PRIPREMA HRANE ZA PRIMAMU

Sve o hranama i primami koja se koristi u ribolovu na plovak..

Moderator:Masterbih

Post Reply
User avatar
Barjak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:320
Joined:30 Jun 2012, 15:13
Location:Paracin
PRIPREMA HRANE ZA PRIMAMU

Post by Barjak » 15 Sep 2012, 12:07

Hranu možemo podeliti na:

* LAKU
* TEŠKU

Teška hrana:

U tešku hranu svrstavamo primamu koja u svom sastavu imaju komponente koje se zadržavaju na samom dnu. To možemo postići dodavanjem raznih učvršćivača ili veziva koji hranu čine kompaktnijom. Ovakva vrsta hrane se sporije rastapa u vodi tako da duže drži ribu u zoni pecanja.Za vezivanje hrane koristimo belo brašno , glutene od pšenice ili kukuruza, a takođe postoje i razna kupovna veziva. Za fizičko otežanje hrane možemo koristiti i glinu, pesak, sitnije kamenčiće i dr.Samim kvašenjem hrane može se postići da hrana duže ostane na određenom mestu.

Laka hrana:

Sam naziv nam govori da ova hrana treba da se duže zadrži u među prostoru između dna i površine i da lagano tone ka dnu. Ova hrana se obično meša sa više vode tako da se hrana u dodiru sapovršinom vode razlaže i raspada u sitne komadiće koji lagano tonu ka dnu. Ova hrana se primenjuje kod lova ribe u srednjim slojevima vode , na mirnim i sporotekućim vodama.

PODELA SASTOJAKA ZA HRANU

1. grupa.

Osnovni sastojak svih vrsta hrane je prezla koja čini 20% do 50% gotove hrane. Ostale važne komponente su:

* Kukuruzno brašno
* kukuruzni griz
* Mlečni keks

2 grupa

Ovu grupu karakteriše specifičan miris i masnoća koji doprinoseboljem kvalitetu hrane, i ona čini oko 20% gotove hrane.

* Konoplja
* Rogač
* Kikiriki
* Soja
* Suncokret
* Pšenične klice
* Kukuruzne klice
* Grašak it.

3 Grupa.

Čine je sastojci životinjskog poretka.

* Koštano brašno
* Mleko u prahu
* Dafnije
* Tubifeks crvi
* Krvavi crvi itd.

4 Grupa.

U ovu grupu spadaju specijalni dodaci u vidu koncentrata, oplemenjivači i pojačivači hrane kao i razni mirisni dodaci.

Razne arome (vanila, karamela, med, voćni extrakti jagode maline itd)

Svako godišnje doba zahteva određene mirise. Zimi se koristi hrana koja oko sebe širi miris mesa. Leti i u ranu jesen voćni ukus.

SPISAK Osnovnih sastojaka za spravljanje hrane:

Hrana za primamu mora biti ukusna sa pravilno doziranim mirisima. Mirise koji se šire kroz vodu riba otkriva pomoću organa senzora

Bradavice za osećaj ukusa

Jamice ze osećaj mirisa

Brkova za osećaj dodira (za otkrivanje najsitnijih čestica hrane)

U jakoj vodenoj struji rasprostiranje vodenih mirisa se širi veoma lako. Vodeni tok nosi nozvodno bačene mamce.U mirnim tokovima sve se odvija mnogo sporije, pa shodno tome treba koristiti primamu koja svojim svojstvima jače privlači ribu. U hladnim vodama gde većina ribljih vrsta ima usporenu aktivnost potrebna je mešavina jačeg mirisa i ukusa da bi se probudio apetit riba. Leti je ,naravno, sve obrnuto.

Potrebno je poznavanje vremenskih uslova temperature i bistrrine vode, barometarski pritisak, mesečeve mene itd. Potrebno je poznavati navike ribe koje ćemo pecati. Hranu treba bacati na mesto gde ćemo pecati, i to da hrana padne na što manje prostora. Hranu nikako ne rasipatiširoko i na više mesta.

VIZUELNI ASPEKT HRANE ZA PRIMAMU

Boja mamca igra veoma važno ulogu za uspešan lov ribe. Šljunkovito ili peskoviti dno gde preovladavaju svetle boje zahteva korišćenje mamaca zagasite boje.Za muljevito o tamno dno koristiti žutu, crvenu i belu boju hrane.

ZRNA KAO MAMCI

Zrna se mogu koristiti u dva osnovna oblika. Kao čista i u kombinaciji sa raznim smešama. Takođe se mogu podeliti i kao sirova ili kaotermički obrađena zrna (kukuruz, žito, konoplja, lan, grašak, pistaći, zob, suncokret, bob, heljda itd.)

NEUTRALNI SASTOJCI HRANE ZA PRIMAMU

Zemlja - za povećanje težine smeše. Idealno za stvaranje kompaktnih lopti koje će pasti na dno pre nego se razbiju o površinu vode (zemlja od krtičnjaka, treset). Smanjuje hranjivu vrednost smeše.

Kreda - (kalcijum karbonat) savršena za površinske hrane, daje gustinu i dovodi do zamučenja vode.

Glina - za povećanje težine i lepljivosti. Za dubinsku hranu i za jake vodene struje.

Kaolin - kao glina veoma lepljiv, za dubinsku hranu.

tomislav1960
Ribolovac
Ribolovac
Posts:189
Joined:13 Feb 2012, 06:44
Location:Västerås, Svedska

Re: PRIPREMA HRANE ZA PRIMAMU

Post by tomislav1960 » 04 Oct 2012, 08:31

Ima li neki tips za lov skobalja i ostale bijele ribe u brzim vodama u kojimA se lovi na kruh? Ja sam tipicni banjalucanin sto tvrdoglavo hrani sa samo kruhom ali postujem misljenje onih koji imaju drugi pristup. Probavao sam neke hrane sa sirom, blago zelene boje, medutim pokazale su se bolje na moru za cipola.

User avatar
Barjak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:320
Joined:30 Jun 2012, 15:13
Location:Paracin

Re: PRIPREMA HRANE ZA PRIMAMU

Post by Barjak » 04 Oct 2012, 10:36

ja mislim da bi ti ovaj najvise odgovarao Masterbih Feeder Barbe 1000 gr,ako se varam kolege ce da me isprave.

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: PRIPREMA HRANE ZA PRIMAMU

Post by Masterbih » 04 Oct 2012, 11:49

Da, Masterbih Feeder barbe je namijenjen lovu Skobalja, Klena, Mrene itd.. (Tekuca voda)

tomislav1960
Ribolovac
Ribolovac
Posts:189
Joined:13 Feb 2012, 06:44
Location:Västerås, Svedska

Re: PRIPREMA HRANE ZA PRIMAMU

Post by tomislav1960 » 04 Oct 2012, 13:02

Ja sam zivi tukac za te stvari pa mi morate opisati kako da spremim hranu. ima li je u B.Luci?

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: PRIPREMA HRANE ZA PRIMAMU

Post by Masterbih » 04 Oct 2012, 19:11

Mozes je poruciti bilo gdje u BiH i stize za 2-3 dana.
Priprema je jednostavna, prelistaj malo forum i sajt (Feeder kategorija), a ako ti nebude jasno, slobodno pitaj, rado cemo pomoci..

Post Reply

Return to “Praškaste hrane za plovkarenje”