenih mamaca od strane ribe.
Krupna deverika ponasša se identicno šsaranu. Rije po dnu i nema nacina da cete je odvojiti od dna sa bilo kakvom prihranom. Za uspesšno prihranjivanje imamcenje najvazžnije je znati koja vrsta deverike prevladava na odredjenoj vodi isamim odabirom hrane ili krupne granulacije prilagoditi se vrsti.
U svakom slucaju primama mora biti tesška, lepljiva i masna, a kao dodatci obavezno idu mrvice hleba, mleveni keks i svi derivati kukuruza (prekrup,griz i skrob).
Masterbih je proizveo izvanrednu hranu za deveriku pod nazivom carp koja je dala i daje izvanredne primerke krupne deverike.

Post Reply

Return to “Ostalo”